Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Що буде дорожчати в Україні найбільше – прогноз Нацбанку

11 травня 2019, 07:51

Олександра Романюк

Зарплати і пенсії, а також рівень життя, на жаль, будуть зростати незначно

/ Фото: Getty Images

Інфляція в Україні буде як і раніше знижуватися. Якщо у квітні річна інфляція (індекс споживчих цін) становила 8,9%, то до кінця 2019 року вона зменшиться до 6,3%, а ще через рік буде тільки 5%. Приблизно на такому ж рівні – 5,0 – 5,3% – вона буде триматися і протягом 2021 року. Такий прогноз Національний банк України дав у квітневому інфляційному звіті.

Порівняно з попереднім своїм прогнозом, який був зроблений у січні, рівень інфляції не змінився. НБУ й надалі планує регулювати рівень інфляції доступними йому монетарними методами, проте не на всі групи товарів можна вплинути таким чином. Тому низка товарів і послуг дорожчає незалежно від прогнозів Нацбанку, ускладнюючи регулятору досягнення мети і змушуючи коригувати прогноз.

Продукція сільського господарства буде дорожчати незначно

На радість споживачів, ціни на сирі продовольчі товари, тобто на ті, які не потребують особливої ​​обробки (овочі та фрукти, молоко та м'ясо і т.д.) будуть рости найповільніше. Уже зараз дана група товарів загалом дорожчає повільніше, ніж інші групи товарів і послуг. Однак все ж швидше, ніж прогнозувалося раніше. Так, у січні НБУ передбачав, що у першому і другому кварталах ціни на сирі продукти зростуть лише на 1,2 і 3% відповідно, а за підсумками року – на 3,4%. Однак виявилося, що за перший квартал зростання склало 3,6%, тобто втричі більше, ніж очікувалося. У другому кварталі воно прискориться до 4,8%.

Реклама

Кілька відсотків до інфляції додало, зокрема, божевільне зростання цін на продукти старого врожаю, про яке писав сайт "Сьогодні". Хоча в той же час фрукти цього року загалом на 22,6% дешевше, ніж рік тому (через гарний врожай яблук і низькі ціни на імпортовані банани та цитрусові).

Прогнозується, що після збору нового врожаю зростання цін сповільниться, і до кінця 2019-го річна інфляція за сирими продтоварами складе всього 3,6%. Наступного року ця група товарів подорожчає тільки на 3,1% (у січні передбачалося, що буде 3%), за підсумками 2021-го – на 3% (цей прогноз не змінився).

Причиною достатнього повільного подорожчання сирих продуктів у НБУ називають очікуване збільшення пропозиції на внутрішньому ринку, включно з імпортованими продуктами.

Товари харчопрому ростуть у ціні повільніше, ніж очікувалося

Повільне подорожчання сирих продуктів буде стримувати зростання цін і на продовольчі товари з високим ступенем обробки, які, зокрема, визначають рівень базової інфляції, або індекс споживчих цін (поряд з промтоварами та послугами, крім адміністративно регульованих). Тому базова інфляція буде також сповільнюватися. Якщо на початок 2019 року вона становила 8,7% (у річному вимірі), то у першому кварталі 2019-го вона знизилася до 7,6%, хоча очікувалося 7,9%. А до кінця року опуститься до 5%, вважають у НБУ (таким же був прогноз і на початку року). Протягом наступних двох років, як очікується, базова інфляція сповільниться до 3,7% і буде зберігатися на такому рівні.

Реклама

Активніше зниження базової інфляції, ніж очікувалося, в НБУ пов'язують, зокрема, зі зміцненням гривні і з подешевшанням палива, ціна на яке справляє помітний вплив практично на всі групи товарів.

За минулий рік серйозний внесок у базову інфляцію зробили хліб і хлібопродукти, які за рік подорожчали на 20%. Причиною стало підвищення цін на борошно, певний дефіцит якісної сировини і подорожчання енергоносіїв, відзначають у Нацбанку.

А ось зміцнення обмінного курсу гривні, яке спостерігалося у першому кварталі 2019 року, буде й надалі гальмувати темпи зростання цін на непродовольчі товари, прогнозують у НБУ. Також стримувати ціни на імпортні непродовольчі товари буде уповільнення зростання світової економіки. В результаті знизиться попит, і це буде стримувати зростання цін.

А ось послуги 2019 року будуть дорожчати більше, ніж очікувалося, – приблизно на 6% на рік.

Адміністративно регульовані ціни не здаються

Реклама

В тренді
В Україні зріс курс долара: дані НБУ

Найбільший тиск на інфляцію в найближчій перспективі будуть надавати адміністративно регульовані товари і послуги, які продовжать дорожчати досить відчутно. Так, у першому кварталі 2019 року інфляція в цій групі виявилася вищою, ніж за підсумками 2018 року – 18,7%, порівняно з 18% (також у річному вимірі). Втім, в останні роки у першому кварталі цей показник завжди буде вищим, ніж в інший час. Проте і за підсумками року Нацбанк скорегував свій прогноз у бік підвищення: 13,9% (було 13,6%).

Вагому лепту до зростання адміністративно регульованих цін надають подорожчання комунальних послуг і підвищення акцизів на алкогольну і тютюнову продукцію.

Що стосується цін на газ, то 2019 року, як очікується, вони мусять нарешті досягти рівня імпортного паритету і надалі залежатимуть не від постанов Кабміну, а від світових цін і курсу гривні.

А ось припинення подорожчання сигарет і алкоголю в найближчій перспективі ніхто не обіцяє. Навпаки, поточного року ціни на тютюнові вироби мусять вирости ще на 19%, а до 2022 року вони практично подвояться. Ціни на алкоголь також будуть підніматися на 6-9% щорічно як мінімум до 2021-го.

Очікується, що найближчим часом також будуть дорожчати послуги комунальної сфери і муніципального транспорту. А ось ціни на паливо в НБУ розглядають, навпаки, як стримуючий інфляцію фактор. Очікується, що 2019 року вони зростуть у середньому лише на 3,4%, в 2020 і 2021-м – приблизно на 5% на рік.

Загалом 2020-го очікується зниження інфляції адміністративно регульованих товарів і послуг до 9,9% (хоча у січні прогнозувалося, що буде 11,1%), а 2021 року – до 9,7% (раніше очікувалося 10,3% ).

А ось зарплати майже не будуть "дорожчати"

Заробітна плата у найближчі роки буде рости вкрай повільно. Це буде обумовлено зниженням інтенсивності трудової міграції "через зменшення розриву між зарплатами в Україні і за кордоном", прогнозують в НБУ.

З позитиву – повільне зростання зарплат призведе до того, що вартість послуг буде підвищуватися теж повільно. З негативу – рівень життя буде поліпшуватися пропорційно зростанню зарплат.

Номінальна зарплата за 2019 рік, як очікується, зросте на 14,2%, хоча ще у січні прогнозувалося зростання 15,6%. Реальна зарплата зросте у середньому на 5,8% (у січні очікувалося, що на 7%). Для порівняння: 2018 року зростання номінальної зарплати становило 24,8%, реальної – 12,5%.

У наступні роки зарплати будуть підвищуватися ще повільніше. За 2020 рік номінальна зарплата, за прогнозами НБУ, виросте на 10,6%, а реальна – всього на 4,6%. 2021-го номінальна підросте на 8,7%, реальна – лише на 3,5%.

Також поточного року менше будуть рости інші доходи домашнього господарства, зокрема пенсії і грошові перекази з-за кордону. Через це темпи зростання приватного споживання також сповільняться, вважають в НБУ. А в останні роки саме приватне споживання, а не розвиток виробництва, не інвестиції тощо., виступає основним драйвером економічного зростання в Україні. Цим, зокрема, визначається зниження темпів зростання ВВП до 2,5% на рік 2019-го.

У наступні роки "приватне споживання ... буде основною рушійною силою зростання економіки, але темпи його зростання поступово зменшуватимуться через уповільнення зростання доходів домашнього господарства", – прогнозують в НБУ.

Раніше "Сьогодні" розповідали, що буде з цінами на овочі та фрукти в Україні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...