Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Президентські вибори-2019: головні виклики для переможця гонки

17 листопада 2018, 07:50

Дмитро Дубенський

Серед основних проблем для України та обраного гаранта - путінська Росія, економічна стабільність в країні і продовження реформ

Фото: AFP

Фото: AFP

Незважаючи на те, що в Україні до офіційного старту президентської виборчої кампанії залишилось трохи більше місяця, а власне до дня виборів президента – понад 4 міс., передвиборна гонкасхоже,вжеувійшлавсвоюактивнустадію.Так,судячиз публічних заявдеякихпредставниківукраїнськогополітикуму,насьогоднісвою участьуборотьбізакріслоглавидержавианонсуваливже35претендентів.Частиназних,судячи зінформаціїзвідкритихджерел,цілкомвключиласявпередвиборниймарафон.Ітакимчином,прогнозКомітетувиборцівУкраїнипро рекордну участь кандидатів на виборах-2019 починає справждуватися.

У тойжечасрядекспертів,опитанихсайтом"Сегодня",констатують:незважаючинапривабливупривабливістьпрезидентськоїбулавиіселищахперспективвідвладнихповноваженьпершої особикраїни,передглавоюдержавипісляінавгураціїіукраїнськимсуспільствомзалишитьсярядневирішенихглобальнихпроблем,зякимипрогнозованозіткнетьсяпереобраний/новообранийгарант.

Виклики в сфері політики

У зовнішнійполітиціоднимз основоположнихвикликівпісляпрезидентськихвиборівзалишитьсяпроблематикасуб'єктностіУкраїнивсферіміжнароднихвідносин,інаце питанняз об'єктивних причинтакчи інакшедоведетьсяшукативідповідіобраному главідержави.Про цевкоментарісайту"Сегодня"розповілаекспертз міжнародних питаньЮлія Осмоловська.

"Серед глобальних викликів для Києва першорядним є недопущення закріплення за Україною позиції об'єкта міжнародних відносин, а переклад її в статус суб'єкта. По-друге, також важливо підхопити динаміку і органічно вписатися в глобальні процеси, які зараз відбуваються в світі – переформатування центрів впливу, нові зростаючі ринки і так далі. І третє завдання, яка буде дуже важливою, і президенту на нього треба буде відповідати, це – іміджеві виклики. Обраному главі держави належить представити план руйнування всіх негативних стереотипів, які вже має світова громадськість про Україну. Починаючи з питання корупції, закінчуючи іншими аспектами, як, наприклад, нестабільність внутрішньополітичної ситуації в країні, недосконалість судової системи, питання інвестклімату і т.д. Потрібно буде вибудовувати і створювати позитивні стереотипи сприйняття України в світі. Це все необхідно буде неминуче робити. Оскільки ці питання і є основними викликами, які актуалізуються перед будь-яким президентом, незалежно від того, яких поглядів він дотримується щодо вирішення тих чи інших проблем", – пояснила експерт.

Заїїсловами,післявиборівпередБанковоюбудутьзбережутьсясистемнівиклики,пов'язанізглобальнимигеополітичнимита економічнимитенденціямиBrexit і його наслідки, посиленнявпливуРосіївСНД(вихідіз СпівдружностіУкраїни),війназРФ,курсКиєванаінтеграціювЄСіНАТО,пошукукраїнськимиекспортераминовихринківзбутузакордоном,оновленняякостістратегічногопартнерстваУкраїнизнизкою країн.Тому,яквважаєексперт,обраномугарантувмайбутньомунеобхіднобудешукатисистемнийпідхіддлявирішеннякомплексузовнішніхвикликівідіалогузсуспільствомз найбільш гострих питань,наприклад,євроатлантичнихпрагненькраїни.

Усвоючергукоординаторгромадянськоїмережі"ОПОРА"Ольга Айвазовськазазначиласайту"Сегодня",щооднимз основнихглобальнихзовнішніхвикликів,якийперекочуєвнаступнийрік,залишитьсявійназРосієюіїїнаслідкиіризикидляУкраїни.Алевзв'язку з цимможливеірозблокуваннядеякихзамороженихпереговорівіпоявановихпозитивнихімпульсів,зокрема,в"Мінськомупроцесі",аджезараз"поставленонапаузубагатопитань,якістосуютьсяконфліктузРФ".

"Президентські вибори є значним етапом для перезавантаження або пролонгації політики президента (нового або переобраного) в питанні цього міжнародного військового конфлікту. І міжнародна зовнішня політика, звичайно, є прямою відповідальністю глави держави (як і оборона), тому багато чого буде залежати від того, кого саме оберуть президентом – чи то переобраного чинного, то це буде нова фігура на цій посаді. І виклики через агресію РФ, з якими ми маємо справу вже більше чотирьох років, відомі. Відповідно, політика буде переформатована або пролонгована в частині інструментів, які використовуються в цій складовій", – сказала вона.

Причому,за прогнозамипредставниці"ОПОРА",впередвиборнийперіоднавряд числідочікуватизначногопрогресув"Мінськомупроцесі",щопов'язаноне тількизмайбутнімипрезидентськимиперегонамивУкраїні,айвиборами,якібулидоцьоговНімеччині,ФранціїтатійжРосії.

"Цесталоприводомдляпаузвроботі"нормандськогоформату",частковобулаприпиненадинаміка"мінськогоформату".Втомучислі,на жаль,щодообмінуув'язненими,іншихважливихпитаньівикликіву сферібезпеки",-додалаексперт.

У тойжечасу внутрішнійполітиці,якранішезазначавукоментарісайту"Сегодня"політологАндрій Багінський , незалежно від того, хто переможе на президентських виборах, ситуаціявкраїнібудепоінерціїзалишатисяпідвпливомфактораВерховноїРади,черговівиборивякувідбудутьсявжовтні2019року.

"Зрозуміло, що ми живемо в парламентсько-президентській республіці, а президент може ефективно працювати тільки в тому випадку, якщо буде спиратися на працюючу парламентську більшість. Відповідно, парламентські вибори, які будуть незабаром після президентських, повинні створити для президента фундамент у вигляді депутатської більшості – коаліції. Це дозволить йому здійснювати якісні рішення і в зовнішній політиці, і в сфері безпеки, і, можливо, впливати на економічну політику безпосередньо через сформований Кабмін", – пояснював він.

ОльгаАйвазовськапідтверджує,щопіслявиборівпрезидентадійснопитанняпрацездатностіінавітьконфігураціїпарламентськоїкоаліціїможедодатигостротиувнутрішньополітичнійкухнікраїни.

"Ми розуміємо, що між президентськими і парламентськими виборами де-факто (не де-юре) практично не буде тривалої перерви. Таким чином, президент змушений буде включитися або через свою політичну силу, або персонально, в парламентську кампанію. Оскільки, якщо буде обраний президент, у якого не буде підтримки у Верховній Раді, можна очікувати, що його роль буде значно звужена. Принаймні на рівні законодавчої гілки влади. І такий обраний президент може втратити певну вагу в політичному плані, на національному і міжнародному рівнях. Ініціативи президента повинні мати підтримку в Раді, тому формування (переформатування) коаліції чи підготовка до парламентських виборів буде однозначно політичним викликом для глави держави", – пояснила громадський діяч.

Керівникекспертноїорганізаціїз питаньпротидіїкорупціїState Watch,експертантикорупційноїгрупиРПРГліб Каневськийвідзначає,щопісляпрезидентськихвиборівпереможецьповиненбудедовестисвоєлідерствоіполітеліті,іполітичнимопонентам,іактивістам,іміжнароднимпартнерамУкраїни,іармії.

"Томущоунаспрезидентєтакожголовнокомандувачем.ТежвінповиненбудедовестисвоєлідерствовтомучислііРосіїякагресору.Уцьомуконтекстінайбільшглобальне завдання,яке стоятимепередобранимглавоюдержави-показатисвоєлідерство,чіткоокреслитипередукраїнцямигоризонт,кудивзагаліпрагнеУкраїна,якою вонабудекраїноючерез10років,іповиненбудезапропонуватиплан,якприйтидоуспішноїрозвиненій країні",-сказавКаневський.

Виклики в сфері економіки

УсвоючергукеруючийпартнерНаціональноїантикризовоїгрупи,експертТарас Загороднійвпевнений,щовбільшіймірідляобраного главидержавибудутьзберігатисязагрозисамевекономічномусекторікраїни.

"Традиционно – риски, связанные с экономикой, потому что у нас реальных экономических реформ мало проводится. В первую очередь, речь идет о налоговой реформе, которая бы стимулировала более быстрый экономический рост. У нас же восстановление экономики происходит не так быстро, как нам бы хотелось, поскольку мы в 2014-2015 гг. потеряли 50% экономики в долларах, 20% потеряли из-за недополучения валюты от промышленности на Донбассе в связи с войной. У нас потери в гривне – 20% экономики, и если мы такими темпами будем расти, то дай Бог через 10 лет достигнем того, что было в 2013 году. Это и есть главный вызов. Во-вторых, есть неопределенность в сфере, связанной с украинскими рынками сбыта. Это создает большие неприятности, в первую очередь для новоизбранного президента, которому придется со всем этим иметь дело. Остаются риски, связанные с неурегулированной ситуацией на Донбассе, а также, соответственно, с отношением с Россией, с Европой и т.д. Помимо этого не решенным остается демографический спад, спровоцированный оттоком населения и проч. Все это будет накладываться на избранного президента и, скорее всего, он будет вынужден все это решать", – сказал он.

Ще одним викликом в сфері економіки для господаря Банкової, ймовірно, залишиться ситуація з борговими зобов'язаннями України. Відзначимо, погашення держборгу України в 2019 році планується на суму 272,247 млрд грн, у тому числі зовнішнього боргу – 121,767 млрд грн. Крім цього, 145,205 млрд грн буде направлено на обслуговування держборгу, в тому числі 56,44 млрд грн – зовнішньої заборгованості. При цьому в проекті держбюджету на 2019 рік прописуються як планові джерела по черговому залученню коштів, так і витрати на обслуговування старих боргових зобов'язань. Оскільки розрахунки за борговими зобов'язаннями розтягнуті на весь наступний рік, а черговий транш фінансової допомоги МВФ Україні до сих пір не надав, схоже, що боргова проблематика плавно перетікає в 2019-й, а естафету по вирішенню питання держборгу вже буде підхоплювати переможець президентських виборів-2019 .

Щеодниміз серйознихвикликіввекономічній сферідеякіекспертиназиваютьпроблемуподорожчаннягазудлянаселенняі ситуацію з субсидіями. Почализ'являтисяякісьпобоювання,щозростанняінфляції небудеперекриватисяіндексацієюпенсій,збільшенняммінімальноїзарплатита іншихсоцвиплат.

"Ми повинні розуміти, що цифри в державному бюджеті на 2018 рік за субсидіями в розмірі 71 млрд грн були закладені при незмінній вартості газу для населення. Після подорожчання блакитного палива для населення на 23,5%, думаю, що 55 млрд грн, закладених в проекті держбюджету-2019, не вистачить, з огляду на те, що на опалювальний сезон, який розпочнеться в жовтні-2019 ціна на газ для населення має зрости ще на 15%, відповідно до домовленостей з МВФ про трьохетапне підвищення. У цьому році – на 23,5%, в 2019-му – на 15% і в 2020 р – ще на 10%. Тобто таким чином, думаю, що навіть з урахуванням зростання вартості газу для населення на 23,5%, 55 млрд грн на субсидії може не вистачити для охоплення всього числа споживачів, яким потрібна держдопомога на оплату комунальних послуг. Тому що субсидії даються не тільки на компенсацію вартості газу для населення, а на оплату послуг ЖКГ. Ціни ж на компослуги призначаються місцевими органами влади, і треба розуміти, прем'єр Гройсман, власне, вже заявив, що після підвищення ціни на газ, вартість послуг ЖКГ не може вирости більш ніж на 16%. Тому що вже є приклади, коли ціна на "комуналку" збільшується на 30% і 35% в різних містах і селищах України", – пояснив нам експерт Економічної дискусійного клубу Олег Пендзин, відзначаючи, що саме з цим якраз і було пов'язанежорстке доручення президента Петра Порошенка, данеКабміну,про необхідністьрозширенняфінансуванняпрограмисубсидій.

ЕкономістАндрій Новаквсвоючергувконтекстівикликіввсоціально-економічній сферівказавсайту"Сегодня",щовзалежностівідзавершення в Верховній Раді бюджетного процесубудезрозумілим,наскількивлада зможеефективновикористовуватиінструментсубсидійбеззначної шкодидлядержскарбниці-2019іризиківвнаступномуроцідлячутливихмакроекономічнихпоказників.

"Поки що в проекті держбюджету на 2019 рік передбачено підвищення мінімальної зарплати до 4172 грн., заплановано незначне підвищення пенсій, але все це підвищення відбувається приблизно на реальний показник інфляції. Тобто це навіть некоректно називати підвищенням соцстандартів. Це – тільки часткова індексація реальної інфляції, яка відбувається в країні. Але чи вплине підвищення соціальних платежів на зменшення числа сімей, які мають право на субсидію, ми побачимо вже в проекті бюджету, підготовленому до другого читання – чи поміняють там правила нарахування субсидії, або не поміняють, чи відкоригують загальну суму, яку призначать на програму держдопомоги для субсидіантів, або залишать ті ж самі 55 млрд грн. Все це побачимо, коли проект держскарбниці внесуть в Раду на друге читання", – сказав експерт, утримуючись від середньострокових перспектив.

ЮліяОсмоловськавконтекстіреакціїБанковоїпіслявиборівпрезидентанасистемніекономічнівикликиспрогнозувала,щопередобранимгарантомоднозначноактуалізуютьсязавданняекономічноїстійкості,самодостатностіукраїнської державиінацбезпеки.

"Саме бачення того, як країна повинна це вирішувати, зараз у різних кандидатів може виглядати по-своєму. Ми знаємо, що у нинішнього президента і у частині інших кандидатів є бачення, що проблема національної безпеки вирішується тільки в системі НАТО. Бачимо, що у якихось кандидатів – інший підхід, мовляв, нейтральний статус країни це краще. Відповідь на цей виклик, в будь-якому випадку, майбутній президент повинен буде давати суспільству. І, природно, – як він бачить досягнення економічної самодостатності держави", – зазначила експерт-міжнародник, спрогнозувавши, що після виборів гарант, наприклад, повинен буде шукати відповідь на питання, чи продовжувати співпрацю України з МВФ, і яким саме чином виходити з ситуації з погашенням зовнішньої заборгованості і одночасним збереженням динаміки економічного зростання.  

Виклики в секторі безпеки і оборони

На думкуекспертаМихайла Жірохова,ввійськово-політичномуівійськовомупланахвикликидляглавидержавипіслявиборівзбережутьсятіж,якііснуютьісьогодні.

"Виклики залишаться ті ж самі: це – Донбас, цо – Азовське море, це-проблемаКриму.Самез військової точки зору.Такожмовайдепро актуальністьпідвищеннябоєздатностіукраїнськоїарміївчастині,наприклад,створенняракетнихсилнеядерногостримування.Це-очевидніречі",-розповіввінсайту "Сегодня".

Відповідаючи на питання, чи піде Путін на військове загострення з можливими широкомасштабними бойовими діями на підконтрольній території України, військовий експерт спрогнозував:"Все буде залежати від того, як пройдуть у нас вибори. Якщо зіграє його ставка, яку він робить, тоді нічого не буде, і все буде йти, так би мовити, як по маслу. Якщо ж не зіграє, тоді він цілком може зважитися на якесь, якщо не на повномасштабне, то точно на локальне загострення".

Угрупі"Інформаційнийопір"вкоментарісайту"Сегодня"підтвердили,щоризики загострення військового протистояння з РФ зростаютьзурахуваннямтого,щоКремль11листопада провелафейкові"вибори"вОРДЛО.Прицьомуне виключено,щовійськовіпровокаціїокупантівможутьповторитисяне лише поблизулінії зіткненняабонаукраїнсько-російському кордоні,а йвукраїнськомутилу.

Виклики в сфері культури і духовності

Уційплощині,за прогнозамирядуекспертів,найбільшактуальноюзалишитьсяпроблемазотриманнямУкраїноютомосуіпроцесом створення автокефальної помісної православної церкви. Однак,за словамиЗагороднього,післяпрезидентськихвиборівце питаннявУкраїніможеврегульовуватисяза "естонськимсценарієм"безякихосьмасштабнихабокривавих"церковнихвоєн".

"Не виключаю,щоситуаціязтомосомзакінчиться,якцебуловЕстонії.Тамтежбувподібнийконфліктвкінці90-х,МосковськийпатріархаттежрозривавстосункизКонстантинополеміт.д.,азакінчилосявсетим,щовЕстоніїде-фактоіснуєдвіцеркви:Естонськаправославна,якаєчастиноюмосковськогопатріархату;іокремотамєЕстонськаавтокефальнацерква,якаде-фактопідпорядковуєтьсяКонстантинополю.Томуне виключаю,щоунастежцимзакінчиться,ібудутьспівіснуватидвіцеркви",-спрогнозуваввін.

Нагадаємо,ранішемиписалипро те,щоекспертиіукраїнськіспецслужбиконстатують:Кремльнапередодніпрезидентськихвиборівпочав"бити"по чотирьох ключовихнапрямках.Детальнішепро цечитайтенасайті"Сегодня"вматеріалі: "Виборі президента в Україні: яких "сюрпризів" чекати від путінської Росії".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...