"Формула Штайнмаєра": Німеччина і Франція розробили новий план для Донбасу

24 вересня 2016, 11:42

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Україна ж посіла чітку позицію: без виконання РФ і бойовиками пунктів Мінських угод з безпеки, без виведення іноземних військових формувань та контролю України над кордоном про вибори і спецстатус ніхто говорити не буде

Якщо рамкову угоду щодо відведення сторін вдасться реалізувати, перестануть гинут

Якщо рамкову угоду щодо відведення сторін вдасться реалізувати, перестануть гинут

У найближчі тижні лідери "нормандської четвірки" можуть зібратися на переговори. Про це на полях 71-й сесії Генасамблеї ООН у Вашингтоні заявив президент Франції Франсуа Олланд. Зустріч Петра Порошенка з Володимиром Путіним лідеру Франції допомагає організовувати канцлер Німеччини Ангела Меркель. На сьогоднішній день відомо лише те, що провести такі переговори хочуть в Берліні. Про дату і тематиці зустрічі домовляться, коли підписана 21 вересня в Мінську рамкову угоду буде виконано мінімум на 70%. Цей документ передбачає розведення сторін і техніки від лінії зіткнення на чотири квадратних кілометри в трьох населених пунктах в Донецькій області – Станиці Луганській, Петровському та Золотому. Від його виконання залежить підписання додаткової "дорожньої карти" реалізації частини Мінських угод, що стосується безпеки – про це і повинні оголосити на зустрічі "нормандської четвірки". Багато в чому це на руку Німеччини і Франции: виборчікампаніїтамвсамомурозпаліанатліміграційноїкризиуспіхза рішеннямукраїнськогопитанняїмбибувдужедо речі.Більштого,у Франції,заграючизКремлем,вженатякаютьнаприйняттіРадоюзаконупро вибориіпоправокдо Конституціїпотакзваній"формуліШтайнмаєра",якаприйшланазміну "плану Мореля".

НЕ ВСТИГЛИ ПІДПИСАТИ, ЯК БОЙОВИКИ ПОРУШИЛИ ДОМОВЛЕНОСТІ

ПроцесвиконаннябезпековоїчастиниМінська,схоже,зрушивсязмертвоїточки.Усередувбілоруській столиціучасникиТристоронньоїконтактноїгрупи(ТКГ)підписалирамкову угодупро розведеннясторінна4квкму СтаниціЛуганській,ПетровськомутаЗолотому.Задодатковою угодою, що додаєтьсядо рамкової,процесрозведеннясторінітехніки(втомучислііозброєнькалібромменше100мм)почнетьсяпісля7-денногоперемир'я,орієнтовно- 30 вересняітриватимене більше3днів.Про цевчетвер набрифінгуу ВерховнійРаді розповівпредставникУкраїнивпідгрупіз безпекиТКГЄвген Марчук.

Реклама

Востанній10деньвідведеннясторони повиннізабезпечитирозмінуваннятериторії."Наступнідвадні(11-12дні-Авт.)Йдутьнате,щоОБСЄіСпільнийцентрпоконтролюікоординаціїпитаньприпиненнявогню(СЦКК)заходятьнацютериторіюіпідтверджують,щосторонидійсновідійшли,щовседійснознешкоджено", - пояснивСегодня.uaЄвгенМарчукпіслябрифінгуу Верховній Раді.

Додаткова угодатакожпередбачаєчіткийнабірдійвразіпорушенняперемир'я."Відвертокажучи,бажаннятієїсторонипочатипроцесвідведення,немає.Якщовідбулося порушення,якщострілянина,все,стопмашина.Якщострілянинаінтенсивна-поверненняназаднапопередніпозиції.Не кажучивжепро те,якщоєякісьприкметиможливогонастання.Ацелегкоідентифікується",-пояснивСегодня.uaЄвгенМарчук.

Зайогопрогнозами,виконатирамкову угодузвисокою часткоюймовірностівдасться.ІслідомзаСтаниця Луганська,ПетровськиміЗолотимсторони опрацьовуютьаналогічниймеханізмрозлученнясилвщечотирьохточках.Вціломужїх50аждоАзовськогоморя."Ми,до речі,пропонували,розширитиділянкурозлученнясилвідСтаниціЛуганськоїдодержкордону(тамдесь15км).Зтого бокуне погодилися:все,щостосуєтьсякордону,зросійської сторонивідразувістерикувпадають.Амимайжедва раундинапереконаннявитратили",-розповівМарчук.

Моніторитикоженетапвиконаннярамкової угодивСтаниціЛуганській,ПетровськомутаЗолотомубудеСММОБСЄ,причомуцілодобово.Адженаріканнянароботуспостерігачівздебільшогостосувалисяїхобмеженоюза часомроботивзоніАТО-з8-9ранкудо7-8вечора.Авідкриваливогоньбойовикипонаших позиціях,якправило,внічний час.Алевже вчора на другий день тиші бойовики не пустили СММ ОБСЄ в Петрівське і Золоте.

Реклама

"Представники місії побачили бетонні блоки біля Золотого. Ці бетонні блоки, які стоять навпроти ділянки для розведення сил і засобів, повинні бути негайно розібрані. До того ж, за цим загородженням, далі дорога сильно замінована. Ці міни повинні бути усунені негайно (за рамковою угодою на 10-й день – Авт.) Завдання СММ ОБСЄ – спостерігати, навіть якщо однй зі сторін не подобається, що ми спостерігаємо за ними, вони можуть бути переконані, що ми те ж саме робимо з іншого боку. Без верифікації рамкову угоду не працюватиме", – заявив перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Олександр Хуг.

На думку співдиректора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, якщо підписану рамкову угоду все-таки вдасться реалізувати, перше і найголовніше – перестануть, нарешті, по обидва боки гинути люди. "Мова йде про три ділянки довжиною по 2 км і глибиною по 2 км. Якщо вийти на місцевість, 2 км досить значну відстань. Але якщо їх, умовно кажучи, накласти на всю лінію фронту (426 км – Авт.), ви ж уявляєте, що це локальні ділянки ... Якщо говорити про позитив, мені невідомо, за якими критеріями були обрані саме ці три ділянки, але, очевидно , що це як раз там, де ворогуючі сторони стояли на відстані пострілу. І якщо все буде імплементовано, тобто, 7 днів перемир'я (сьогодні другий день), потім вони все-таки розійдуться і перестануть гинути люди з обох сторін – це вже позитив і саме те, що знаходиться в повноваженнях ТКГ", – сказав Сегодня. ua Олексій Мельник.

А ось колишній представник України в ТКГ Роман Безсмертний пропонує ставитися до підписаної в Мінську рамкової угоди більш стримано: "Дуже добре, що це сталося, але під великий знак питання я ставлю можливість реалізації.Зверніть увагу на слова "рамковий документ". Тобто, домовилися реалізувати такий план. Всі населені пункти, які потрапляли в цю сіру зону, де зникала військова влада одна або інша, населення представлено просто само собою. Як на цих територіях будуть вирішуватися соціально-побутові питання, поставки води і продовольства, – це колосальна проблема. Не маючи санкцій за невиконання, говорити про те, що такі плани будуть виконані дуже складно".

РАМКОВА УГОДА ЯК ЧАСТИНА ВЕЛИКОГО ПЛАНУ

Реклама

По-друге, за словами Олексія Мельника, рамковий документ може стати фундаментом для подальшого узгодження і розробки "дорожньої карти" реалізації безпекових пунктів Мінських угод. Про це ще два місяці тому на саміті НАТО у Варшаві заявив Петро Порошенко. "Це, звичайно, різні історії (рамкову угоду і" дорожня карта "- Авт.). Але ця рамкова угода, яка зараз підписана, може стати таким поштовхом до вирішення того, що називають "дорожньою картою". Але "дорожня карта" – це план виконання досягнутих політичних домовленостей. Спочатку повинні бути дійсно домовленості, а "дорожня карта" – це технологія втілення домовленостей. А при відсутності домовленостей цінність технології є, але вона досить обмежена", – сказав Сегодня.ua Олексій Мельник.

На питання Сегодня.ua про те, чи можна пов'язувати підписана в Мінську рамкову угоду з "дорожньою картою" Євген Марчук відповів, що це два абсолютно різних документа, оскількина відмінувідрамкової угоди"дорожнякарта"будепередбачати виведеннявсіхіноземнихвійськовихформуваньзДонбасу.І,за словамиджерелСегодня.uaвукраїнськихдипколах,насьогоднішнійденьКиїв,ПарижіБерлінпрактичнозакінчилипідготовкутакої"дорожньоїкарти".

В тренді
"Кров і гроші" – "Свобода слова Савіка Шустера" (повне відео)

Теперсправазамалим-потрібно,щобРосіяпогодилася.До цьогопрезидентаРФВолодимираПутінавжепублічносхиляєйогофранцузькийколегаФрансуаОлланд,вдругезамісяцьзаявляючи,щозустрічлідерів"нормандськоїчетвірки"точнопройдепротягомпаритижнів.Зрозуміло,щопростотакзвірити годинникиПорошенко,Олланд,МеркельіПутінзустрічатися,точно небудуть.Дляпереговорівнависокомурівніпотрібенбільшніжвагомий привід.Ітакимприводомцілкоммоглобстатипідписання"дорожньоїкарти".

ВАдміністраціїпрезидентаУкраїнине підтверджуютьінформаціюпро те,чи може"четвірка"узгодити"дорожнюкарту"натакій зустрічі."Унасєконсенсуспонеобхідностіпроведеннясаміту "нормандськоїчетвірки" іпроводитьсяпідготовка",-заявивучоранабрифінгузаступник глави АПКостянтинЄлісєєв.Правда,за його словами,датасамітупокине визначена,переговорипройдутьтоді,колисторонипідготуютьвідповіднідокументи.

Але у російської сторони є своє бачення реалізації Мінських угод, як і свій варіант "дорожньої карти".Вціломувонозводитьсядотакзваної"формулиШтайнмаєра",про якувсередупроговоривсяспецпредставникОБСЄвТКГМартінСайдік:"У робочійгрупіз політичних питаньобговорювалисямодальностімісцевихвиборіввОРДОіОрлояпотакзваній "формуліШтайнмаєра",атакожпитанняамністії".

Як пояснили в посольстві Німеччини в Україні, "формула Штайнмаєра" має на увазі одночасне прийняття Верховною Радою у другому читанні поправок до Конституції, за якими Донбас отримає особливий статус, іпроведення там місцевих виборів.Більштого,яксталовідомоСегодня.uaпід часвізитудо КиєваглавиМЗСНімеччинитаФранціїзапропонувалидещо видозмінитицю"формулу",щопідтверджуютьдеякіукраїнськідепутати.

"Зустрілисязнімцямиіфранцузами.Вониприїхалифактичнозультиматумом.ЗсьогоднішньогодняПутінобіцяєперемир'яна7дніввтрьохпілотнихзонах,амизацетерміновоповинніголосуватиамністію,вибориіособливийстатус",-писавза результатамизустрічівсвоємуFacebook "радикал" ІгорПопов.

У бесіді з Сегодня.ua глава парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко, яка також була на цій зустрічі, заявила, що мовою ультиматумів з нашими депутатами ніхто не говорив. "Міністри озвучили свою позицію. Було бачення з французької сторони, коли почнуться реальні кроки щодо забезпечення перемир'я (бо на той момент так звані "ДНР" і "ЛНР" заявили, що вони готові), щоб ми в стінах парламенту почали говорити про політичний діалог, як провести вибори. Оскільки була дружина вже звільненого Жемчугова, яка чітко озвучила позицію від усіх дружин і родичів полонених зі звільнення, наскільки складно воно просувається ... Тобто, ми з української сторони показали, що безпековий і гуманітарні компоненти для нас перш за все. Вони (голови МЗС – Авт.) отримали чітку відповідь – остаточні рішення приймаються в парламенті. Тому що була така нотка у одного з міністрів, мовляв, ми були в АП, тепер прийшли в парламент ... На що ми їм чітко сказали, що зараз вони перебувають в парламентсько-президентській республіці. Це вам не Кремль і не Росія, де одна людина Путін приймає рішення, а Дума голосує", – сказала Ганна Гопко.

Такий же "меседж" Франк-Вальтер Штайнмаєр і його французький колега Жан-Марк Еро спробували донести на брифінгу в АП перед походом в Раду. "Хочу порівняти цей процес з будівництвом будинку. І зараз ми закладаємо фундамент. Йдеться про припинення вогню, про відведення військ в трьох пілотних зонах. До цього також додається законопроект про місцеві вибори на Донбасі, а також про спецстатус. Перший етап знаходиться в стадії реалізації. Наступний етап цього безперервного процесу – це твердження Радою згаданих мною закону про вибори і спецстатус Донбасу, розширення пілотних зон (до 50-ти – Авт.), Відведення і збереження під контролем важкого озброєння, забезпечення доступу спостерігачів (СММ ОБСЄ – Авт.) до територій Донбасу, створення просунутих баз ОБСЄ. Це такий, можна сказати, другий етап".

Більш того, на наступний день після зустрічей в АП і Раді глави МЗС Німеччини та Франції захотіли особисто відвідати, як вони висловилися, "прифронтові населені пункти Донбасу". На що їм цілком логічно запропонували поїхати в Авдіївку і Широкино, щоб ті побачили, як бойовики і російська сторона дотримуються перемир'я. "На що Штайнмаєр і Еро поїхали шукати перемир'я в "дуже небезпечні" Слов'янськ і Краматорськ, – розповіли Сегодня.ua джерела в ТКГ. - Взагалі, знаєте, їх візит був більше схожий на піар-акцію перед виборами (у Франції в наступному році вибори президента, а в Німеччині – в Бундестаг – Авт.)".

Іпричинцьомукілька.По-перше,останнімісцевівиборивБерлінівдарили,такби мовити,піддихАнгеліМеркель:їїпартіюХДСз17,6%результатомобігналаполітсилаШтайнмаєра,-СДПНзпоказником21%.ПронаслідкипрограшудляМеркельвсвоємублозідляСегодня.uaнаписав журналіст зБерлінаКарлКуяс-Скріжинський.

Тимчасом,набираєобертівпроросійська"АльтернативадляНімеччини".НамісцевихвиборахвБерлініїйвіддали14%.Авсьогопокраїніцюполітсилуза останнімисоцопитуваннямиготовіпідтримати16%німців.Саметому,за словамиполітологів,з неюінамагаєтьсяконкуруватиШтайнмаєрвпроросійськійриториці,пропонуючиУкраїнічистокремлівськийсценарійреалізаціїМінська.У Франціїситуаціяприблизнотакаж,яківНімеччині, томуриторикаЕроцілкомз'ясовна.За данимисвіжихсоцопитувань,Олландне зможепросунутисядаліпершоготурувиборівнезалежновідтого,зякимиконкурентамизіткнеться.Аосьпроросійськийекс-президентНіколяСаркозітаколишнійпрем'єр-міністрАленЖюппебудутьконкуруватизщеоднимсимпатикомКремля,лідеромНаціональногофронтуМарінЛеПен.

Як днями заявив віце-президент США Джо Байден, "є, як мінімум п'ять країн (в ЄС – Авт.) які прямо зараз готові сказати: "Ми більше не хочемо брати участь у санкціях проти Москви". Але, як запевняють українських політиків і дипломатів, Штайнмаєр і Еро чітко почули нашу позицію: без виконання Росією і бойовиками пунктів Мінських угод з безпеки (припинення вогню, відведення озброєнь і обмін полонених всіх на всіх), а також без виведення всіх іноземних військових формувань ( а їх там 38 тис осіб за словами Євгена Марчука) і контролю України над кордоном про вибори і спецстатус в Раді ніхто навіть говорити не буде.

"ЯкщоЕроіШтайнмаєрдужебажаютьпроведеннянезабаромвиборів,товониповиннівраховувати,щоросійська зброяісолдатиповиннібутививеденізДонецькоїтаЛуганськоїобластей.Аконтрольнадукраїнським кордономповиненбутипереданийУкраїні,або,щонайменше,міжнароднійорганізації,наприкладООН",-заявилаєвродепутат,членКомітетуасоціаціїУкраїна-ЄСРебеккаХармспід часвізитудо Києва.

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Нормандської четвірки

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти