Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

В українській армії активно готують сержантів і інструкторів за нормами НАТО

25 липня 2017, 07:28

Денис Попович

Підготовка офіцерів проходить в режимі експериментів

Майбутнє української армії. Сержанти, яких навчали в 197-му центрі в Десні. Фото: AFP

Майбутнє української армії. Сержанти, яких навчали в 197-му центрі в Десні. Фото: AFP

В Україні за стандартами НАТО підготували вже 28 повноцінних бойових підрозділів. У цьому нам допомогли інструктори з Канади, Великої Британії, США, Литви і Польщі. У Міноборони зазначають, що бойові тренінги за стандартами НАТО поліпшили якість підготовки військовослужбовців. "Сегодня" дізналася, як проходить підготовка українських бійців за стандартами Альянсу.

ІНСТРУКТОРИ НАТО

Про те, що в Україні є вже 28 повноцінних бойових підрозділів, підготовлених за стандартами НАТО, стало відомо після засідання Комітету реформ при Міноборони. Зарубіжні фахівці готували українських інструкторів, які тепер будуть передавати отримані знання іншим бійцям. За даними Міноборони, тільки в 2017 році було підготовлено 297 інструкторів, а всього в українській армії налічується 1200 своїх інструкторів, половина з яких навчалися іноземними фахівцями.

Як повідомили "Сегодня" в Генштабі, українські військові специ володіють достатнім досвідом для того, щоб навчати солдатів. У багатьох цей досвід був придбаний під час війни на Донбасі. Однак на початку 2016 року тільки 3% цих людей мали необхідні навички та сертифікати, що дозволяють навчати людей саме за стандартами Альянсу.

"До кінця 2017 планується сертифікувати більшість власних інструкторів, а в 2018 році вітчизняна система підготовки інструкторів буде повністю завершена", – пояснили в Генштабі. Правда, там не уточнили, скільки саме українських інструкторів, підготовлених за стандартами НАТО, будуть працювати в ЗСУ в 2018 році.

Одним з підрозділів, створених повністю за стандартами Альянсу, є 197-ий центр підготовки сержантів, який розташований неподалік населеного пункту Десна в Чернігівській області. Саме тут за участю фахівців з Литви організовані курси підготовки інструкторів, і тут же готують сержантів для ЗСУ по системі, яка прийнята в збройних силах країн-членів Альянсу.

СЕРЖАНТИ ЗСУ

Як повідомляла "Сегодня", в Міноборони хочуть підвищити роль сержантів у військах і ввести в українській армії американську лінійку сержантських звань, щоб ЗСУ краще відповідали стандартам НАТО в сфері управління військами. Зокрема, у Верховній Раді зареєстрований законопроект, який пропонує скасувати звання прапорщиків і мічманів в Сухопутних військах і на флоті. Замість них, наприклад, в Сухопутних військах пропонується ввести звання "головний сержант", "штаб-сержант", "майстер-сержант", "старший майстер-сержант" і "головний майстер-сержант".

Однак просто ввести нові військові звання недостатньо. Потрібно ще змінити принципи підготовки військовослужбовців. Адже в армії США саме сержант командує підрозділом, стежить за дисципліною і навчає солдат. А офіцер займається плануванням і організацією бойових дій.

Кар'єра сержанта триває роками і цілком порівнянна з кар'єрою офіцера.

Можна, наприклад, дослужитися до головного сержанта роду військ – офіційного представника всіх солдатів і сержантів перед вищим командуванням роду військ і перед начальником штабу армії США. Щоб досягти такого рівня, необхідно прослужити в армії як мінімум 21 рік. А кар'єра сержанта починається зі служби рядового, під час якої кандидат на звання відокремленого або взводного сержанта повинен показати високу мотивацію, вишкіл і видатні лідерські якості.

За схожим принципом побудована підготовка і в 197-му центрі. Особливість цього підрозділу полягає в тому, що всі адміністративні і викладацькі посади в його штаті зайняті тільки сержантами. За даними Генштабу, 197-ий центр в цьому році підготував 498 сержантів. Ще 90 фахівців завершать навчання в грудні цього року. А в наступному році планується підготувати понад 1000 сержантів, з яких 600 завершать курси інструкторів. Напрями підготовки сержантів-інструкторів в 197-му центрі пов'язані з діями механізованих і танкових підрозділів, проте є і особливий курс інструкторів з бойової системі виживання воїна.

Крім 197-го центру, сержантів готують ще 8 навчальних центрів і 4 військових коледжу сержантського складу. "Намагаємося експериментувати, відходячи від шаблонів часів Радянського Союзу, організовувати підготовку за стандартами країн-членів НАТО", – пояснили в Генштабі.

В тренді
Кулеба пояснив, чому переговори з Росією – це ходьба по мінному полю

new_image_437

Більше свободи. Від жорсткої формалізації при виконанні наказу – до ініціативи. Фото: AFP

СИСТЕМА "СТРАЙКЕР"

У Міноборони зазначають, що бойова підготовка, яка проводилася за стандартами НАТО, поліпшила якість підготовки військовослужбовців. Але не все так просто. Як пояснив директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Сергій Згурець, військові стандарти Альянсу, за якими, власне кажучи, і ведеться бойова підготовка, базуються на статутах, які принципово відрізняються від тих, що були прийняті в радянській армії. А значить і в українській, яка до сих пір багато в чому використовувала саме радянські статути.

"Наші статути базуються на прусській системі, яка передбачає максимальну формалізацію. Тобто відхилення від статутних вимог не допускаються. Тому якщо наказати нашому підрозділу взяти під контроль, наприклад, водозабірну станцію, то воно буде захоплювати саме водозабірну станцію. Американські статути базуються на британсько-саксонській системі, яка передбачає певну ініціативу. Американський бойовий наказ звучатиме таким чином: перекрити противнику подачу води. А командир буде вже думати – як йому краще виконати, захопити водозабір або ж просто закрити подачу води по трубах", – пояснив Згурець.

Для того, щоб західні статути відповідали українським звичаям, в Україні почали працювати американські радники з бойової підготовки (Defense Education Advisory Group – скорочено DEAG). "З їх допомогою були оброблені статути з бойової підготовки, на основі досвіду АТО і американських керівних документів, для ланки "відділення – взвод". Зараз йде підготовка таких же документів для ланки "рота – батальйон", – пояснили в Генштабі.

Там відзначили, що в 2017 році заплановано участь підрозділів ЗСУ в 19 багатонаціональних військових навчаннях, з яких 16 пройдуть за кордоном. "Всього до міжнародних навчань ми плануємо залучити близько 14 тис. військовослужбовців, до 30 літаків, близько 25 кораблів і 400 одиниць військової техніки", – уточнили в Генштабі.

За словами Сергія Згурця, ще одна програма підготовки офіцерів за стандартами НАТО реалізується в Україні за участю відомого українського політика, уродженця США Романа Зварича. Ця програма отримала назву "Страйкер" і триває вже третій рік.

"Вона полягає в перекладі українською мовою американських бойових статутів тактичного рівня. Для цього Роман Зварич сформував групу американських технічних фахівців. Він сам переводить ці статути і сам їх видає", – розповів Сергій Згурець.

На початку 2017 року спікер Міністерства оборони Дмитро Гуцуляк повідомив, що за програмою "Страйкер" в високомобільних десантних військах почалася підготовка окремої бойової батальйонної групи.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...