Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Мобілізація: дідів та онуків пошлють на фронт

30 грудня 2014, 09:05

Ігор Ветров

Держава планує відправити на війну десятки тисяч людей, не замислюючись про їх підготовку

Керівники держави бачать загрозу масштабної війни і вважають, що армії потрібно більше солдатів.

Керівники держави бачать загрозу масштабної війни і вважають, що армії потрібно більше солдатів.

Скоро Санта-Клаус рознесе повістки в десятки тисяч українських сімей – стали відомі деталі мобілізації, задуманої урядом. Вона почнеться в січні і триватиме цілих 7 місяців – у три "хвилі". Тільки під час першої планується призвати 50 тисяч осіб. Передусім тих, хто потрібен Сухопутним військам, що зазнали втрат: танкістів, артилеристів, піхотинців, зв'язківців і механіків. Так держава планує здійснити заміну військовослужбовців в зоні АТО, а також створити підготовлений 100-тисячний резерв. Але військові експерти переконані, що подібні методи комплектування Збройних сил неефективні і приведуть до великих втрат.

ВСІХ ПІД РУШНИЦЮ. Три хвилі мобілізації у 2015 році секретар РНБО Олександр Турчинов, як писала "Сегодня", анонсував ще 20 грудня: "Перша хвиля мобілізації розпочнеться 20 січня і триватиме 90 днів. Наступна хвиля почнеться, орієнтовно, в квітні і триватиме 60 днів. А з червня піде третя хвиля, також тривалістю 60 днів".

Ще раніше Турчинов заявив: "Незважаючи на ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ, ми повинні створити найпотужнішу армію Європи!" За словами секретаря РНБО, який представляє партію "яструбів", "наша війна закінчиться тільки тоді, коли буде звільнена вся територія України, включаючи Автономну Республіку Крим" .

Крім того, наступного року поновлюється призов на строкову службу. Якщо раніше закликали молодих людей з 18 до 25 років, то тепер – з 20-27 років. "Ми не можемо в умовах ведення війни обмежитися лише одним роком призову. Тому наші громадяни будуть призиватися на півтора року, винятки будуть тільки для тих, хто має вищу освіту. Вони будуть служити протягом одного року", – пояснив Турчинов.

995943_1__

Військові будні. Про зручності доведеться забути.

ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ ПОШЛЮТЬ ПЕРШИМИ. Особливо похвилюватися доведеться так званим "піджакам" – людям, які жодного дня не служили в реальній армії, але отримали офіцерські зірочки на військових кафедрах. За словами військового міністра Степана Півторака, в першу чергу будуть призиватися офіцери запасу, яких направлять на перепідготовку. Паралельно буде проводитись профільне навчання з фахівцями, а рядовий склад пройде первісну підготовку в навчальних центрах: "Термін навчання і перепідготовки складе 25 днів".

Реклама

Полторак пояснив, що це дозволить навчити мобілізованих "елементарним речам з ведення бойових дій": "Після 25 днів підготовки починається бойове злагодження відділень і взводів, рот, батальйонів, полків. Після проведення повного курсу навчання та бойового злагодження, коли вони (мобілізовані. – Авт.) будуть одягнені, озброєні, оснащені, підготовлені, тільки після цього вони будуть відправлені в зону АТО".

За тією ж схемою, запевнив міністр, пройде навчання та другої партії особового складу: "Ми плануємо, що до кінця березня ця підготовка закінчиться, і весь особовий склад відправиться в зону бойових дій, щоб змінити тих, хто вже відслужив рік".

6aefb952ff1761342d0450747d5d0c23_1__

Призов. На війну заберуть людей, незвичних до армії.

ПЕНСІОНЕРІВ – НА ФРОНТ! У п'ятницю перший заступник начальника Головного управління мобілізаційного планування Генштабу ЗСУ Володимир Талалай заявив, що мобілізації підлягають громадяни у віці від 25 до 60 років, які мають військово-облікові спеціальності Сухопутних військ та Повітряних сил – танкісти, артилеристи, десантники, фахівці зв'язку, механіки різних систем. Мобілізація охопить всі області України, окрім підконтрольних бойовикам територій Донецької та Луганської областей. "Ми будемо ретельно проводити медичне обстеження, щоб уникнути призову хворих людей. Не будуть призиватися чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років", – пообіцяв Володимир Талалай. За його словами, мобілізація не торкнеться громадян, зайнятих постійним доглядом за непрацездатними родичами, а також студентів і аспірантів денної форми навчання.

В тренді
Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець та голова Мінфіну Ігор Уманський подали у відставку

У зону бойових дій, за словами представника Генштабу, будуть спрямовані "лише патріотично налаштовані і фізично підготовлені громадяни". Володимир Талалай попереджає, що відмова від виконання військового обов'язку спричинить за собою проблеми: "Такі заяви будуть передаватися в правоохоронні органи для відповідного реагування. Ми не зацікавлені, щоб люди з такими настроями прийшли на військову службу". Ухилення від призову за мобілізацією, згідно ст. 336 Кримінального кодексу, карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років. Неявка у військкомат за повісткою тягне за собою менш суворе покарання – штраф від 85 до 119 грн.

Поетапна мобілізація дозволить державі не тільки підготувати резерви і провести ротацію військовослужбовців в зоні бойових дій, але й істотно наростити чисельність ЗСУ. Так, 6 грудня в Чугуєві Степан Полторак заявив, що в 2015 році планується призвати 40 тисяч строковиків та 10,5 тис. контрактників, що дозволить збільшити чисельність ЗСУ до 250 тисяч чоловік. Тепер же тільки на першому етапі мобілізації може бути призвано 50 тисяч осіб. Це означає, що військові плани держави йдуть набагато ширше. Призов військовослужбовців запасу, формування потужного резерву, заяви Олександра Турчинова про те, що війна закінчиться тільки після звільнення всіх окупованих територій, включаючи Крим, можуть свідчити про підготовку до масштабної кампанії.

Реклама

bwog_1__

Міністр оборони. Броня буде міцна.

ВЖЕ 14000 ДЕЗЕРТИРІВ. Торік в Україні пройшли три хвилі мобілізації, під час яких, за даними Генпрокуратури, повістки проігнорували близько 14 тисяч осіб. Президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта вважає, що і новий призов в армію буде проходити "туго": "Мене бентежить матеріальна сторона цієї справи. Ми продовжуємо бачити, як військові не облаштовані і як багато чого їм не вистачає".

Можливо, держава все ж зуміє закрити хоча б мінімальні потреби армії, адже, за словами Півторака, ВСУ в наступному році обіцяно рекордний бюджет – більше 50 млрд грн. Але військові експерти відзначають, що масовий призов – не вихід. Директор Центру досліджень армії Валентин Бадрак вважає, що вже зараз необхідно розпочати будівництво нової професійної армії: "Створення чотирьохсоттисячної призовної армії – найлегший, але і найганебніший шлях забезпечення безпеки. На жаль, я поки не бачу у військово-політичного керівництва країни розуміння, як реально підвищити оборонний потенціал. І це дуже сумно".

Колишній заступник міністра оборони адмірал Ігор Кабаненко зазначає, що примусове комплектування армії – неефективний і дорогий метод. Строковик "не планує пов'язувати своє життя з військовою службою і має низьку мотивацію". А мотивація, за словами Кабаненко, це головне: "У сучасній війні не перемагають "запресовані" люди. З досвіду, один військовий професіонал переграє в бою десять примусово набраних строковиків ".

Ігор Кабаненко переконаний, що півтора роки занадто мало, щоб підготувати професіонала: "Півроку учебки, потім три місяці бойового злагодження, на виході маємо 9 місяців служби, після яких солдатів помахає армії ручкою. Потім новий цикл і знову все з нуля. За цей час офіцер і його підрозділ не виростуть вище будь-яких початкових навичок. За стандартами НАТО це називається "гроші на вітер". З власного досвіду скажу, що на кораблі радіометрист-строковик не бачить ціль на екрані РЛС. А старшина команди з п'ятирічним досвідом – бачить. Ось і вся різниця".

Дорожнеча призовної армії, на думку Ігоря Кабаненко, випливає з її неефективності: "Підраховано, що примусова армія, через непрямі витрати, пов'язані з низьким рівнем підготовки, поганий мотивацією, великими втратами солдатів у випадку конфлікту і шкодою для економіки, пов'язані з тим, що з неї виривають молоді кадри, обходиться на 27-32% дорожче професійної армії".
Зауважимо, що адмірал Кабаненко говорив про недоліки півторарічної строкової служби. На підготовку ж мобілізованих офіцерів запасу перед відправкою в АТО, за задумом Міноборони, відводиться два місяці. Тим часом, багато офіцерів запасу навчалися в цивільних вузах і не мають ніяких практичних навичок. Наприклад, стрілецький досвід лейтенантів, які наприкінці 1990-х років закінчували факультет військової підготовки Національного технічного університету "Київський політехнічний інститут", обмежується трьома пострілами з пістолета Макарова. Очевидно, держава знову планує виграти майбутню війну не якістю, а кількістю гарматного м'яса, що неминуче призведе до нових жертв і новим "котлів".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...