Кононенко, Гонтарева, Кузяра – кого намагався здати Медведчук

Не всі прізвища топових чиновників часів Порошенка досі на слуху. Ми вирішили нагадати про ще недавно впливових людей все найважливіше, що відомо
Одним із учасником схеми, за словами Медведчука, був чинний тоді голова СБУ Василь Грицак. Фото: колаж "Сьогодні"
Одним із учасником схеми, за словами Медведчука, був чинний тоді голова СБУ Василь Грицак. Фото: колаж "Сьогодні"

Затриманий 12 квітня нардеп Віктор Медведчук дав свідчення проти п'ятого президента України Петра Порошенка. Він розповів про його участь у закупівлі палива з Росії та вугілля у так званих "ЛНР" та "ДНР". Медведчук також нагадав про наближених до ексгаранта чиновників, які, за його словами, брали участь у реалізації злочинної схеми. Назвав конкретні прізвища: Кононенко, Кузяра, Демчишин та інші. Сайт "Сьогодні" вирішив нагадати, хто ці люди, як вони пов'язані з Порошенком.

Реклама

За словами Медведчука, Порошенко, за допомогою своїх підлеглих, організував вигідну схему. Фото: ЕРА
За словами Медведчука, Порошенко, за допомогою своїх підлеглих, організував вигідну схему. Фото: ЕРА

Володимир Демчишин

У 2008 році Володимир Демчишин працював директором одного з відділів фірми Investment Capital Ukraine ("Інвестиційний капітал України"), гендиректором якої була майбутня глава Національного банку України Валерія Гонтарева.

Реклама

За даними ЗМІ, ця компанія займалася продажем активів Петра Порошенка після обрання його президентом України. І нібито саме за "якісну" роботу в компанії Демчишина призначили спочатку головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а потім і міністром енергетики та вугільної промисловості.

"До Демчишина цю посаду обіймав міністр Продан, який не погоджувався зі схемою купівлі вугілля на Донбасі. Навіть більше, протистояв і відстоював схему купівлі південноафриканського вугілля, яка була системною на той час в Україні і, на думку експертів, була вигіднішою та якіснішою. Демчишин, який прийшов на зміну неслухняному Продану, робив все необхідне, щоб ця схема працювала як годинник", – розповів Медведчук.

Володимир Демчишин робив усе, щоб схема працювала як годинник. Фото: zn.ua
Володимир Демчишин робив усе, щоб схема працювала як годинник. Фото: zn.ua

За його словами, саме Демчишин призначав на посади керівників "Луганськвугілля" та шахти ім. Кисельова представників неконтрольованих територій, а також реєстрував ці шахти для того, щоб ці ланки були зручними як для постачання, так і реалізації вугілля.

Реклама

До речі, після приходу Порошенка до влади свій пост отримав не тільки Демчишин, але і його колишня керівниця Валерія Гонтарева.

Валерія Гонтарева

Валерія Гонтарева очолила Нацбанк через 12 днів після інавгурації президента Порошенка. Вона з початку 90-х років оберталася у ділових колах, близьких до Порошенка.

Гонтарева також супроводжувала угоду з продажу банку "Мрія", який належав Порошенку. У 2006 році фінустанова була продана російському ВТБ.

Валерія Гонтарева з початку 90-х років оберталася у ділових колах, близьких до Порошенка
Валерія Гонтарева з початку 90-х років оберталася у ділових колах, близьких до Порошенка / Фото: прес-центр НБУ

Крім цього, Гонтарева курувала угоди корпорації Roshen, що належить Порошенку, щодо залучення фінансування для розвитку бізнесу в Росії, а також вирішувала питання повернення з бюджету ПДВ за експорт товарів.

За даними Медведчука, голова Нацбанку Валерія Гонтарева як учасниця "вугільної схеми" мала відкрити рахунки на неконтрольованій території в Донецьку та Луганську. Такий підхід був прозорим, він саме так анонсувався. Але Медведчук вважав, що Гонтарєва мала провалити безготівкові розрахунки. Саме в цьому була її роль.

"Сенс зводився до того, що за безготівковим здійсненням оплати все видавалося б більш ефективним і прозорим щодо можливості усунути будь-які корупційні дії. Проте Гонтарева, яка взялася за виконання цього завдання, чомусь через кілька днів відмовилася, оскільки вважала, що це є неможливим", – стверджує Медведчук.

Василь Грицак

Ще одним учасником схеми, за словами Медведчука, був Василь Грицак. 7 липня 2014 року указом президента Петра Порошенка Грицака було призначено першим заступником голови СБУ та керівником антитерористичного центру при СБУ. 2 липня 2015 року Грицак став головою Служби безпеки України.

У 2015 році Василя Грицака було призначено головою СБУ. Фото: antikor.com.ua
У 2015 році Василя Грицака було призначено головою СБУ. Фото: antikor.com.ua

Цікаво, що за призначення Грицака головою СБУ відмовлялася голосувати фракція "Самопоміч" через "корупційні питання".

"Грицак – це людина, про зв'язки якої з корупцією ширяться легенди в усіх правоохоронних органах. Людина, яка відповідала за роботу СБУ в АТО, де, на жаль, корупція розцвіла та продовжує розквітати", – заявив у 2015 році голова Комітету Верховної Ради з боротьби з корупцією Єгор Соболєв.

Ймовірно, тому Медведчук особливо ретельно описує роль Грицака у схемі, пов'язаній із купівлею вугілля в ОРДЛО. Роль ця, за його словами, була пов'язана з передачею готівкової гривні сепаратистам. Готівка – це завжди корупція. Ну, майже завжди...

"Після того, як Гонтарева відмовилася відкрити рахунки на території Донецької та Луганської областей для безготівкових розрахунків, було прийнято рішення постачати туди гроші як оплату за вугілля через систему інкасації, тобто інкасувати гроші, перевозити їх з контрольованої на неконтрольовану територію, що здійснювалося СБУ та безпосередньо Василем Грицаком, який на той час був першим заступником голови СБУ та керівником АТО. Можливо, Гонтарева і зіграла на руку тому, щоб через інкасування грошей було легше "розраховуватися", оскільки готівка могла бути спрямована на наповнення корупційної складової" , – додав Медведчук.

Ігор Кононенко

За словами Медведчука, до схеми також причетний Ігор Кононенко, який був нардепом у 2014 році. Свого часу це ім'я стало загальним для всіх з оточення Порошенка, кого звинувачували в корупції.

Ігор Кононенко – старий товариш та багаторічний партнер Петра Порошенка по бізнесу. Під час його каденції обіймав посаду заступника голови фракції "Блок Петра Порошенка" у парламенті. Але часто його називали "сірим кардиналом" президента, одним з найвпливовіших людей країни, куратором ліквідації найбільших банків та постачання вугілля.

2018 року в Україні з'явилося нове держпідприємство – "Національна вугільна компанія". Як вважають деякі ЗМІ, одним з головних лобістів цього рішення був Ігор Кононенко. Держпідприємство об'єднувало всі 28 державних шахт в одну юрособу та створювало централізовану схему збуту вугілля.

За даними журналістів, вугільна галузь країни раніше була відкритою лише для Олександра Януковича, сина експрезидента, та наближених до нього осіб, але зі зміною влади вона залишилася такою ж непрозорою і перейшла під контроль заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка.

За Порошенка вугільна галузь України перейшла під контроль Ігоря Кононенка
За Порошенка вугільна галузь України перейшла під контроль Ігоря Кононенка / Фото: Ураїнська правда

За словами Медведчука, за сприяння Кононенка у схему закупівель вугілля в ОРДЛО був залучений також бізнесмен Сергій Кузяра.

Сергій Кузяра

Сергій Кузяра у 2011 році був одним із топменеджерів старшого сина Віктора Януковича Олександра. Перебуваючи на посаді радника міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, працював на підприємствах Януковича-молодшого "Донбаський розрахунково-фінансовий центр" та "МАКО-холдинг".

2012 року Кузяра став власником компанії "Продакс", яка за рік виграла державні тендери на суму понад 152 мільйони гривень. У 2019 році Кузяра входив до групи радників секретаря РНБО Олександра Данилюка з енергетичних питань.

Також Кузяру називають автором корупційної схеми зі створення шахт-двійників. Вона полягає в тому, що на базі державного підприємства створюється однойменне ТОВ, яке працює на потужностях державної шахти. Тоді всі операційні витрати лягають на плечі державної шахти, що робить її збитковою. У 2003 році за такою схемою було створено ТОВ "Краснолиманська", яким володіли Кузяра та Гуменюк. За кілька років за такою схемою з державної власності було виведено майже всі прибуткові державні шахти.

Сергій Кузяра був "вугільним менеджером" старшого сина Віктора Януковича Олександра
Сергій Кузяра був "вугільним менеджером" старшого сина Віктора Януковича Олександра

Раніше генеральний прокурор України Ірина Венедіктова заявляла, що Кузяра мав давні зв'язки у вугільній сфері, був особисто знайомий з главарями "ДНР" та "ЛНР" і керівниками вугільних підприємств на непідконтрольній території.

"Він підшукував вугільні підприємства, організовував "зелений коридор" з Донецька та Луганська на підконтрольну Україні територію їхнім директорам для підписання документів, відкриття рахунків, реєстрації адрес тощо. Також він погоджував процес завантаження вугілля, його відправлення на іншу територію, контролював оплату бойовикам готівкою за такі послуги", – казала Венедіктова.

Фактично Медведчук підтвердив слова Венедіктової, зазначивши, що до незаконного бізнесу його залучив друг Порошенка Ігор Кононенко.

"Саме Кононенко запропонував кандидатуру Кузяри для того, щоб організувати схему як закупівлі, так і транспортування, так і постачання вугілля в Україну", – розповів Медведчук.

Володимир Зіневич

Засвітився у вугільній справі й колишній голова компанії "Укрінтеренерго" Володимир Зіневич. Однак він радше виявився не співучасником злочину, а потерпілим.

За Порошенка на нього було заведено кримінальну справу через контракт з англійською компанією Steel Mont про купівлю "негорючого" вугілля з Південної Африки. Як заявили тоді в Генпрокуратурі, через підписання контракту державі було завдано збитків у розмірі 846 млн гривень.

"Зіневич купив вугілля поганої якості за завищеною ціною, яке не горіло на українських ТЕС", – зазначили у відомстві.

Володимир Зіневич швидше виявився не співучасником злочину, а потерпілим
Володимир Зіневич швидше виявився не співучасником злочину, а потерпілим / Фото: Ураїнська правда

За словами Медведчука, кримінальне провадження відкрили стосовно Зіневича спеціально.

"За допомогою президента України, генерального прокурора, міністра внутрішніх справ тиснули на керівника "Укрінтеренерго" Зіневича, дійшло до арешту, проводили у нього обшуки – з однією метою. Потрібно було припинення постачання південноафриканського вугілля. Це завдання, яке стояло перед правоохоронцями, це завдання, яке виконували за вказівкою президента Порошенка", – підсумував Медведчук.

Інфографіка СБУ

У Порошенка всі зізнання Медведчука вже спростували

У партії "Європейська солідарність" закликають не довіряти свідченням Віктора Медведчука проти п'ятого президента Петра Порошенка. Про це йдеться у заяві, яку очолювана Порошенком політсила оприлюднила на своєму сайті.

"Медведчук, який рятує свою шкуру від відповідальності за свою антиукраїнську діяльність, готовий "заявляти" будь-що про будь-кого. Це далеко не перші "сенсаційні" покази проти Порошенка, їх вже давали Портнов, Деркач, Онищенко, Жванія, Кузьмін та інші російські агенти. "Оплатою" за ці "свідчення" було переведення в кращі умови перебування та обіцянки обміну", – йдеться у заяві партії.

Раніше сайт "Сьогодні" повідомляв, що Віктор Медведчук розповів про схему виведення з державної власності частини магістрального нафтопродуктопроводу Самара – Західний напрямок для подальшого прокачування через нього дизельного палива. Медведчук деталізував роль у ній колишнього президента Петра Порошенка. А саме, що той не лише звернувся до Медведчука з проханням зв'язатися з керівництвом РФ, а й забезпечив ухвалення необхідних рішень у всіх українських інстанціях.

Також ми інформували про те, як у Порошенка відреагували на свідчення Медведчука.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Рекомендации segodnya.ua

Далі по темі

Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Війна в цитатах
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
ВТРАТИ РОСІЇ
Дані на 09:00 29 червня
1
Особовий склад 35450
Особовий склад
2
Танки 1572
Танки
3
ББМ 3720
ББМ
4
Артилерія 781
Артилерія
5
Засоби ППО 103
Засоби ППО
6
РСЗВ 246
РСЗВ
7
Літаки 217
Літаки
8
Гелікоптери 185
Гелікоптери
9
БПЛА 640
БПЛА
10
Кораблі/катери 14
Кораблі/катери
11
Транспорт 2598
Транспорт
Докладніше
Показати ще
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

29.25

Євро (€)

30.78

Рейтинг ФІФА
Найкращі збірні світу:
1
Бразилія Бразилія
1837
2
Бельгія Бельгія
1821
3
Аргентина Аргентина
1770
4
Франція Франція
1764
5
Англія Англія
1737
6
Іспанія Іспанія
1716
7
Італія Італія
1713
8
Нідерланди Нідерланди
1679
9
Португалія Португалія
1675
10
Данія Данія
1665
Яке місце в України
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.3/35.9
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.3/35.7
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.2/35.8
4
Укрексімбанк Укрексімбанк
35.2/35.7
5
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
35.3/35.6
6
Укргазбанк Укргазбанк
34.8/35.6
7
Альфа-Банк Альфа-Банк
34.8/35.5
8
OTP Bank OTP Bank
31.5/35.5
9
Укрсиббанк Укрсиббанк
29.26/29.55
10
Універсал Банк Універсал Банк
34.4/35.7
Як не втратити гроші💰
Без досвіду роботи
Кому платять від 20 тис. грн
Викладач акторської майстерності

Викладач акторської майстерності

Ріелтор

Ріелтор

Водій таксі

Водій таксі

Менеджер по роботі з клієнтами

Менеджер по роботі з клієнтами

Керівник транспортного відділу

Керівник транспортного відділу

Актуальні пропозиції 🔥
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

20198.9

Binance Coin (BNB)

220.93

Dogecoin (DOGE)

0.07

Litecoin (LTC)

53.57

Theta (THETA)

1.24

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,99
50,99
56,99
41,22
52,00
51,00
57,00
42,00
-
50,00
55,00
41,91
-
48,90
56,00
39,00
-
-
57,99
40,18
-
-
-
41,99
-
51,00
57,00
41,97
-
50,99
57,99
41,59
-
50,00
55,00
41,95
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Ужгород
Сакури в Ужгороді

Сакури в Ужгороді

Торт "Ужгород"

Торт "Ужгород"

Дегустаційна зала "СироВина"

Дегустаційна зала "СироВина"

Бограч

Бограч

Ужгородський замок

Ужгородський замок

Вiдвiдати мiсто писля перемоги
Happy Birthday 🥳
Зіркові іменинники
Вова Дантес, 28.06 — 34 роки
Вова Дантес, 28.06 — 34 роки
Артем Пивоваров, 28.06 — 31 рік
Артем Пивоваров, 28.06 — 31 рік
Ілон Маск, 28.06 — 51 рік
Ілон Маск, 28.06 — 51 рік
Памела Андерсон, 01.07 — 55 років
Памела Андерсон, 01.07 — 55 років
Ліндсі Лохан, 02.07 — 36 років
Ліндсі Лохан, 02.07 — 36 років
1 /2
Тренд на льняні костюми
Оновлюємо літній гардероб
Доповнюємо босоніжками

Доповнюємо босоніжками

Стилізуємо з кросівками

Стилізуємо з кросівками

Поєднуємо з сандалями

Поєднуємо з сандалями

Купити українське🇺🇦

НацЕфір

Фронт

Головні теми

Погода

Гороскоп

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти