Вибори президента в Україні: яких "сюрпризів" чекати від путінської Росії

Експерти і українські спецслужби констатують, що Кремль почав "бити" по чотирьох ключових напрямках

До виборів президента України залишилося менше п'яти місяців, і є приводи очікувати ворожих дій Росії, покликаних дестабілізувати ситуацію. При цьому, як повідомляють вітчизняні спецслужби і низка експертів, активність РФ проявляється в рамках гібридної агресії проти українців, утримуючись наразі від форсування військових дій на Донбасі і організації нових терактів в нашому тилу.

Як нещодавно попереджав координатор групи "Інформаційний спротив", народний депутат Дмитро Тимчук, напередодні виборчого циклу президент РФ Володимир Путін навіть затвердив довготривалу стратегію щодо України з прицілом на парламентські вибори. Серед основних планів Кремля на виборах в Україні – привести "своїх" кандидатів до влади. Але, очевидно, у Москви є і другорядні передвиборні завдання, починаючи від дестабілізації обстановки всередині України, завершуючи нанесенням максимально допустимого збитку "братньому народу" або українській економіці.

Реклама

Нещодавно Путін підтвердив, наскільки цікаві для його режиму підсумки виборчих перегонів в Україні. На засіданні Міжнародного дискусійного клубу "Валдай" 18 жовтня він публічно визнав, що хоче дочекатися результатів виборів в Україні, а потім спробувати налагодити відносини з новообраним керівництвом країни.

Чи випадково, але за політичною заявою глави Кремля було зроблено конкретні кроки Москви проти України. Так, Путін після "Валдаю" поспішно розпорядився ввести нові персональні санкції щодо українських фізосіб і юросіб у відповідь на обмежувальні заходи, які колись були оголошені на адресу РФ українською стороною.

Одночасно "Азовська криза" увійшла в нове русло після жорсткого антиросійського рішення Європарламенту і нервової реакції Росії на цей документ. Не вщухає ситуація в зоні проведення ООС, де слідом за порушеннями "хлібного", "шкільного" та інших перемир'я бойовики не припиняють військові провокації проти української армії і мирного населення.

Реклама

Дипломатичні битви і кібератаки

Як спрогнозувала сайту "Сегодня" політолог-міжнародник Віра Константинова, виборчий процес в Україні буде вирішальним з точки зору відмови від пострадянської парадигми і забезпечення невідворотного транзиту в Європу.

"І в Росії це чудово усвідомлюють. Тому простір для маневру у Кремля досить обмежений, і загрози в контексті не тільки президентських, а й парламентських виборів, досить серйозні. Найгірший сценарій для України (в реалізацію якого Росія більше "інвестуватиме"), це перемога "договороспроможного" кандидата в президенти і отримання більшості в Раді шляхом спекуляцій на соціально-болючих питаннях. Однак ми повинні усвідомлювати, що перемога такої конфігурації означатиме крах європейського курсу, за який Україна заплатила таку високу ціну. І тут велике значення матиме свідомий виважений вибір кожного громадянина, який піде на вибори. При тому, що відповідальність за майбутнє країни лежатиме і на тих, хто вирішить проігнорувати реалізацію свого конституційного права обирати", – зазначила вона.

Експерт додала також, що ризики спроб втручання РФ у виборчий процес залишаються, є питання інструментарію, а "якщо брати до уваги технології впливу, які можна виділити з досвіду президентських виборів 2016 року в США (або низки кампаній в європейських країнах), то істотний фокус повинен бути спрямований на контент в соцмережах".

Реклама

"Інші політтехнології, які використовуватимуться, вже добре відомі українському виборцю. Поки розвиток внутрішньополітичної ситуації непередбачуваний, російські метастази на сході України залишатимуться фактором напруги. Не варто очікувати також і ослаблення дипломатичного ентузіазму Росії на міжнародній арені, особливо з огляду на нещодавнє засідання РБ ООН щодо ситуації в Азовському морі і риторику російської сторони. Завдяки зусиллям української дипломатії, РФ все важче знаходити підтримку, проте Росія досі залишається членом ключових міжнародних інституцій, паралізуючи їх здатність адекватно реагувати на порушення міжнародного права", – зазначила Константинова.

До слова, раніше Тимчук теж повідомляв про практики РФ реалізувати спроби щодо дискредитації України в очах світової спільноти, а також про наміри легалізувати окупантів в ОРДЛО на території Європи. Тим часом, як інформував нардеп, розкрилася чергове нахабство російських спецслужб, які намагаються "працювати" в Польщі, влаштовуючи інформаційні провокації проти України, на тлі того, що Варшава останнім часом голосно заявляє про російську загрозу і розміщення військової бази США.

Разом з тим, в Службі безпеки України нещодавно попереджали про плани Путіна організувати перед президентськими виборами якийсь "керований хаос" в Україні. Як заявляв раніше заступник голови СБУ Віктор Кононенко, Кремль піде за двох напрямами – розпалювання міжконфесійної ворожнечі і тиск на українську владу "руками українців". Україну можуть захлеснути акції протесту, якщо не перешкодити російським спецслужбам, прогнозували в СБУ.

У свою чергу, як підтвердив сайту "Сегодня" керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній, в контексті "керованого хаосу" Росія може знову відновити фінансування окремих політичних рухів і, як наслідок їх діяльності, – акцій протесту, різного роду хвилювань, інформаційних кампаній, фейків тощо.

"Не думаю, що безпосередньо влаштовуватимуться теракти і інші серйозні акти агресії, тому що відкрито Росія, найімовірніше, не виступатиме. У РФ теж розуміють, що такі дії тільки призводять до консолідації електорату, проукраїнських сил, які не подобаються Кремлю. Тому росіяни не поводитимуться так відкрито і нахабно, щоб отримати прийнятні для себе результати на майбутніх парламентських виборах. Найімовірніше, вестимуться приховані дії, насамперед такі як, наприклад, фінансування рухів і партій, а по-друге, РФ намагатиметься влаштовувати кібератаки, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні, в тому числі з результатами виборів. Поки ж не бачу логіки Кремля, щоб РФ діяла явно агресивно силовим/військовим шляхом, викликаючи консолідацію патріотично налаштованого електорату", – пояснив експерт.

Т очкові "укуси" РФ по українській економіці

Коментуючи сайту "Сегодня" вплив нових санкцій РФ проти України як інструменту передвиборного тиску на Київ, деякі експерти вважають його швидше іміджевим кроком Кремля, оскільки українській економіці вони зможуть завдати тільки точкові або зовсім незначні удари, і жодного обвалу не буде.

"Економіка в Росії перебуває на службі у політики. Це давно відомо, і той же газ, ясна річ, є не економічним питанням, а політичним. Це стосується і всіх інших сфер, а стосовно питань економіки, які начебто здаються економічними, насправді за ними стоїть політика. Це робиться Росією з метою задушити незалежну Україну, зменшити наші економічні можливості. Нагадаю, що в активному режимі економічний тиск РФ на Україну почався ще влітку 2013 року, тобто ще при Януковичі. Тоді РФ ввела перші санкції на імпорт з України, відбувалося блокування на кордоні українських товарів. Ще було фактично за півроку до Майдану, але вже тоді це почалося. Тому, зрозуміло, що політика Путіна – "задушити" Україну санкціями, війною, Донбасом, Кримом, газом, дискредитувати українське керівництво на міжнародній арені, здійснювати кібератаки. Тобто, вони використовують всі можливості для тиску на Україну", – пояснив нам економіст Тарас Козак.  

Одночасно, за словами директора військових програм Центру Разумкова Миколи Сунгуровського, актуальнішим в економічній сфері для України залишається виклик протистояння в Азовському морі між Україною і РФ. Морська суперечка, як мінімум, не спадатиме в короткостроковій перспективі, і це – ще одна больова точка для Києва на карті українсько-російського конфлікту.

"Протистояння триватиме, і від України в цій ситуації вигідно не відповідати якимись діями на дії Росії, а брати ініціативу в свої руки, як, наприклад, це було зроблено з двома суднами, успішно перекинутими до акваторії Азовського моря. По-перше , Росія нічого не змогла протиставити Україні, а по-друге, РФ не хоче, щоб Україна розірвала Договір від 2003 року", – зазначив він, додавши, що РФ не поспішає розривати з Україною морські угоди, побоюючись юридичних та інших наслідків.

Тарас Загородній, зі свого боку, додав, що нові санкції РФ проти України, за великим рахунком були введені Кремлем в оборонно-пропагандистських цілях, а Москва фактично зізналася в провалі всіх її агресивних планів і задумів щодо України. Експерт також прогнозує, що на Азові можливе продовження морського протистояння, ініційованого Росією.

"Стосовно можливого загострення ситуації на Донбасі через активізацію бойових дій, ініційованих окупантами, то воно тільки сприятиме зміцненню позицій української влади", – додав Загородній, виключаючи якийсь масштабний військовий наступ бандформувань ОРДЛО.

Те, що агресія РФ в Азовському морі і блокування українського судноплавства – актуальний інструмент гібридної агресії в руці Путіна для тиску, в тому числі і передвиборного, на Україну, підтвердив нам і координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець.

"Дії Росії в акваторіях Чорного та Азовського морів з ускладнення українського судноплавства є елементом гібридної війни проти України. Це одне з продовжень просування російської агресії. Акваторія Азовського моря, Приазов'я і південне узбережжя Чорного моря – точки дотику, до яких агресор докладає зусиль для спрямування своїх агресивних дій", – зазначив військовий експерт сайту "Сегодня".

Але, як оптимістично зазначив економіст Андрій Новак, все найгірше, що РФ могла зробити проти України в економічному плані, вона вже реалізувала. Таким чином, слідом за політичним втручанням у виборчий процес для України в більшій мірі актуальними залишаються все ж виклики в секторі безпеки, ніж економічні важелі впливу РФ на Україну.

Основні передвиборні загрози для нацбезпеки і оборони

Якщо у військовому плані Україна дає постійну дієву відсіч окупантам зі скороченням "сірої зони" завдяки просуванню сил ООС до лінії фронту на Донбасі, а РФ не вирішується поки йти в наступ, все-таки не можна виключати точкових терактів і збройних провокацій в українському тилу далеко від лінії розмежування. Про це раніше в інтерв'ю сайту "Сегодня" говорив керівник Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, військовий експерт Валентин Бадрак.

"З цим ми стикаємося постійно з початку агресії РФ проти України. Безумовно, це можливо. Причому провокації можуть здійснюватися (не тільки на свята. – Авт.). Спецоперації і робота диверсійних груп з РФ відбуваються досить часто. У тому числі здійснюються дії проти відомих осіб і публічних особистостей, які прославилися в області протидії Росії. Наприклад, таких як командира підрозділу Головного управління розвідки МОУ, полковника Максима Шаповала, якого 2017-го підірвали в авто, – пояснював він.

Як підтвердив сайту "Сегодня" екс-голова СБУ, політик Валентин Наливайченко, Росія, найімовірніше, намагатиметься втручатися у виборчий процес за допомогою кібернетичних атак, в тому числі – на сайт Центральної виборчої комісії і тервиборчкоми, а також спробує реалізувати сценарій зриву голосування, процесу підрахунку голосів за допомогою криміналу, корупції, різного роду провокацій. Тому, на його думку, вже зараз вітчизняним правоохоронним органам і спецслужбам необхідно терміново вживати превентивних заходів захисту від потенційних загроз і забезпечення безпеки.

"Повинен бути чіткий план дій захисту процесу голосування і проведення чесних виборів в Україні, щоб не було російського втручання. Насамперед вже зараз повинні бути захищені сервери і всі комунікації, які використовуватимуть і ЦВК, і інші учасники виборчого процесу – територіальні і місцеві виборчі комісії, починаючи від світла на дільницях, і закінчуючи сервером Центрвиборчкому з системами обробки даних (Реєстром виборців в електронному вигляді). Це все, що вже треба робити. По-друге, вже зараз повинно бути відомо, скільки буде ділянок для голосування, і безпека кожної з них – персональна відповідальність керівників правоохоронних органів України та СБУ. Уже зараз має бути зроблено все в цьому напрямку: і забезпечення периметра безпеки, і фізичної безпеки, і зберігання бюлетенів, а саме головне – безпеки кожного громадянина України, який прийде на виборчу дільницю. По-третє, дуже важливо зрозуміти, що для російського агресора "найпривабливішим" сценарієм зриву виборів буде використання корупції, корупційного ресурсу, підкупу виборців", – сказав він.

За словами Наливайченка, тому наші силовики повинні активніше працювати на те, щоб не хлинули до України кримінальні гроші ззовні, "щоб їх не використали під час виборчого процесу, і передусім – для підкупу виборців".

"Уже зараз професіонали повинні працювати (моніторити сайти і інформпростір. – Авт.), перекривати канали фінансування, продумувати системи безпеки навколо виборчих дільниць, захисту серверів/програм ЦВК, і в цілому очистити Реєстр виборців від шкідливого ПО. Це – серйозна робота, і я підкреслюю, її потрібно проводити вже зараз на випередження. Простіше за все нічого не робити, а потім говорити, що, мовляв, у всьому винна Росія. зараз влада повинна зробити все можливе за трьома напрямками: кібербезпека (сервери, телекомунікаційні системи), фізична безпека (виборців-громадян України), недопущення припливу до України кримінальних грошей (чи то з РФ, то чи з якоїсь іншої країни світу). Головне, щоб кримінал і підкуп виборців не сталися під час голосування і після голосування", – пояснив екс-голова СБУ.

До речі, за недавніми зведеннями СБУ, хакерські атаки на українські держструктури тривають з періодичною постійністю. Про черговий кібернетичний збої Служба повідомляла на початку жовтня. Тоді розслідування встановило, що хакери використовували нові зразки шкідливого програмного забезпечення, функціональні можливості якого передбачають віддалене адміністрування процесів операційної системи і копіювання файлів, стеження за діями користувачів, перехоплення паролів. Причому за злочинними діями стояло одне з хакерських угруповань, яке вже атакувало українські телекомунікаційні системи в минулі рази.

Крім того, як розповідають в СБУ, водночас Росія дійсно підсилює наплив на українську територію кримінальних елементів з РФ і з Кавказу для дестабілізації криміногенної обстановки.

Так, за даними відомства, співробітники СБУ з Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю продовжують "блокувати спроби спецслужб країни-агресора дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні через протиправну діяльність "злодіїв в законі".

"За наявною в СБУ інформацією, представники кримінальних кіл з Росії і країн Кавказу координують діяльність злочинних угруповань, причетних до скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів на території України. За задумом російських спецслужб, загострення криміногенної обстановки в Україні, особливо напередодні майбутніх президентських виборів, має привести до падіння рівня довіри до державної влади і правоохоронної системи. зокрема, "злодії в законі" контролюють перерозподіл фінансових потоків від крадіжок, грабежів, розбійних нападів, незаконних заволодінь автотранспортом, розповсюдження наркотичних засобів і психотропних речовин", – сказано в повідомленні Служби.

У відомстві уточнюють, що при цьому частина коштів, отриманих злочинним шляхом, направляється на фінансування російсько-терористичних сил на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Протистояння путінським "скрєпам" і "язикам"

У тому, що Росія може спробувати використовувати сферу культури і духовності для розкачки ситуації всередині України, не сумнівається народний депутат заступник голови Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Віктор Єленський. Коментуючи сайту "Сегодня" можливі дії Кремля, парламентарій нагадав, що зовсім недавно на засіданні Ради безпеки Росії вже обговорювалося питання української автокефалії. І це свідчить велике значення, яке Москва і Путін саме зараз приділяють цій проблемі.

"Йдеться не про майно і гроші, а про вплив і контроль над Україною. Ось чому Кремль приділяє цьому таку велику увагу", – сказав парламентарій, додаючи, що всі розмови про те, що обов'язково в Україні буде побоїще на релігійному ґрунті, кровопролиття і т.д. за церковне майно, ведуться лише для того, щоб на даному етапі "потрібним чином налаштувати громадську думку.

Проте, як припустив нардеп, релігійні силові розбірки можуть все-таки спалахувати, підігруючи інтересам Кремля.

Ще однією з гострих спекулятивних тим перед виборами може стати реанімоване мовне (або міжнаціональне) питання, яке після скандалу з угорськими паспортами в Берегово актуалізувалося на рівні Ради навколо чотирьох "мовних" законопроектів. Один з них не без скандалів депутати вже схвалили в першому читанні. А в контексті однієї з останніх заяв Путіна про захист російськомовних за межами Росії, спробу роздути "мовну проблему" в Україні Москва не ігноруватиме, прогнозують експерти.

Не зайвим буде нагадати, що, як заявив 1 листопада міністр закордонних справ України Павло Клімкін, введенням санкцій проти України Росія "анонсувала" початок кампанії проти нашої країни щодо втручання в вибори.

Як повідомлялося, в Україні висміяли потуги Кремля підкинути проблем українським політикам і чиновникам. Так, наприклад, секретар РНБО Олександр Турчинов, коментуючи санкції, сказав: "Налякали їжаків голим задом", а генеральний прокурор Юрій Луценко назвав ці дії Москви банальним піар-ходом.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,21
49,48
26,60
52,59
50,59
50,70
26,71
52,99
51,22
51,40
26,15
53,68
52,29
53,38
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
26,80
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,72
48,61
26,00
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51824.54

Binance Coin (BNB)

354.05

Dogecoin (DOGE)

0.08

Litecoin (LTC)

68.86

Theta (THETA)

1.2

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти