Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь
Сделать стартовой
27,98
31,9
УКР

Ігор Бондар-Терещенко

Поет, драматург, літературознавець, арт-критик

Голокост і сусідні землі: 5 особливих книг літа

мнение
Голокост і сусідні землі: 5 особливих книг літа //smm2.ollcdn.net/img/article/11513/54_main_new.1530530402.jpg //smm7.ollcdn.net/img/article/11513/54_tn.1530530402.jpg Ігор Бондар-Терещенко

Всі книжки цього огляду незвичні по-своєму, але єднає їх бажання авторів поглянути на дійсність під іншим кутом зору. Іноді для цього треба змінити не лише "історичну" оптику, але й самий інструмент "літературного" огляду, навіть дитячі казки змінюючи на дорослі притчі.

Цезарій Збєжховський. Голокост F. – К.: Видавництво Жупанського, 2018

1__14.

Сюжет у цьому романі так само важливий, як і контекст, де все відбувається у вигаданому світі  майбутнього, створеного маловідомим для українських читачів автором. Твори якого, тим не менш, відзначені у рідній Польщі найпрестижнішими преміями. У даному випадку – це наукова фантастика с елементами соціальної драми і психологічного бойовика. Розповідається наразі про світ майбутнього з нескінченними війнами – як зовнішніми, так і внутрішніми. Із зовнішніх – це загроза, що наближається з космосу, що ж до внутрішніх, то саме з їх перерахування починається цей динамічний роман, який відкривається монологом-звірянням головного героя.  "З дітьми й Луїзою ми їдемо в Замок. Ми покинули Рамму близько восьмої години вечора, через півгодини після того, як батько отримав наводку від Блюмфельда про наближення загрози. Точніше, про дві загрози: про те, що вшосте повертається H.O.D. і про нову атаку Сарани, яку армія може не стримати, Занадто багато вампірів кружляє в околицях, занадто багато…"

Виктор Хорунжий. Звездные ангелы. Новый мир. – К.: Саммит-книга, 2018

2__12.

Цей роман, який варто зарахувати до героїчної фантастики, починається з буденних подій у житті двох дівчат на порозі повноліття. Затишне містечко, престижний університет, життя з татом, але без мами. І раптом – здійснення пророцтв, стародавня Книга, яка переносить в паралельну реальність, та інші "будні", але вже з життя ангелів та демонів. Звісно, після цього нас чекатимуть карколомні пригоди – мандри в просторі та часі, зоряні портали, таємниці єгипетських пірамід, а також, безперечно, історія кохання – але цікаво, як саме воно починається у житті двох дівчат.

"Кэти не могла отвести глаз от клинка. Потом протянула руку и взяла меч. Прохладная рукоять легла в ладонь легко и удобно, будто была там всю жизнь. Кэти сделала несколько весьма уверенных отражений и выпадов. Она чувствовала себя очень странно: меч словно сделался вдруг ее частью. Возможно, не ее самой, но частью ее памяти – той, что передавалась из поколения в поколение тысячелетиями и теперь была надежно спрятана где-то в самом дальнем уголке ее сознания".

Дійство рухається немовби ходженими стежками світових сюжетів, коли скромні персонажі раптом стають грізними героями, але у даному випадку сюжет напрочуд оригінальний, з інтригами, сюрпризами та несподіванками. Сучасна містика, одне слово, з авторською новацією і шармом стародавніх легенд.

Андрей Курков. Серые пчелы. – Х.: Фолио, 2018

3__16.

Автор цього роману вкотре намагається вирішити геополітичні проблеми в геопоетичний спосіб. Передостанній його роман розповідав про пригоди в часи відкриття "шенгенського" простору, і нова книжка також присвячена пошуку ідентичності, але вже за складного воєнного часу. За сюжетом, на "сірій" зоні залишилося двоє мешканців села – пенсіонер зі своїми бджолами і його однокласник. Звісно, обидва різних поглядів – до одного ходять в гості українські військові, до другого – сепаратисти. Утім, не це головне в романі, а подальша подорож до Криму головного героя, а також те, як на розвиток історії впливають… бджоли, яким, хоч як дивно, їхній господар так само, як людям, не може більш довіряти.

Христина Козловська. Ящірка та її хвіст. – Брустурів: Дискурсус, 2018.

4__15.

Прості й одночасно непрості ці казки для дорослих, що за своєю стилістикою нагадують Івана Франка і Антуана Сент-Екзюпері. Добре відомі герої на кшталт коника і золотої рибки раптом змінюються екзотичними персонажами – єті та кротом, хамелеоном і пороховою бочкою, ящіркою та її хвостом. І виходить, що це не так казки, як своєрідні притчі – про життя і щастя, мрію і рабство у вільному, здавалося б, житті.  "Виявляється, он він де, простір, виявляється, він навіть не знав, що то таке, – бідкаються в одній з казок збірки. – Усеньке життя кріт тіло землі тлумив, свердлив нутро її, спокою не знаючи, а до свободи було якихось кілька сантиметрів: досить було голову підняти та копнути трохи вище. "І нарешті я тут, тепер лише жити та життю радіти". Ліричні, розважливі й сумні, ці казкові оповідки – справжня поезія в прозі, не переобтяжена зайвою публіцистикою та критикою буття. Висновки, мовляв, читач зробить сам.

Terra Ucrainica. Історичний атлас України і сусідніх земель. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

5_terra_ucrainica.

Це розкішне видання – неоціненна допомога всім цінителям атласів, географічних мап,  також любителям історії та археології. І не лише тому, що на цьогорічному Книжковому арсеналі її придбав президент, а завдяки авторському підходу. Насамперед у цьому атласі чи не вперше коментарі, викладені спрощеною, "ненауковою" мовою, відіграють цілком рівноправну роль – не просто описують карти, а доповнюють їх новою інформацією. При цьому короткий історичний нарис, який висвітлює минуле України починаючи з появи на наших землях людини аж до сьогоднішнього часу, має вигляд своєрідного путівник у світі історичної картографії. Базові карти атласу демонструють широку територію між Балтійським і Каспійським морем, представляючи Центрально-Східну Європу, Північні Балкани, Кавказ, прилеглі території Скандинавії, Малої Азії та Апеннін. Усі карти відображають не тривалі періоди, а вибрані історичні моменти – від кіммерійської доби (тобто від перших згадок про нашу територію в письмових джерелах) до середини 2015 року, коли відгриміли масштабні бої на сході України.

Источник:

Сегодня

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...