Блоги
Віталій Квітка

Какашка для бомажки, або Бал Першовересня в контексті національної освіти

Віталій Квітка

письменник

- Сім гривень за бант, кума, це вже "чересчур". Ні, мать хай вона йде в "прошлогодньому"…

Репліка в приміській маршрутці напередодні настання осені

Реклама

Наближається радісно-моторошне свято – 1 вересня, День знань. Радісне – символізує-бо яскраве, гарне майбутнє, яке є для нас водночас і чудесним неймовірним теперішнім – наших любих безцінних дітей, які знову підуть до школи, аби ставати, як міркуємо, розумнішими, освіченішими, культурнішими, одне слово – ще ліпшими. Моторошне – тому що перетворює останні дні серпня в "гонитву озброєнь" межи батьками – за вбранням, зачісками, манікюром та рештою святкових причандаль.

Попри те, що ми вже достатньо декомунізувалися та, здавалося б, євроінтегрувалися, у нашому менталітеті залишилося ще чимало звичок, м`яко кажучи, дивних, немодних як на Європу. Одна з них – розглядати перші та останні дзвоники як паради дрескодів батьківсько-учнівського добробуту (втішаючи себе простим українським "аби не гірше ніж у людей"). Це коли часом ми одягаємо першаків на кшталт героїв серіалів про "нових українців", перетворюючи дітей на таких собі маленьких "дядьків та тьотьків". На копії нас самих. Ніби стверджуючи власний, а не дитячий статус у суспільтсві, ніби надолужуючи згаяне чи не доотримане, коли ми самі були дітьми. Тому-то наші теперішні вересневі шкільні "лінійки" іноді нагадують середньовічні бали – хіба що без шампанського, масок, мазурки, катання на човнах та феєрверків.

"Винне" зокрема радянське минуле. Людську індивідуальність так заганяли колись у підпілля коричневими одностроями (синіми, якщо вдалося дістати "московську" форму) уніформи та чорних (білих на свята) фартушків з обов`язковими бантами, що коли в 1990-х з`явилася воля, батьки кинулися культово змагатися: чия дитина більша писанка. Хоча уніформа, яка є поганою в плані знеособлення дитини і перетворення народу на сіру масу, має одну перевагу: замість матюкливого нахабства, і не тільки підліткового, яке стає нормою школяра ХХІ сторіччя, вона сприяла вихованню сякої-такої скромності, що не є зайвим для людини у громаді.

Реклама

Але головне в питанні шкільної форми, яке в Україні так і не вирішена на загальнодержавному рівні і присутня тільки на свята (дедалі частіше дрескодом стає елемент вишиванки і національного вбрання) – зручність школяра, здатність в ній вільно почуватися і в цьому природному стані розкрити максимум власних можливостей в освіті. Якщо лляна вишиванка, яка є зручним та екологічно надзвичайно здоровим одягом може стати такою щоденною формою – це прекрасно. Однак я, приміром, досі почуваюся в краватці беззахисним і ніби веденим на розстріл – отож форма одягу насправді справа індивідуальності.

Усе, що насправді потрібно – нам і нашим дітям від Дня знань та всіх наступних днів у освітньому році – це не паради, виставки і навіть грамоти та кубки. А достатні знання, які стали б гарантією гідного розвитку талантів наших дітей і професії у майбутньому. А ще – гарне і справді морально надійне напередодні "путівки в життя" виховання і правильні ментальні навички, які дозволяли б, з одного боку, юній особі вписуватися в євроментальний контекст, а з іншого, як і кожної європейської нації, зберігати власну автентику.

Загалом наша освітня система, на жаль, досі, особливо загальноосвітня, має недоладності. Зокрема, гадаю, головна проблема,  що після здобуття Незалежності Україна не мала і не могла мати жодної власної автентичної освітньої системи. Ми могли в питанні виховання та освіти власних нащадків вибирати з двох "зол". Або взяти на озброєння радянську освітню систему, яка передбачає накачуванням школяра різноплановими універсальними знаннями, більшість із яких в майбутньому йому не знадобиться, або повністю покластися на методику американської системи, за якої акцент при навчанні дитини робиться на окремих навичках, дарах і талантах, відповідно розширено, та й то поступово, аби не травмувати дітей перевантаженням, вивчаються лише окремі предмети, а про чималу кількість решти світових універсалій за бажанням учня даються дуже загальні поняття. Недолік радянської освіти полягає в анекдоті, коли після школи виявляється, що в більшості набутих знань, за які були отримані оцінки, до глибокої старості взагалі апріорі непотрібні. Одні з них є зайвими, інші – мало не шкідливими в подальшому професійному рості. Та при цьому правила "без бомажки ти какакшка" ніхто не скасував: ні тоді, ані зараз. Недолік євро-американської системи: "накачавшись" з дитинства в певних дисциплінах, у разі, коли людина захоче змінити професію чи кваліфікацію у зрілому віці, через відсутністиь елементарних знань в окремих царинах їй доведеться повторити освітній шлях від самого початку.

Реклама

Ніхто не намагається переробити "Мерседес", щоб він нагадував "Форд" тільки тому, що таке теоретично можливе: просто послуговуються тією або іншою автівкою. Однак українська освіта обрала обидва шляхи. У наших загальносвітніх закладах існують тестово-оціночні системи, подібні до західного зразка, та школи за талантами: з посиленим вивченням або хімії та біології, або математики, або гуманітарних предметів. Водночас в усіх них обов`язковим є "накачування" по повній програмі в силі СРСР знаннями з інших предметів: не запитуючи ні згоди лікарів, ні в батьків, ні в учнів. Доходить до абсурду: майбутні математики мають знати історію не згірше аніж Михайло Грушевський, а майбутні жадани та донцови мають розумітися на фізиці не згірш від Складовської-Кюрі. Моя донька "має вивчати" історію за…конспектом вчителя, який запевняє, що підручника не достатньо. Це добре, що наші шкільні вчителі рівня професорського складу Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Запитується: що нашим дітям по закінченні школи робити у виші, коли українська література в нестарших класах загальноосвітніх закладів сягає рівня доцентських дисертацій?

Не дивно, що нині добряча половина мріє не про кар`єру космонавтів, юристів та інженерів (хоча, крім програмістів, найуспішніше Україна продукує на власний та світовий ринок якраз "петеушних" пекарів, водіїв, трактористів та штукатурів), але мерів та співаків. І та і друга професія, на думку опитаних мною дітей, не потребує ні видатних табелів, ні гучних сертифікатів, ні університетсько-шкільних 10-12 балів за історію, літературу, алгебру чи хімію. А ті з абітурієнтів, в кого нічні та вечірні заняття з накачування інтелектуальних м`язів по суті вже вкрали дитинство, і які все-таки виживають як медалісти та хорошисти до випускних класів, згодом "загнані" шаленим і непродуманим темпом освітніх програм, вступивши до вишу, десь так на своє 20-річчя вже перетворюються на втомлених життям дочасних пенсіонерів власних знань. Невідомо, навіщо знущатися з власного генофонду, запроваджуючи в школах непомірні програми буквально з усіх предметів. Що це дасть теперішнім школярам: базову освіту, як вважають самі освітяни(а що їм іще вважати, вони за це зарплатню отримують), чи втому й відразу від життя, як свідчить практика?

Усе ж, попри проблеми й дилеми, традиційно Першовересень відкриває для нас навчальний рік – новий яскравий сезон громадського життя – у який і ми разом із дітьми чогось навчимося, нового, незбагненного, незнаного, несподіваного і невідворотного. У цьому його сіль і суть. Ми знову і знову щиросердо радіємо, попри всі і будь-які недоліки і "проколи" системного характеру. І сподіваємося, що всім нам, дітям та батькам, у наших чаяннях допоможе Бог. Будьте благословенними та повсякчас прекрасними, любі діти-люди!

Реклама на segodnya.ua Реклама
Все новости
Последние новости
Показать еще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорит президент Украины
Больше заявлений Зеленского
ВСУ: главное
Подробнее
Помощь во время войны
Больше новостей
Love is...💙💛
Путешествуй по Украине
В поиске трудоустройства
Найти работу!
🏠 Квартирный вопрос
Новости недвижимости
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для владельцев авто
Что еще нового?
Кулинарный мастер-класс
Что приготовить?
⚽ Фан-сектор
Болей за футбол!
Be in Techno Trends
Следить за новостями
⭐ Срачи прилетели
Больше скандалов
🔮 Предсказания & Гороскопы
Что еще говорят звезды?
Валюта
Курс доллара в кассах банков (покупка/продажа)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрэксимбанк Укрэксимбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Универсал Банк Универсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позывной "Депутат". Сергей Компаниец - старшина роты 93-й отдельной механизированной бригады "Холодный Яр". Воевал на передовой с 2014 года. Ребята называли 47-летнего старшину "батей", потому что он помогал и учил каждого. Погиб в бою под Изюмом, прикрывая побратимов. Его 16-летний сын пошел учиться в военный колледж…

История героя
Рейтинг цен
Сколько стоит жилье в новостройках Киева (грн за м²)
1
Печерский Печерский
90 592
2
Шевченковский Шевченковский
57 791
3
Оболонский Оболонский
54 494
4
Подольский Подольский
51 178
5
Голосеевский Голосеевский
46 989
6
Святошинский Святошинский
36 659
7
Днепровский Днепровский
35 882
8
Дарницкий Дарницкий
35 881
9
Деснянский Деснянский
35 364
10
Соломенский Соломенский
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярности
Наши спортсмены в Instagram
1
Василий Ломаченко Василий Ломаченко
2157К
2
Александр Усик Александр Усик
1698К
3
Александр Зинченко Александр Зинченко
1660К
4
Андрей Шевченко Андрей Шевченко
1150К
5
Владимир Кличко Владимир Кличко
1021К
6
Элина Свитолина Элина Свитолина
871К
7
Андрей Лунин Андрей Лунин
658К
8
Виталий Кличко Виталий Кличко
515К
9
Дарья Белодед Дарья Белодед
496К
10
Юлия Герасимова Юлия Герасимова
449К
У кого самый большой прогресс
ЗАПРАВКИ
Топливо сегодня
95+
95
ДТ
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
статистика
Курс криптовалюты сегодня

Валюта

Цена, usd

Bitcoin (BTC)

61671.14

Binance Coin (BNB)

410.35

Dogecoin (DOGE)

0.14

Litecoin (LTC)

91.18

Theta (THETA)

1.98

Haute Couture
Расписание Fashion Weeks

Париж. Франция

3 – 7 июля

Париж. Франция

Маями. США

14 – 21 июля

Маями. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 сентября

Нью-Йорк. США

Лондон. Англия

16 – 20 сентября

Лондон. Англия

Милан. Италия

20 – 26 сентября

Милан. Италия
Детали модных показов
Выбор украинцев 🚘
Какие новые легковые авто покупали в июне
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Подробнее
Love is... 💙💛
За что мы любим Винницу
Водонапорная башня

Водонапорная башня

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники с вишней

Вареники с вишней

Double-decker

Double-decker

Отель «Савой»

Отель «Савой»

Посетить город после победы

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять