Кононенко, Гонтарева, Кузяра – кого намагався здати Медведчук

Не всі прізвища топових чиновників часів Порошенка досі на слуху. Ми вирішили нагадати про ще недавно впливових людей все найважливіше, що відомо
Одним із учасником схеми, за словами Медведчука, був чинний тоді голова СБУ Василь Грицак. Фото: колаж "Сьогодні"
Одним із учасником схеми, за словами Медведчука, був чинний тоді голова СБУ Василь Грицак. Фото: колаж "Сьогодні"

Затриманий 12 квітня нардеп Віктор Медведчук дав свідчення проти п'ятого президента України Петра Порошенка. Він розповів про його участь у закупівлі палива з Росії та вугілля у так званих "ЛНР" та "ДНР". Медведчук також нагадав про наближених до ексгаранта чиновників, які, за його словами, брали участь у реалізації злочинної схеми. Назвав конкретні прізвища: Кононенко, Кузяра, Демчишин та інші. Сайт "Сьогодні" вирішив нагадати, хто ці люди, як вони пов'язані з Порошенком.

Реклама

За словами Медведчука, Порошенко, за допомогою своїх підлеглих, організував вигідну схему. Фото: ЕРА
За словами Медведчука, Порошенко, за допомогою своїх підлеглих, організував вигідну схему. Фото: ЕРА

Володимир Демчишин

У 2008 році Володимир Демчишин працював директором одного з відділів фірми Investment Capital Ukraine ("Інвестиційний капітал України"), гендиректором якої була майбутня глава Національного банку України Валерія Гонтарева.

Реклама

За даними ЗМІ, ця компанія займалася продажем активів Петра Порошенка після обрання його президентом України. І нібито саме за "якісну" роботу в компанії Демчишина призначили спочатку головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а потім і міністром енергетики та вугільної промисловості.

"До Демчишина цю посаду обіймав міністр Продан, який не погоджувався зі схемою купівлі вугілля на Донбасі. Навіть більше, протистояв і відстоював схему купівлі південноафриканського вугілля, яка була системною на той час в Україні і, на думку експертів, була вигіднішою та якіснішою. Демчишин, який прийшов на зміну неслухняному Продану, робив все необхідне, щоб ця схема працювала як годинник", – розповів Медведчук.

Володимир Демчишин робив усе, щоб схема працювала як годинник. Фото: zn.ua
Володимир Демчишин робив усе, щоб схема працювала як годинник. Фото: zn.ua

За його словами, саме Демчишин призначав на посади керівників "Луганськвугілля" та шахти ім. Кисельова представників неконтрольованих територій, а також реєстрував ці шахти для того, щоб ці ланки були зручними як для постачання, так і реалізації вугілля.

Реклама

До речі, після приходу Порошенка до влади свій пост отримав не тільки Демчишин, але і його колишня керівниця Валерія Гонтарева.

Валерія Гонтарева

Валерія Гонтарева очолила Нацбанк через 12 днів після інавгурації президента Порошенка. Вона з початку 90-х років оберталася у ділових колах, близьких до Порошенка.

Гонтарева також супроводжувала угоду з продажу банку "Мрія", який належав Порошенку. У 2006 році фінустанова була продана російському ВТБ.

Валерія Гонтарева з початку 90-х років оберталася у ділових колах, близьких до Порошенка
Валерія Гонтарева з початку 90-х років оберталася у ділових колах, близьких до Порошенка / Фото: прес-центр НБУ

Крім цього, Гонтарева курувала угоди корпорації Roshen, що належить Порошенку, щодо залучення фінансування для розвитку бізнесу в Росії, а також вирішувала питання повернення з бюджету ПДВ за експорт товарів.

За даними Медведчука, голова Нацбанку Валерія Гонтарева як учасниця "вугільної схеми" мала відкрити рахунки на неконтрольованій території в Донецьку та Луганську. Такий підхід був прозорим, він саме так анонсувався. Але Медведчук вважав, що Гонтарєва мала провалити безготівкові розрахунки. Саме в цьому була її роль.

"Сенс зводився до того, що за безготівковим здійсненням оплати все видавалося б більш ефективним і прозорим щодо можливості усунути будь-які корупційні дії. Проте Гонтарева, яка взялася за виконання цього завдання, чомусь через кілька днів відмовилася, оскільки вважала, що це є неможливим", – стверджує Медведчук.

Василь Грицак

Ще одним учасником схеми, за словами Медведчука, був Василь Грицак. 7 липня 2014 року указом президента Петра Порошенка Грицака було призначено першим заступником голови СБУ та керівником антитерористичного центру при СБУ. 2 липня 2015 року Грицак став головою Служби безпеки України.

У 2015 році Василя Грицака було призначено головою СБУ. Фото: antikor.com.ua
У 2015 році Василя Грицака було призначено головою СБУ. Фото: antikor.com.ua

Цікаво, що за призначення Грицака головою СБУ відмовлялася голосувати фракція "Самопоміч" через "корупційні питання".

"Грицак – це людина, про зв'язки якої з корупцією ширяться легенди в усіх правоохоронних органах. Людина, яка відповідала за роботу СБУ в АТО, де, на жаль, корупція розцвіла та продовжує розквітати", – заявив у 2015 році голова Комітету Верховної Ради з боротьби з корупцією Єгор Соболєв.

Ймовірно, тому Медведчук особливо ретельно описує роль Грицака у схемі, пов'язаній із купівлею вугілля в ОРДЛО. Роль ця, за його словами, була пов'язана з передачею готівкової гривні сепаратистам. Готівка – це завжди корупція. Ну, майже завжди...

"Після того, як Гонтарева відмовилася відкрити рахунки на території Донецької та Луганської областей для безготівкових розрахунків, було прийнято рішення постачати туди гроші як оплату за вугілля через систему інкасації, тобто інкасувати гроші, перевозити їх з контрольованої на неконтрольовану територію, що здійснювалося СБУ та безпосередньо Василем Грицаком, який на той час був першим заступником голови СБУ та керівником АТО. Можливо, Гонтарева і зіграла на руку тому, щоб через інкасування грошей було легше "розраховуватися", оскільки готівка могла бути спрямована на наповнення корупційної складової" , – додав Медведчук.

Ігор Кононенко

За словами Медведчука, до схеми також причетний Ігор Кононенко, який був нардепом у 2014 році. Свого часу це ім'я стало загальним для всіх з оточення Порошенка, кого звинувачували в корупції.

Ігор Кононенко – старий товариш та багаторічний партнер Петра Порошенка по бізнесу. Під час його каденції обіймав посаду заступника голови фракції "Блок Петра Порошенка" у парламенті. Але часто його називали "сірим кардиналом" президента, одним з найвпливовіших людей країни, куратором ліквідації найбільших банків та постачання вугілля.

2018 року в Україні з'явилося нове держпідприємство – "Національна вугільна компанія". Як вважають деякі ЗМІ, одним з головних лобістів цього рішення був Ігор Кононенко. Держпідприємство об'єднувало всі 28 державних шахт в одну юрособу та створювало централізовану схему збуту вугілля.

За даними журналістів, вугільна галузь країни раніше була відкритою лише для Олександра Януковича, сина експрезидента, та наближених до нього осіб, але зі зміною влади вона залишилася такою ж непрозорою і перейшла під контроль заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка.

За Порошенка вугільна галузь України перейшла під контроль Ігоря Кононенка
За Порошенка вугільна галузь України перейшла під контроль Ігоря Кононенка / Фото: Ураїнська правда

За словами Медведчука, за сприяння Кононенка у схему закупівель вугілля в ОРДЛО був залучений також бізнесмен Сергій Кузяра.

Сергій Кузяра

Сергій Кузяра у 2011 році був одним із топменеджерів старшого сина Віктора Януковича Олександра. Перебуваючи на посаді радника міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, працював на підприємствах Януковича-молодшого "Донбаський розрахунково-фінансовий центр" та "МАКО-холдинг".

2012 року Кузяра став власником компанії "Продакс", яка за рік виграла державні тендери на суму понад 152 мільйони гривень. У 2019 році Кузяра входив до групи радників секретаря РНБО Олександра Данилюка з енергетичних питань.

Також Кузяру називають автором корупційної схеми зі створення шахт-двійників. Вона полягає в тому, що на базі державного підприємства створюється однойменне ТОВ, яке працює на потужностях державної шахти. Тоді всі операційні витрати лягають на плечі державної шахти, що робить її збитковою. У 2003 році за такою схемою було створено ТОВ "Краснолиманська", яким володіли Кузяра та Гуменюк. За кілька років за такою схемою з державної власності було виведено майже всі прибуткові державні шахти.

Сергій Кузяра був "вугільним менеджером" старшого сина Віктора Януковича Олександра
Сергій Кузяра був "вугільним менеджером" старшого сина Віктора Януковича Олександра

Раніше генеральний прокурор України Ірина Венедіктова заявляла, що Кузяра мав давні зв'язки у вугільній сфері, був особисто знайомий з главарями "ДНР" та "ЛНР" і керівниками вугільних підприємств на непідконтрольній території.

"Він підшукував вугільні підприємства, організовував "зелений коридор" з Донецька та Луганська на підконтрольну Україні територію їхнім директорам для підписання документів, відкриття рахунків, реєстрації адрес тощо. Також він погоджував процес завантаження вугілля, його відправлення на іншу територію, контролював оплату бойовикам готівкою за такі послуги", – казала Венедіктова.

Фактично Медведчук підтвердив слова Венедіктової, зазначивши, що до незаконного бізнесу його залучив друг Порошенка Ігор Кононенко.

"Саме Кононенко запропонував кандидатуру Кузяри для того, щоб організувати схему як закупівлі, так і транспортування, так і постачання вугілля в Україну", – розповів Медведчук.

Володимир Зіневич

Засвітився у вугільній справі й колишній голова компанії "Укрінтеренерго" Володимир Зіневич. Однак він радше виявився не співучасником злочину, а потерпілим.

За Порошенка на нього було заведено кримінальну справу через контракт з англійською компанією Steel Mont про купівлю "негорючого" вугілля з Південної Африки. Як заявили тоді в Генпрокуратурі, через підписання контракту державі було завдано збитків у розмірі 846 млн гривень.

"Зіневич купив вугілля поганої якості за завищеною ціною, яке не горіло на українських ТЕС", – зазначили у відомстві.

Володимир Зіневич швидше виявився не співучасником злочину, а потерпілим
Володимир Зіневич швидше виявився не співучасником злочину, а потерпілим / Фото: Ураїнська правда

За словами Медведчука, кримінальне провадження відкрили стосовно Зіневича спеціально.

"За допомогою президента України, генерального прокурора, міністра внутрішніх справ тиснули на керівника "Укрінтеренерго" Зіневича, дійшло до арешту, проводили у нього обшуки – з однією метою. Потрібно було припинення постачання південноафриканського вугілля. Це завдання, яке стояло перед правоохоронцями, це завдання, яке виконували за вказівкою президента Порошенка", – підсумував Медведчук.

Інфографіка СБУ

У Порошенка всі зізнання Медведчука вже спростували

У партії "Європейська солідарність" закликають не довіряти свідченням Віктора Медведчука проти п'ятого президента Петра Порошенка. Про це йдеться у заяві, яку очолювана Порошенком політсила оприлюднила на своєму сайті.

"Медведчук, який рятує свою шкуру від відповідальності за свою антиукраїнську діяльність, готовий "заявляти" будь-що про будь-кого. Це далеко не перші "сенсаційні" покази проти Порошенка, їх вже давали Портнов, Деркач, Онищенко, Жванія, Кузьмін та інші російські агенти. "Оплатою" за ці "свідчення" було переведення в кращі умови перебування та обіцянки обміну", – йдеться у заяві партії.

Раніше сайт "Сьогодні" повідомляв, що Віктор Медведчук розповів про схему виведення з державної власності частини магістрального нафтопродуктопроводу Самара – Західний напрямок для подальшого прокачування через нього дизельного палива. Медведчук деталізував роль у ній колишнього президента Петра Порошенка. А саме, що той не лише звернувся до Медведчука з проханням зв'язатися з керівництвом РФ, а й забезпечив ухвалення необхідних рішень у всіх українських інстанціях.

Також ми інформували про те, як у Порошенка відреагували на свідчення Медведчука.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

60979.12

Binance Coin (BNB)

405.49

Dogecoin (DOGE)

0.12

Litecoin (LTC)

84.34

Theta (THETA)

1.87

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти