Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Інтерв'ю з главою НАПК Наталією Корчак: Якщо чиновники легалізують стану, ми функцію виконали

9 червня 2016, 08:00

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Керівник Нацагентства з протидії корупції розповіла, чому система електронного декларування доходів чиновників досі не працює і що зміниться з її запуском

Наталя Корчак. Фото: uacrisis.org

Наталя Корчак. Фото: uacrisis.org

Сьогодні на своєму засіданні Національне агентство з питань протидії корупції (НАПК) має намір офіційно затвердити форму звітності політичних партій про їх фінансування. З цього моменту почнеться зворотний відлік 60 днів: саме стільки часу за законом відведено на подачу партіями своїх фінзвітів в НАПК. Якщо в джерелах їх доходів Нацагентство не знайде корупційної складової, політсили, які на останніх виборах подолали 5% прохідний бар'єр, зможуть розраховувати на гроші з бюджету. Правда, за законом подавати свої фінансові звіти в НАПК партії зобов'язані виключно в паперовому вигляді. З огляду на, що в Україні 631 партія, а один звіт буде мінімум на 59 сторінок, глава НАПК Наталія Корчак жартує, що до них в офіс "КамАЗи" поїдуть. А ось із запуском системи електронного декларування доходів усіх чиновників, від якого залежить безвізовий режим з ЄС, все куди складніше. Форму декларацій і електронну базу для їх зберігання розробила ПРООН за гроші Світового банку, і презентувала громадськості ще 15 березня. Але запустити її до сих пір не можуть: потрібні дорогі сервера і спеціальна система захисту бази даних декларацій. На вирішення цих проблем відводиться термін до 15 серпня – так сказав прем'єр Володимир Гройсман. А поки у НАПК навіть нормального офісу для роботи немає. Про всі ці проблеми і виклики, які стоять перед Нацагентством "Сегодня.ua" поговорив з главою НАПК Наталією Корчак.

- Почну з питання про запуск системи електронного декларування. Базу електронних декларацій за підтримки ПРООН та Світового банку презентували ще 15 березня. Але досі НАПК не може офіційно затвердити форму декларації. Деякі експерти натякають на саботаж...

- Те, що презентували 15 березня – це електронна програма системи декларацій. Для того, щоб запустити електронне декларування, потрібно цю програму розмістити на порадних ресурсах, забезпечити комплексну систему захисту інформації. Тут робота ПРООН виходить за рамки своєї компетенції. У цьому процесі активну участь беруть інші спеціалізовані установи – Держспецзв'язку. Ми плануємо розмістити систему електронного декларування на віртуальних машинах в державному підприємстві "Українські спеціалізовані системи". Для цього потрібно здійснити комплекс дій, які забезпечать захист цієї інформації. Ми говоримо про інформацію, яка містить персональні дані. І тут є чіткі вимоги чинного законодавства. Ця продукція повинна бути сертифікована... Наскільки я знаю, ця програма пройшла тестове випробування міжнародної організації. Усуваються певні невідповідності, пов'язані з безпекою програми. Але потрібно забезпечити, як я вже сказала, ще й комплексну систему захисту цієї інформації. По-друге, ПРООН повинна передати нам право власності на даний програмний продукт. Це вже не форма звітності політичної партії, а єдиний державний реєстр, який повинен знаходитися або у власності держави, або у власності НАПК. А для цього необхідно оформити певні інтелектуальні права.

Реклама

- Прем'єр Володимир Гройсман встановив чіткі терміни: до 15 серпня система електронного декларування повинна бути запущена.

- До 15 серпня триватиме підготовка до системи захисту. А з 15 серпня ми плануємо оголосити про офіційний запуск системи електронного декларування. Саме з 15 серпня почнеться відлік 60 днів для заповнення цих декларацій (чиновниками – Авт.) Через особисті кабінети і онлайн-форми. Ця інформація буде формуватися вже на відповідному сервері Національного агентства. По закінченню 60 днів ми начнемпроверять ці декларації і оприлюднимо їх.

- Експерти кажуть, що 15 серпня – це занадто пізно. Мовляв, можна було і раніше все зробити і йде затягування процесу.

- Об'єктивно 15 серпня – дуже оптимістична дата. На Міжнародному антикорупційному самміті в Лондоні Україна взяла на себе зобов'язання в серпні запустити електронну систему декларування. Серпень – це і 1-ше число, і 15-те, і 30-те. Тому ми визначилися на середину серпня. Про що йде мова? Ми говоримо не стільки про програмний продукт, скільки про захищеність цього продукту. На поступки нам йдуть спеціалізовані установи, щоб в найкоротші терміни підготувати необхідну документацію, щоб цей продукт можна було, як кажуть, випустити "в люди". Якби ми намагалися відшліфувати систему, дійсно, найбільш реалістичний термін – жовтень. Але розуміючи потребу, ми не маємо права говорити, що нас пізно створили.

Реклама

Чому конкурсна комісія довго засідала? Тут вже питання до Міністерства юстиції: чому не виконані його зобов'язання з надання нам приміщення, облаштування? Перше засідання ми провели 28 березня, де обрали главу органу. Але ми не зайшли в готові кабінети, в готове приміщення. Ми все самі шукали, вели переговори. Це був складний процес, в державі немає такого майна, яке б відповідало нашим потребам, і було технічно оснащене. Ми не можемо переселитися в яке-небудь приміщення – ми повинні переселитися в приміщення, яке буде придатне для розміщення серверної, де є оптоволоконний кабель, який дуже дорого коштує. Тому паралельно ми вирішуємо ряд питань, що стосуються запуску системи електронного декларування, та матеріально-технічного забезпечення. Дуже добре, що існують міжнародні організації, на кшталт ПРООН, Світового банку, які допомогли розробити і створити програмний продукт. Але коли вони почали роботу? З липня минулого року. Скільки часу пройшло?

Те ж стосується і звітів політичних партій. Тут взагалі ніхто нічого не розробляв. Тим більше, коли я чую про ті "КамАЗи", які повинні нам привозити ці паперові звіти партій. Як глава НАПК я відразу подумала: а де ми розмістимо всю цю інформацію? Її ж потрібно буде обробити. Нам міжнародні організації допомагають, надають технічну допомогу у вигляді комп'ютерів. Але у нас поки немає інтернету. Ми, як то кажуть, користуємося тими технічними засобами, які є, через Wi-Fi. Але ми ж повинні всередині агентства створити своє програмне забезпечення або закупити його. А для цього потрібно провести тендер. На розвиток Національного агентства і покупку всього необхідного не закладені кошти (в бюджеті – Авт.).

- Що більше ми тягнемо з запуском системи електронного декларування, то більше незаконно нажитого майна зможуть легалізувати чиновники-корупціонери.

- Якщо вони легалізують свої статки, значить, ми свою превентивну функцію вже виконали. Тому нехай переписують. Що більше перепишуть свої декларації, чим більше легалізують свої статки, тим краще буде для суспільства і менше роботи журналістам. До речі, робота Вищої кваліфікаційної комісії (яка проводить оцінювання суддів і відсіває корупціонерів – Авт.) Як раз і зводиться до того, що велика частина суддів самостійно відмовляється проходити переатестацію. Напевно, розуміють, що не зможуть пояснити (законність придбання майна – Авт.). Я дивилася онлайн конкурси в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Дуже дивувалася, як люди, які працюють в правоохоронній сфері, на питання "Де ви взяли годинник?" Можуть давати відповіді, які смішні з точки зору звичайного громадянина. Я пам'ятаю, що один з конкурсантів сказав, що на ці дорогі годинники він збирав з дитинства, і що це психологічна травма.

Реклама

- А що з приміщенням? Коли у НАПК буде свій куточок?

- Приміщення вже передають на наш баланс. Це на Дружби Народів 28. Поки що це з 4-го по 7-й поверх. Приміщення потребує суттєвого ремонту. Поки що ми розміщуємося, якщо я не помиляюся, на площі 24-28 кабінетів. Міністерство економіки, яке там знаходиться, відселяється, а ми потроху розширюємося по кабінетах. Головне – вирішити наші фінансові потреби. Система електронного декларування – це паралельне питання, яке вирішується. І повірте мені, коли запуститься ця система електронного декларування, коли будуть перші результати моніторингу, тоді вже можна буде зіставляти все те, що доносять до нас журналісти щодо статків чиновників, невідповідності їх способу життя тощо. Тут ми, до речі, паралельно думаємо, яким чином ми будемо давати відповіді, і як буде відбуватися процес моніторингу. Часто журналісти задають питання: "А що ви будете робити, коли хтось повідомить, що в квартирі чиновника висить картина Рембрандта?". Тут важливо розуміти, що ми не правоохоронний орган. Ми превентивний орган. Якщо така інформація буде з'являтися, ми будемо звертатися до НАБУ, яке проводить оперативні слідчі дії.

- А громадська рада при НАПК, як при НАБУ, буде створена? Ви будете лобіювати це питання?

- Звісно. Тим більше, ми думаємо про зміни щодо порядку формування цього громадської ради. Наприклад, буквально днями в НАБУ пройшли конкурси в такий громадську раду. А скільки вже існує НАБУ? Більше року. Суспільство від нас очікує дуже багато чого вже на вчора. Тому хотілося б звернутися до громади: Ми зможемо виконати свої завдання, але не потрібно нас нищівно критикувати і питати "Ну коли?". Просто потрібно набратися терпіння. Спільними зусиллями ми зможемо виконати поставлені завдання. Повторюся, що зараз ми вирішуємо ряд організаційних і матеріальних питань. Плюс напрацьовуємо базу, щоб наші повноваження були реалізовані в повній мірі на законодавчому рівні. Адже, крім закону про запобігання корупції та закону про політичні партії, нічого немає.

В тренді
Мер-"бандит" Бондаренко проти президента Зеленського: всі подробиці конфлікту

- Які ще закони потрібно прийняти?

- Ряд підзаконних актів, які будуть нормувати кожну процедуру нашої діяльності.

- Скільки грошей необхідно на статутну діяльність НАПК?

- За попередніми підрахунками, з урахуванням того, що ми хочемо і сервер закупити, близько 60 млн грн. Це я називаю умовну цифру. Ми не претендуємо на великі ресурси, але не менше цієї озвученої суми.

- У законі написано, що партії можуть відмовитися від державного фінансування. Якщо таке станеться, як будуть перерозподілятися виділені кошти? Чи зможуть отримати додаткові гроші партії, які не відмовилися від держдопомоги?

- Ні, закон чітко вказує, що право на фінансування мають ті партії, які набрали більше 5% голосів виборців. З наступного року, за законом цей показник зменшується до 2%. Тому перерозподіляти гроші на інші партії ми не маємо права. Інша справа, коли ми говоримо про право відмовитися від державного фінансування, виникає питання, чому партія це зробила? Законодавець це право прописав, але цим же дав нам інструмент для розробки своїх процедур перевірки, чи немає в такому рішенні партій зловживання або корупції. Це вже буде нашим завданням. Більш того, якщо брати закон про запобігання корупції, серед повноважень НАПК є право доступу до всіх баз даних. Вибачте, але ми не зможемо керуватися цим правом, якщо не буде механізму його реалізації. Як ми, наприклад, можемо отримати доступ до банківської інформації? Адже, коли ми говоримо про фінансування партій, тут існує банківська таємниця. А отримати доступ до банківської інформації ми можемо тільки в рамках процесуального законодавства через рішення суду. І тут вже необхідно, можливо, ініціювати зміни в закон про банки і банківську діяльність. Але чи підуть на це банки і законодавці? У нас кожен власник інформації працює на своїй власній платформі. У нас немає єдиного програмного забезпечення, єдиної платформи, де б ця база збиралася. Як за кордоном, як в кіно нам показують: поліцейські зайшли в базу даних і отримали всю інформацію. Чому? Тому що на рівні держави існує єдина платформа, яка акумулює бази даних. У нас же кожен має свою інформацію і своє програмне забезпечення. Тому, можливо, робота НАПК і створення інших органів стане стимулом створення єдиної бази даних інформації.

- Скажіть, коли все-таки партії отримають перші кошти з держбюджету?

- Коли вони подадуть звіти, ми їх проаналізуємо, і тільки після цього приймемо рішення про фінансування політичних партій. Відповідно до закону фінансування здійснюється щоквартально в розмірі 25% від заявленої суми. Але мова не йде про те, що прямо з 1 липня (вступає в силу закон про політичні партії – Авт.) Партії почнуть отримувати гроші з бюджету.

- Ви сказали про те, що партії за законом зобов'язані подавати свої фінансові звіти в НАПК тільки в паперовому вигляді. Йдеться про 50 сторінок одного звіту, а всього в Україні 631 партія...

- 59 сторінок – це умовно.

- Затверджено тільки паперова форма? Про електронній формі не йдеться?

- У законі про політичні партії чітко зазначено: подається в паперовій формі та на електронному носії. Тобто, мова не йде про електронну форму. З Международним фондом виборчих систем IFES та іншими організаціями ми якраз і говоримо про те, щоб запровадити електронну форму подачі звітів. А для цього, знову-таки, потрібен сервер і програмне забезпечення. Ми розуміємо, що паперова форма – це вже, як то кажуть, "царська Росія". Але так законодавець написав. Для того, щоб перейти на електронну форму звітів, потрібно також внести зміни до чинного законодавства. І тут вже виникає питання, чи захочуть законодавці внести такі зміни?

- Скільки часу піде на аналіз звітів політичних партій?

- Законодавець сказав 2 місяці. Але уявіть собі цю стопку паперів. Якщо ми не наберемо людей в департамент, які будуть займатися контролем фінансової звітності... 23 людини – це вся чисельність департаменту (який буде аналізувати фінансові звіти партій – Авт.). А він складається з 4 підрозділів. На перших порах будемо долучати всіх. Але ще не факт, що за результатами конкурсу ми наберемо всі 23 людини.

- Конкурс ще триває?

- Ні, конкурс вже закінчився. Зараз йде подача документів. Буде ще конкурсний відбір. Документи подають різні люди: ті, хто щось розуміє, безробітні, ті, хто взагалі приходять і запитують "А яка у вас зарплата?". Дехто каже: "Мені не подобається це приміщення". У нас навіть був випадок, коли претендентові на заступника керівника департаменту поставили запитання: "Чим плануєте займатися, як бачите свою роботу?". А він каже: "Як це чим буду займатися? Буду ділити гроші партій – я це вмію і знаю". Тому на перших етапах ми дуже сподіваємося на підтримку громадянського суспільства, тому що самостійно все це зробити дуже складно.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...