Найдавніші традиції Благовіщення: навіщо випускають голубів, печуть жайворонків і повзуть 400 метрів до ікони Богородиці

7 квітня 2017, 12:45

Олександра Бичковська

На честь великого свята Благої вісті ми відвідали Свято-Благовіщенський монастир в Бортничах Київської області

Сьогодні Церква Христова святкує день Благовіщення Пресвятої Богородиці, одне з 12 головних (двунадесятих) свят православного календаря. Напередодні свята ми запитали у намісника Києво-Печерської лаври митрополита Вишгородського і Чорнобильського владики Павла про історію, значення та традиції цього свята, а також вирушили до Свято-Благовіщенського монастиря в Бортничах Київської області, де знаходиться єдина в Україні копія всесвітньо відомої ікони Благовіщення Пресвятої Богородиці – "Тіносська".

Реклама

new_image5_198

Архімандрит Варлаам. Намісник Благовіщенського монастиря

СВОБОДА НА КРИЛАХ. "Ви помітили, що в Лаврі вже розпустилися багато дерев? Кизил і черемха розкрилися, цвітуть проліски і тюльпани. Красиво так! – каже, зустрічаючи нас, владика Павло. – А ще у мене є квітка-благовісник. Це я її так називаю. Вона завжди розпускається на Благовіщення.

Дата Благовіщення – 7 квітня – ніколи не змінюється, навіть якщо свято збігається в один день з Великоднем. Якщо припадає на Великий піст, то цього дня піст трохи послаблюється. На свято дозволяється їсти рибу і можна дозволити трохи вина.

Реклама

Цього дня склалося багато традицій в різних церквах. Наприклад, подекуди на Благовіщення роблять жайворонків з хліба. Також існує чудовий звичай випускати на Благовіщення птахів, які жили в клітці. Вони злітають угору, до неба, так символізуючи справжню свободу. Так і ми стаємо вільними, коли прагнемо до неба, коли перемагаємо самих себе.

Голуб завжди асоціювався з чистотою і лагідністю. І, як сказано в Писанні, Дух Святий сходив з небес у вигляді голуба. У ХХ столітті, за часів гоніння на віру, звичай випускати голубів був перерваний. Але 1995 року відроджений Святійшим Патріархом Алексієм. З цього часу щорічно Патріарх разом зі священиками і учнями православних шкіл на день Благовіщення випускають в небо голубів, які вирощені товариством голубівників.

Цієї традиції дотримуються і на парафіях у багатьох храмах. Коли ми даруємо птаху свободу – це символізує звільнення душі від гріха. На жаль, поставлений на комерційну основу вилов птахів перед Благовіщенням ні до чого доброго не призводить. Покалічені птахи, що їх протримали в клітці, не здатні злетіти і дуже швидко гинуть. Тому, якщо немає можливості взяти голуба з розплідника, краще не ризикувати. Птахи символізують ангелів, які несуть радісні вісті.

new_image9_83

Благовіщенський храм. Найменший помічник

Реклама

Благовіщення – день, коли Діві Марії з'явився архангел Гавриїл і сповістив їй про прийдешнє народження Ісуса Христа – Сина Божого і Спасителя світу, послужив початком звільнення всього роду людського з полону гріха. До Христа душі наші були, як в клітці – під вагою гріхів, і не мали можливості піднятися до Неба, але коли з'явився Спаситель світу – Ісус Христос, він став нашим Спасителем і головним ходитиме за наші душі перед Господом. "Хто дізнається Мене, той дізнається і послав Мене", – говорив Христос своїм учням".

Розповівши це, владика взяв одного з принесених білих голубів, погладив і промовив: "Ну що, друзі, з Богом!" Розкривши білі крила, голуб красиво злетів під купол Хрестовоздвиженського храму під клацання фотоапаратів.

"Бажаю всім, щоб Дух Святий зійшов на кожну людину окремо, – сказав владика, відпускаючи інших птахів в небо. – Христос ся рождає не один раз тільки на Своє Різдво. Він народжується для кожної людини окремо – в її душі. І народження це починається з Доброї Новини – з прийняття людиною рішення, що відтепер в її житті головна не вона, а Ісус Христос. Цей день, це рішення і є ваше Благовіщення. Тому на це прекрасне церковне свято нехай оновиться Добра Новина в серці своєму! Мир всім!".

new_image2_355

"Квітка-благовісник" владики Павла завжди розквітає напередодні свята Благовіщення

Реклама

ХРАМ БЛАГОВІЩЕННЯ. Цього ж дня в храмі Благовіщення на острів Тінос в Греції особливо людно. Тут знаходиться дуже шанована чудотворна ікона Благовіщення Пресвятої Богородиці. Єдина в Україні копія цієї ікони знаходиться в Свято-Благовіщенському монастирі в Бортничах Київської області. Коли ми приїхали, якраз відбувався молебень Божій Матері "Невипивана чаша". Після закінчення служби намісник Благовіщенського монастиря архімандрит Варлаам розповів про чудотворну ікону "Тіносська": "Ікона Пресвятої Богородиці випадково була знайдена неподалік від джерела святої води робочими, коли вони працювали над рівнянням помосту Тіносської церкви Живоприємного Джерела 1823 року. Удар брухту переламав ікону надвоє, але частина, на якій зображені Пресвята Діва і архангел Гавриїл, залишилася недоторканою. До речі, це джерело, біля якого знайшли ікону, існує досі. Я з нього теж пив!

Кількість прочан тут вражає. Багато хто повзе до чудотворної ікони Матері Божої на колінах так званим покаянним шляхом. Купують величезну свічку (1,5 метра висоти), прив'язують її за спину, на коліна надягають наколінники і всі 400 метрів, з самого пірсу, повзуть із запаленою свічкою до ікони Божої Матері. Греки, які живуть поруч з монастирем, навіть постелили ковролін на цих 400 метрах, щоб паломникам було легше повзти. Буває, що повзуть по 6-7 осіб в ряду. На свято кількість досягає декількох десятків тисяч. Вони це роблять або на знак подяки Матері Божої за надану допомогу, або для посилення молитовного подвигу".

new_image3_304

У храмі. Молебень Божій Матері "Невипивана чаша"

НАРОДЖЕННЯ ОБИТЕЛІ ПОЧАЛОСЯ З ІКОНИ

"1999 року ми відвідали з братією острів Тінос в Греції, – розповідає намісник Благовіщенського монастиря, розташованого в Бортничах, архімандрит Варлаам. – Митрополит Дорофей запросив нас до себе до резиденції. У них є звичай всім гостям давати подарунки на пам'ять. Пам'ятаю, на столі лежали різні сувеніри і одна маленька ікона Божої Матері. Напередодні поїздки мій духівник отець Макарій благословив, щоб я будував монастир. Тільки грошей адже не було. Я і подумав, якщо Господь сподобить мені бути на острові Тінос і я приложусь до Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, значить, буде благословення і Боже, і Матері Божої. І ось я стою і спостерігаю, як всім роздають листівки, статуетки, а про себе думаю: "Матір Божа, якби він мені дав цю маленьку ікону, що на столику лежить, ось було б благословення!" І тут митрополит кличе мене і дає цю ікону...

new_image7_141

Одна в Україні. Копія ікони Благовіщення Пресвятої Богородиці

До речі, явище чудотворної ікони "Тіносська" – ціла історія. Пресвята Діва Марія кілька разів з'явилися уві сні спочатку благочестивому старцю, потім черниці із зазначенням місця, де її потрібно знайти. Спочатку знайшли фундамент старого храму, а через деякий час – і саму ікону. Саме з неї, з маленькою копією ікони "Тіносської", і почався наш монастир. Уже 2001 року, коли я вирушив на острів Тінос ще раз, попросив, щоб митрополит Дорофей благословив нас написати список Тіносської чудотворної ікони, щоб поставити в нашому храмі. Тепер, ви подивіться, скільки дарів на знак вдячності люди залишають біля ікони за те чи інше чудо Господнє. За те, що Матір Божа почула їхні молитви".

"Ця ікона зцілююча, – каже матінка Текуса. – Ми її дуже шануємо, завжди прикрашаємо на свята. До нас багато людей з усієї України приїжджає. Тут безліч чудес відбувається! Наприклад, кілька разів до нас приїжджала одна харків'янка з хворою дитиною, а через час ми дізналися – син зцілився. До нас не тільки з України їдуть, але з Польщі, Греції та навіть з Америки".

Поцікавилися ми в Благовіщенському монастирі Бортничі, чи повзуть паломники на колінах "покаянний шлях", як в Греції. "Ні, але можуть, наприклад, біля ікони прочитати по 150 разів "Богородице Діво, радуйся", – каже Архімандрит Варлаам. – Якщо людина молиться з чистим серцем, душею і світлим розумом про добру справу, Матір Божа допомагає. Тут хто з чим приходить. Хто просити первістка – і через час вони дізнаються, що після довгих років нарешті з'явиться дитя. Одна пара довго не могла купити собі будинок. Вони стали молитися, вести благочестиве життя – і незабаром придбали будинок, причому найнесподіванішим чином. Потім ця пара принесла срібний значок на знак вдячності Цариці Небесній за благословення".

new_image8_112

Матінка Текуса: "Ікона дійсно зцілює. Ми її дуже шануємо"

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти