Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Чому слово було у Бога первинним і що робити, якщо ви почули на свою адресу прокляття

23 травня 2015, 07:30

Вікторія Буровська

У наших словах криється величезна сила

Словом можна вбити. Але і врятувати словом також можна.

Словом можна вбити. Але і врятувати словом також можна. / Фото: Олександр Яремчук

У своїх спогадах актриса Ірина Муравйова розповідала: "Бабуся мого тата була дуже віруюча. Звали її Явдоха. Коли тато йшов добровольцем після десятого класу на фронт, вона йому вшила у гімнастерку молитву "Живий у помощі" (90 Псалом Давида, охоронна молитва). З цією молитвою він пройшов всю війну, всі чотири роки, дійшов до Німеччини, і у нього не було жодного поранення! Тільки один осколок йому ногу трохи подряпав. Зі мною також був випадок. Я тоді рідко в храм ходила. Старовинний такий, зі старовинними іконами, він ніколи не закривався. Настоятелем був отець Василь, старець високого духовного життя, передбачав дуже багато. Я пам'ятаю, прийшла до нього на сповідь. Іду і думаю: "Він же зовсім старенький, нічого не почує". Підходить моя черга, я стою досить далеко, і раптом отець Василь на всю церква каже: "Нарешті ти прийшла, люба моя!". Тоді ці його слова мене збентежили. Я вирішила, що він міг впізнати мене як артистку. Зараз розумію, що звичайно, він їх сказав з іншої причини. Господь поклав йому на серце, щоб він взяв і сказав мені такі слова". Чому слова такі важливі й іноді впливають сильніше за дії — ми поговорили з духовним наставником, намісником Києво-Печерської лаври владикою Павлом.

ПЕРВИННІСТЬ СЛОВА

— Владико, чому саме слово було першим у Бога, а тільки потім дія?

— "Спочатку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог", — говориться в Євангелії від Іоанна Богослова. "Словом Господнім небеса утвердишася і Духом уст Його вся сила їх". Велика помилка вважати, що Господь потребує нас сьогодні. Не Він, а ми потребуємо Його, Його допомоги! Йому служать ангели, безліч святих, які бачили Його діяння. Людина ж без Господа нічого не може зробити, а якщо й може, то хіба що гріх. Якщо людина не приймає Христа, його вчення, таїнств у церкві — вона не може жити так, як задумано було її життя Господом. Тому Слово стало плоттю. Слово має велике значення. Набагато більше, ніж це може усвідомити людський розум. Мене вразили слова святого Григорія Богослова, який говорив своїм учням, що Слово, що виходить із наших уст, насправді звернено до Христа. Тому перш ніж щось сказати, подумайте, що своїми словами ви звертаєтеся не тільки до людей, ви звертаєтеся до Бога. Спочатку було Слово, яке створило видимий і невидимий світ — тому ми звертаємося до Господа з нашим убогим словом молитви, подяки або хвалебною піснею і просимо у Нього милості.

— Виходить, навіть якщо людина говорить неправду іншій людині, насправді вона говорить неправду Богу?

— Брехня, осуд, заздрість, злість, прокляття в суті своїй — те ж Слово, яке стане суддею нашого життя. Людина словом виправдається і словом осудиться. Якщо від людини виходить тільки благословення, добрі побажання від душі, розуму і серця, тоді її слово має силу, божественну благодать. Іншим шляхом ми не можемо висловити свої почуття — тільки через слово. Ми — щасливі люди, тому що ми маємо засновників Слова — святих Кирила та Мефодія, які створили для нас азбуку і переклали нам книги Святого Писання. 24 травня церква вшановує їх пам'ять. Словом вони стверджували і показали життя Христа на ділі. Тому що праці, які вони зробили протягом більше тисячі років, є прикладом глибокої віри та шляху нашого з вами спасіння. Ми слухаємо це Слово, йдемо за ним, утверджуємося ним, воно животворяє наш дух. Саме в таїнстві хрещення Словом Господь оновлює і приводить нас у первинне єство, яке було до гріхопадіння Адама. І тільки якщо людина знову починає грішити, вона знову стає подібною до старого Адама. Її розум, серце і душа знову розоряються. Дай Боже, щоб Слово вжилось в наше серце і звучало постійно в нашій молитві: "Господи Ісусе Христе, Сине Божий, помилуй мене, грішного".

Реклама

— Чи є різниця між пустослів'ям, словоблуддям і марнослів'ям?

— Думаю, це одне і те ж. Це як порожня банка, порожня дорога, порожня людина. Щоб людина не говорила, її слова порожні, вони йдуть не від серця і не від душі. Розмовляючи з людиною ні про що, ми змушуємо її згрішити. Людина, яка лукавить, марнословить, вона грішить. Від того і словоблуддя.

— Чому слово часто виявляється сильнішим за дію?

— Словом можна образити так, що серце не витримає. Особливо якщо людина недовірлива. Диявол шукає таких, щоб забрати його душу. Слово сильніше від меча, бо мечем можна ще промазати, а ось словом — точно влучиш. Ним можна поранити і вбити.

— Сила благословення і сила прокляття — що сильніше?

— Благословення сильніше. Господь возносився на небо, благословляючи. Тому ми говоримо: "Благословенний Бог", тобто подає милість людині, благословляючи її. Словом Божим, як сіткою, затягує людей до віри в Бога. Яскравий приклад тому — батьківське благословення. Чому важливо їхнє слово? Батьківське слово дарує дітям благополуччя і найголовніше — заступництво перед Господом. Тобто благословення Боже йде через батьків. Христос сказав: "Без Мене не можете творити нічого". Це подібно до того, як апостол Петро прийшов у будинок сотника і благословив весь будинок. Шкода, що часом повірити у силу Божу людям складніше, ніж у силу прокляття. Чому? Люди не вірять у Бога, але охоче вірять, що є диявол. Так от прокляття — це слово, яким ти віддаєш людину в руки лукавому. У новозавітних Писаннях, книзі Дії святих апостолів наводиться випадок з Ананієм і Сапфірою. Гріх Ананія і його дружини Сапфіри полягав у тому, що вони утримали частину доходу від продажу майна, встановлену законом для Господа. Змовившись, вони збрехали апостолам, сказавши, що віддають все виручене. Виходить, те, що поклали до ніг апостолів, вони поклали з брехнею. Петро покладає відповідальність на Ананія, який допустив сатані вкласти у своє серце спокусу брехні. Ананій і його дружина вправі були розпорядитися тим, що їм належало, за своїм розсудом, але вони збрехали. Тому апостол Петро говорить Ананію: "Ти збрехав Богу", після чого той упав бездиханним. Сапфіра, не знаючи про раптову смерть чоловіка, також збрехала. І Петро сказав їй: "Так помреш ти зараз". Це і є сила прокляття — коли забирається благословення Боже і людина віддається під владу диявола.

ЯК РЕАГУВАТИ НА ПРОКЛЯТТЯ

— А священик може проклинати?

— Слово "прокляття" є аналогом грецького слова "анафема", сенс якого полягає в позбавленні церковного спілкування не на певний строк, а повністю. Проголошення анафеми — це констатація Церквою того факту, що людина перебуває поза Її тіла. Зраджували анафемі, насамперед, єретиків і їхніх послідовників. Крім єретиків анафеманствували людей, які здійснювали важкі, смертні гріхи — вбивство, насильство.... Анафема — не лише свідчення церковному світу про винних, а звернення до людей, які прийняли гординю: "Одумайтесь! Покайтеся!". З людей глибоко розкаяних анафема може бути знята, після чого вони знову отримують можливість порятунку.

— Що робити якщо ви почули на свою адресу прокляття?

— Як кажуть, "погані словеса не летять у небо". Не треба звертати увагу на прокляття базік. Якщо ви відчуваєте, що сказане не справедливо по відношенню до вас — не приймайте близько до серця. Відійди від зла і сотвори благо. Не треба відповідати на прокляття прокляттям, інакше ви ввійдете в шалений спір з божевільною людиною. Не варто заперечувати дурня. Йому може все повернутися сторицею, але якщо ви відповісте — гріх буде і на вас. Я нещодавно прочитав таку думку: "Господь не справедливий, а милосердний". Якби він був справедливий — нас давно б уже на цьому світі не було. Але Бог милостивий — тому ми живемо.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...