Україна проти Росії в Міжнародному суді ООН по Донбасу і Криму: чого очікувати

7 травня 2017, 08:03

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Ідеальним для України варіантом розвитку подій стало б створення міжнародного трибуналу

Фото: AFP

Фото: AFP

Уп'ятницю,12 травня,МіжнароднийсудООНоприлюднитькалендарний розкладрозглядупосутісправи"УкраїнапротиРосії".Судовий розглядможерозтягтисянакількароків,та йгарантійвиконанняРосієюрішення,навітьякщовонобудена користьУкраїни,немає.Адже,за словамиюристівідипломатів,змуситиМосквувиконуватирішенняМіжнародного судуможечерезРадбезООН,деРосія маєправовето.Втім,нашішансинавиграшдоситьвеликі.Усвоємупроміжному рішенні 19 квітня суд визнав, що справа підпадає під його юрисдикцію, зобов'язав Росію відновити діяльність Меджлісу в Криму і забезпечитидоступністьосвітиукраїнською мовою.Крімтого,судзакликавМосквувиконувативсіпунктиМінськихугод,фактичновизнавшиРФстороноюконфлікту.ЩостосуєтьсяфінансуванняРосієютероризмунаДонбасі,тутсудвизнав недостатнімидоказиУкраїни.ВеликароботапозборутакихМВС,ГПУіСБУвжеведетьсяі 12 травня,колиМіжнароднийсудООНоприлюднитькалендарний розкладрозглядусправипосуті,станезрозуміло,скількичасув українськоїсторониназбірвеликогодосьє.

18361371_1475437369173269_498553751_n

Міжнародний суд ООН в Гаазі. Фото автора

Реклама

Результатипроміжного рішення.ПозовпротиРосіїдо Міжнародного судуООНУкраїнаподала16січня2017 року.Метазвернення-притягненняРосіїдовідповідальностізафінансуваннятероризмунаСходіУкраїниідискримінаціюетнічнихукраїнцівікримськихтатарванексованому Криму.

Вже 19 квітня Міжнародний суд ООН виніс проміжне рішення у справі "Україна проти Росії"По-перше,судвизнавзасобоююрисдикціюprima facieз розглядупозову.Цевжемаленька"перемога"України.Наприклад,в2011-мусудвідмовивГрузіїупозовіпротиРосії,заявивши,щотемарозглядуне підпадаєпідйогоюрисдикцію.Тбілісізвинувачував російську владуісепаратистськіугрупованнявАбхазіїіПівденнійОсетії,якіпідтримувалаРосія,вмасовихетнічнихчистках,яківелися,за твердженнямгрузинської влади,протягомбагатьохроків.

По-друге,МіжнароднийсудООНзобов'язавРосіювідновитидіяльністьМеджлісукримськотатарськогонароду,забезпечитидоступністьосвітиукраїнською мовою,атакожзобов'язавобидвісторониспорууникатипорушеньКонвенціїпро запобіганнявсіхформрасовоїдискримінації.

Нагадаємо, що 29 вересня 2016 року Верховний суд РФ остаточно заборонив діяльність Меджлісу як екстремістської організації. Не так давно британська The Guardian писала, що з моменту анексії Криму багатьох активістів і етнічних татар утримують в застарілих психіатричних закладах. За словами голови моніторингової місії ООН з прав людини Фіони Фрейзер, в кримських в'язницях і надалі катують в'язнів. Голова Меджлісу Рефат Чубаров заявляв, що 18 кримських татар в Криму зникли безвісти, 4 знайдені убитими. А в березні цього року Північно-Кавказький окружний військовий суд Росії засудив кримського татарина Руслана Зейтуллаєва до 12 років позбавлення волі за створення в Криму осередку забороненої в Росії організації "Хізб ут-Тахрір". На території України організація не заборонена.

По-третє,судзобов'язавУкраїнуіРосіювиконуватиположенняМінськихугод.РадбезООН,на думкусуду,закликавУкраїнуіРосіюрозробитикомплексзаходівщодо виконанняМінськихдомовленостей."Сторониповиннізробитивсенеобхіднедлявиконанняцьогопакетадокументів,щобврегулюватиконфліктвсхіднихрегіонахУкраїнимирнимшляхом",-оголосив рішенняголовасудуРонніАбрахам.

Реклама

І,по-четверте,МіжнароднийсудООНвідмовивУкраїніутимчасові заходипротиРосіїпоконвенціїпрозаборонуфінансуваннятероризму.Судвизнав недостатнімидоказиУкраїни."Українане виконаластандартівдоказовоїбази,щобдовестинавмисністьперерахуваннякоштів(фінансування-Авт.)длясуб'єктів "ДНР"/"ЛНР",-сказавРонніАбрахам.

Як змусити Росію виконати рішення суду?Петро Порошенко назвав проміжне рішення Міжнародного суду багатообіцяючим, оскільки за обома позовами суд визнав свою юрисдикцію. Безперечною "перемогою" України можна вважати і рішення суду в Гаазі, що зобов'язує Росію припинити переслідувати кримських татар, відновити діяльність Меджлісу і забезпечити доступність освіти українською мовою. Але, змусити Росію виконати проміжне рішення суду, не говорять уже про фінальне, буде вкрай складно, якщо не сказати, що взагалі неможливо. Наприклад, в 1986 році Міжнародний суд ООН визнав США винними в порушенні міжнародного права і заохочення тероризму в Нікарагуа. Нікарагуа вдалося довести, що Штати після падіння диктатури Анастасіо Сомоси підтримували антиурядові угруповання Контрас. Але США відмовилися виконати вердикт Міжнародного суду ООН.

"УМіжнародногосудуООН,якщодержававідмовляєтьсявиконуватийогорішення,відповідно до Статутуєможливістьзвернутисядо РадибезпекиООНзвимогоюзабезпечитивиконанняцьогорішення.АлеРосіямаєправоветовРадібезпеки"

"Росія,швидше за все,відмовитьсявиконуватитіположеннярішення,якібудутьфіксуватиякісьзобов'язанняРФякправопорушника.УМіжнародногосудуООН,якщодержававідмовляєтьсявиконуватийогорішення,відповідно до Статутуєможливістьзвернутисядо РадибезпекиООНзвимогоюзабезпечитивиконанняцьогорішення.АлеРосіямаєправоветовРадібезпеки,івоназаблокуєтакерішенняРадбезу",-пояснивколишнійсуддяМіжнародногоКримінальногоТрибуналуВолодимирВасиленко.

У тойжечас,на думкуукраїнськихполітиківідипломатів,рішенняМіжнародногосудуООНна користьУкраїниможестатихорошимприводомдляпосилення санкційпротиРосії.Особливоз огляду натойфакт,щосудвГаазіфактичновизнавРосіюстороноюконфліктунаДонбасі,зобов'язавшиМосквувиконуватиМінськіугоди.

Реклама

"Це означає, що Росія є стороною Мінських домовленостей, а не посередником, як спочатку вона намагалася собі уявити. Унікальність ситуації в тому, що коли буде прийнято рішення суду, воно не потребує ніякого додаткового голосування – ні Генасамблеї, ні Радбезу ООН. Це рішення прямої дії, воно повинно виконуватися будь-якою державою-членом ООН, і за невиконання передбачені санкції, які дуже боляче вдарять по будь-якій державі", – зазначив Петро Порошенко під час зустрічі з главою МЗС Павлом Клімкіним і його заступником Оленою Зеркаль, яка представляє інтереси України в Міжнародному суді ООН.

Як довести причетність Росії до фінансування тероризму на Донбасі?Щостосуєтьсяпозиціїсудузгідно з конвенцієюпрозаборонуфінансуваннятероризму,тутоднозначноможнаговоритипро недоробкуукраїнської сторони.СуддяРонніАбрахамчіткосказав,що"Українане виконаластандартівдоказовоїбази...".Простішекажучи,Українаповиннанадати МіжнародномусудуООНдоказитого,щоуРосіїбувзлийумиселічіткаметафінансуваннятероризмунаДонбасі.

Проте,за словамиОлениЗеркаль,рішеннясудувційчастинієпозитивним,враховуючинаступне:судпідтримавпозиціюУкраїнищоподії(пофінансуваннюРФтероризму-Авт.)підпадаютьпіддіюконвенції,судпідтримавпозиціюУкраїни щодо дотриманнядосудовоїпроцедури,судформальновизнавprima facie-своююрисдикціюпоційконвенції.

МЗСзісвого бокуяк доказинадавсудуперепискузросійськимиколегами,щобМіжнароднийсуд несказав(яксвого часуГрузії),щоУкраїна неспробувалавикористовувативсіспособимирноврегулюватиконфліктзРосією.Такожвідомо,щосудунадалисупутниковізнімкибазуванняіпереміщеннявійськовихітехнікибіля кордонівУкраїниінаДонбасі.

Офіційно українська сторона не повідомляє, хто займався, і буде займатися збором доказової бази для Міжнародного суду ООН. Неофіційно українські дипломати кажуть, що обов'язок поклали на Мін'юст. "Поки що Мін'юст словами тільки повітря стрясає, а не працює. У них немає зібраного доказового досьє. Ніхто не хоче співпрацювати з СБУ і ГПУ з цього питання", – говорять джерела в українських дипколах, знайомі з ходом справи в Міжнародному суді ООН. За їх словами, в ідеалі, Мін'юст спільно з МЗС, ГПУ і СБУ має створити спеціальну комісію або робочу групу, яка б зібрала всі докази провини Росії, і її причетності до фінансування тероризму, злочинів на Донбасі і в Криму в єдине досьє.

"Сегодня"звернувсяіз запитомдо Мін'юсту,алевідповідітакі неотримав.Засловамивіце-спікераіпредставникаУкраїнивгуманітарнійпідгрупіТристоронньоїконтактноїгрупиІриниГеращенко,нанаступнихзасіданняхукраїнськасторонанадастьвсюінформаціюпро щоденнепорушеннярежимутиші,про постачаннязброїітехніки,про кожногонезаконноутримуваногозаручника,про вбитих,провсіх"Моторол"і "Гіві" зросійськимипаспортами,якітероризуютьДонбас.

ЗасловамиОлениЗеркаль,12 травня,колиМіжнароднийсудООНоприлюднитькалендарний розкладрозглядусправипосуті,мибудеморозуміти,скількиєчасуназбірдоказів.ЗасловаминардепавідНФАнтонаГеращенка,СБУ,поліціяіпрокуратураповиннінадатибільшеінформаціїдлясудувГаазіітакавеликароботавжеведеться.Зокрема,до позовуУкраїниможутьприєднативисновкиміжнародноїкомісіїз розслідуваннякатастрофиMH17.Алеекспертисумніваються,щоцепідпадаєпідюрисдикціюМіжнародногосудуООН.

"Якужезазначалидеякішановніукраїнськіексперти,іВасиленкопро цевсвоїх коментаряхнеодноразовоговорив,щоєпевніпроблемизвизначеннямгенеральноїлініїформуваннязвинуваченьпротиРосії.Навітьякщорозглядатикатастрофу MH17, звеликиминатяжкамиможнаїїпідвестипідкваліфікаціютерористичного акту.Івтакихсправахполітиказаважаєфактажу",-вважаєспівдиректорпрограмзовнішньоїполітикитаміжнародноїбезпекиЦентруРазумковаОлексійМельник.

Ідеальним для України варіантом розвитку подій стало б створення міжнародного трибуналу за прикладом Нюрнберзького, який судив колишніх керівників гітлерівської Німеччини. Головними обвинувачами виступали СРСР, США, Великобританія і Франція. Є ще один випадок, правда, з жорсткою військовою складовою, коли на початку 90-х міжнародна коаліція на чолі з США провела операцію "Буря в пустелі" зі звільнення Кувейту, після чого проти Іраку були введені жорсткі економічні санкції. Але, як говорив представник України в підгрупі з безпеки Тристоронньої контактної групи Євген Марчук, НАТО не буде воювати з Росією за Україну. Складнособіуявити,щоіокремікраїни-члениАльянсубудутьвоюватизаУкраїну.УтакомувипадкуварторозраховуватилишеназбереженняіпосиленняекономічнихсанкційпротиКремляпаралельнозі створенняманалогаНюрнберзькоготрибуналу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти