Ми робимо все, щоб вибори відбулися без порушень: інтерв'ю з головою ЦВК

25 березня 2019, 11:29

Тетяна Сліпачук розповіла «Сегодня», з якими порушеннями доводиться стикатися найчастіше і небезпеку фальсифікації результатів виборів

Фото: facebook.com/slipachuktetiana/

Фото: facebook.com/slipachuktetiana/

Проведення чергових виборів в Україні, президентських 31 березня 2019 року, а потім восени і парламентських, вимагає від Центральної виборчої комісії максимальної уваги до всіх деталей. Адже ні для кого не секрет, що саме законність і прозорість виборів – це основа для визнання їх легітимності, в тому числі і закордонними партнерами нашої країни.

Голова ЦВК України Тетяна Сліпачук в інтерв'ю "Сегодня" розповіла, з якими викликами вже доводиться стикатися, які порушення найчастіше фіксуються під час передвиборчих перегонів і про ризики фальсифікації результатів виборів
.

Реклама

- Тетяно Володимирівно! Під час цієї кампанії фіксують дуже багато порушень з боку різних кандидатів. Чи має якісь важелі впливу в такій ситуації ЦВК і чи може якимось чином карати порушників?

- Гарне запитання, тому що воно має певний суспільний інтерес, в тому числі і важливе. На жаль, Центральна виборча комісія не має такого дієвого інструментарію, який би міг визначатися як каральний. Але важливо те, що вона має можливість попереджати і наголошувати – якнайменше.

Більшою мірою ці порушення стосуються порушень правил ведення передвиборчої агітації. На жаль, знову ж таки, Центральна виборча комісія серед своїх важелів має лише таку можливість, як попередити певного кандидата про те, що є порушення. І це попередження стає публічним. Воно оприлюднюється, і воно має лише моральний вплив на цього кандидата. Він не знімається з передвиборчих перегонів, тобто він залишається. Але громадськість отримує інформацію про те, що він попереджений саме за такі порушення.

Центральна виборча комісія без судового рішення має можливість лише відреагувати на зловживання адміністративним ресурсом та на ті випадки, коли вже в день тиші здійснюється передвиборча агітація, тобто дуже обмежені. Я можу сказати, що ми протягом всього часу отримали десь більш 130-ти різних повідомлень чи звернень, чи листів, чи навіть іноді електронною поштою в дуже такому неконкретному вигляді інформацію стосовно тих чи інших порушень з боку того чи іншого кандидата. В 13-ти випадках за цими зверненнями ми направили відповідні листи до правоохоронних органів, тому що викладення інформації щодо факту було достатньо для того, щоб зробити висновок щодо можливої наявності там складу злочину. Цікаво, що інколи ми отримували інформацію від правоохоронних органів, що в них уже є інформація про подібний факт. Тому що, наприклад, якщо це звернення робилося громадською організацією, то вони направляли відразу і до ЦВК, і до правоохоронних органів.

Реклама

Читайте також: Правоохоронці розкрили виборчу "сітку" і вилучили "чорну касу" політсили – ГПУ

В тому випадку, коли цей факт був ненаявний чи загалом не було зрозуміло, про що йдеться, ми роз’яснювали в тому числі тим, хто до нас звертався, що мається на увазі, що потрібно робити, яким чином реагувати.

Тобто зараз, мабуть, найважливіше, щоб сам факт не був незаміченим. Наприклад, якщо певна особа – громадянин, виборець, – він стає свідком подобного факту, він має дійсно звертатися, і перш за все – до правоохоронних органів. Тому що важливіше, щоб справа була розслідувана і пройшла через суд.

- Скажіть, будь ласка, які існують загрози проведенню виборів? Зокрема з боку непідконтрольних територій та Росії?

- Мені важко відповісти на це запитання. Тому що я не настільки компетентна. Це, мабуть, і зовнішня розвідка, і СБУ, і багато інших органів, які фахово займаються цими питаннями. Я вважаю, що найгірше, що може ставатися, це, безумовно, фізичне протистояння. Не дай нам Бог, щоб були дійсно якісь агресивні військові операції, і дуже вразливими ми є з точки зору інформаційних вбросів. Тобто всі ці фейкові новини, які можуть стосуватися як окремих кандидатів, так і членів ЦВК, самої Центральної виборчої комісії, певних фактів, які встановлені в ході виборчого процесу, вони теж є дуже загрозливими. Тому що в нас дуже чутливе зараз суспільство. І, на жаль, рівень навіть передвиборчої кампанії, він певною мірою має такий окрас агресивної кампанії, коли і кандидати між собою воюють, і на жаль, і громадські організації інколи дозволяють собі робити заяви, які ніякою мірою не можуть бути сумісні з їх статусом спостерігачів.

Реклама

Я маю на увазі саме ті заяви, які зробили Національні дружини стосовно можливості застосування ними в тому числі силового варіанту реагування на правопорушення, що є недопустимо. Тому що спостереження – це спокійний процес. Він має своєю метою, скажімо, забезпечення здійснення усіма учасниками виборчого процесу всіх дій виключно відповідно до законодавства.

В разі встановлення фактів закон чітко прописує, які повноваження має офіційний спостерігач для того, щоб запобігти факту порушення, щоб звернутися до правоохоронних органів, щоб зробити все те, щоб не допустити, що такий факт став причиною визнання потім голосування на цій дільниці конкретній недійсним. Я спеціально звернулася до громадських організацій, тому що серед них є досить обізнані питаннями спостереження – такі як ОПОРА, такі як КВУ – для того, щоб вони взяли на себе певну ініціативу і якимось чином донесли і до інших спостерігачів, в чому полягає сутність спостереження, і чому є неприпустимим будь-яке насильство, оскільки вибори – це процес вдумливий. Це має бути усвідомлення факту і здійснення того кроку, який по суті для кожного з нас визначає наше майбутнє.

- На цих виборах значна кількість не лише кандидатів, а й спостерігачів та членів комісій. Чи можуть у зв’язку з цим виникнути якісь труднощі? Зокрема затримки з підрахунком голосів. І як плануєте із цим боротись?

- По-перше, мабуть, дуже простий людський фактор, який може зіграти певну роль, так. Знову ж таки, якщо буде розіграний якийсь такий силовий сценарій, це може збити роботу комісії. Втручання в процес підрахунку голосів поза допустимими законом межами дійсно є загрозою. Тому я і наголошую на тому, що офіційні спостерігачі мають чітко розуміти, в чому їх права, в чому їх обов’язки, в тому числі стосовно того, щоб не зволікати, з одного боку, з фіксуванням порушень, викликом, наприклад, правоохоронних органів, з іншого боку – жодною мірою вони не мають права втручатися до роботи виборчої комісії, яка має здійснити цей підрахунок. Навіть кількість кандидатів додає певного ускладнення. Тому що треба рахувати відповідно до 39-ти кандидатів, які значаться у бюлетені, так? Навіть розкладати ці бюлетені відповідно до всіх тих, хто отримав голоси.

Читайте також: У Держспецзв'язку повідомили про спроби кібератак на сайт ЦВК

Реклама

Безперечно, можуть виникнути затримки, тому що якщо буде встановлено факт правопорушення, який потребує здійснення певних процесуальних дій, навіть ми це обговорювали з правоохоронними органами – стосовно там доступу до виборчої документації, таке інше – воно може призупинити роботу комісії. Тому коли в нас була нарада з правоохоронними органами, ми з’ясовували саме алгоритм дій, що треба негайно повідомляти і окружну виборчу комісію, і Центральну виборчу комісію для того, щоб ми, незважаючи на ситуацію, могли зрозуміти, яким чином вона впливає безпосередньо на виборчий процес, на процес підрахунку голосів. І приймати рішення як з точки зору здійснення правоохоронцями своїх компетентних процесуальних дій, так і з точки зору забезпечення цілісності виборчого процесу.

- Політологи прогнозують, що є значний ризик фальсифікацій та навіть зриву виборів на окремих дільницях через велику кількість саме технічних кандидатів, які матимуть своїх представників у комісіях лише для того, щоб вони грали на боці інших претендентів. Чи цьому якось запобігатимете?

- Ми запобігаємо в принципі фальсифікаціям. Перш за все наголошуємо це і протягом тренінгів, спілкування з нашими комісіонерами, скажімо так, членами комісій – окружних і дільничних – про те, що це неприпустимо, коли член виборчої комісії, особа, яка відповідно до законодавства має забезпечити процес голосування, вдається до фальсифікацій чи робить щось, що не відповідає законодавству чи порушує його. Безумовно, ми це робимо. Ми також співпрацюємо з правоохоронними органами для того, щоб і їм дати можливість відрізняти різні правопорушення і правильно на них реагувати. Тому що, наприклад, в нас Національна поліція, – вона теж новий орган з точку зору участі у виборчих процесах.

Читайте також: Дев'яти кандидатам в президенти України надали охорону

Але, безумовно, в цьому сенсі важливо, щоб політологи в тому числі адресували свої такі ось заяви безпосередньо до кандидатів. Тому що налаштування людини на здійснення якогось правопорушення, воно може йти тільки від штабу, тієї особи, яка планує здійснення фальсифікацій заради свого сумлінного, як на мою думку, на мою впевненість, результату. Оскільки неможливо йти до перемоги, порушуючи закон.

- Після багатьох років ЦВК працює у новому складі. Чи намагається хтось чинити тиск на Центрвиборчком?

- Я думаю, що в цьому сенсі можна говорити про те, що самі обставини проведення цього виборчого процесу є певним тиском чи викликом – це хто як вважає. Оскільки і загальна кількість кандидатів, і кількість спостерігачів, і проблеми з діючим законодавством – все воно певною мірою додає складнощів для здійснення нами організаційних дій стосовно забезпечення виборів. Але на моє глибоке переконання, той склад Центральної виборчої комісії, який є на сьогодні, є найкращим за історію Центральної виборчої комісії. Саме тому, що в нас дуже досвідчені фахівці – з різним рівнем фахового і людського досвіду. Цей фаховий досвід в тому числі дуже суттєво впливає на якість наших рішень. І це підтверджується тим, що 96-98 відсотків справ, які були подані до Центральної виборчої комісії, вони закінчились нашою перемогою. І це є дійсно важливим, тому що Центральна виборча комісія отримує внаслідок цього той статус, який вона має мати в суспільстві як орган, який адмініструє вибори.

- Це, мабуть, і зокрема завдяки тому, що більшість членів комісії за освітою саме правники. Так?

- Так. Я думаю, що Ви праві. Це дійсно має дуже велике значення. Оскільки ми перш за все маємо можливість проаналізувати ті чи інші питання з точки зору законодавства і правозастосувальної практики. Із самого початку свого створення Центральна виборча комісія зайняла рівновіддалену позицію від усіх політичних сил і намагається її дотримуватися в будь-якому випадку. Це є важливим, тому що тільки в такому випадку ми можемо вирішити будь-яке питання суто у відповідності до закону і враховуючи принцип верховенства права.

- Дуже дякую за розгорнуту відповідь! Сподіватимемося, що ці вибори відбудуться із мінімальною кількістю порушень.

- Дякую! Ми робимо для цього все.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти