Блоги
Ігор Бондар-Терещенко

Разбитый компас – 5 книг об испорченных ценностях (укр.)

Ігор Бондар-Терещенко

Поет, драматург, літературознавець, арт-критик

…Пригадується, як свого часу автор спогадів про свою буремну молодість обурився назвою відгуку на книжку. "Помилки в біографії" називався відгук, і це ніяк не вкладалося в авторовій голові. Які ще помилки можуть бути у такій даності, яку зазвичай конем не об’їдеш? Як можуть цінності бути зіпсутими? Виявляється, може, і навіть у більш глобальному масштабі – на рівні народів і держав – не кажучи вже про те, що народилося не в той час і не в тому місці.

Мандіп Рай. Компас цінностей. Уроки 101 країни про цілі, лідерство і життя. – К.: Yakaboo Publishing, 2021

Реклама


Авторка цієї оригінальної книжки визначила певну засадничу цінність кожної країни, про яку пише, і таким чином створила незвичний путівник, що водночас спонукає нас замислитися про наші власні системи координат. Отже, Данія – "рівність", Естонія – "ефективність", Палестина – "освіта", Україна – "свобода". Також Вірменія – "виживання", Коста-Ріка – "умиротвореність", Швейцарія – "точність", а Нікарагуа – "поезія". Або взагалі фундаментальні цінності: Англія – "непохитність", Бутан – "щастя", Фінляндія – "тиша", а Росія – сила духу.

Дивно, чи не так? З одного боку, все правильно – війни по всьому світу, загарбання Криму з Донбасом – на це треба ще й якого духу з сильною рукою, ідеєю і харизмою. Утім, ми не праві щодо авторки, бо вона мала на увазі зовсім інші "помилки в біографії", більш житейські, ніж ідеологічні. Коли дивуються, чому хтось там тупий, жадібний чи жорстокий, і прозрівають, згадавши, що той певної національності. І "сила духу" одразу видозмінюється.

"— Негайно видаліть фото! Я стою посеред Санкт-Петербурга, і це волає сутенер. Мені трапилося небувале й захопливе видовище: групка напівголих дівчат марширувала містом. І я інстинктивно сфотографувала. Аж тут мою камеру видирають із рук. Думка про те, щоб обуритися, вмить вивітрюється з голови, щойно в кадрі з’являється ще один дебелий дядько. Мене трусить, і то не від холоду. Ці люди не жартують. Фото видалене, а я на власній шкурі засвоїла важливий урок про Росію: це жорстоке й безжальне місце, і єдиний спосіб вижити — показати силу духу".

Реклама

І цілком можливо, що всі чесноти, заявлені у прейскуранті цінностей тієї чи іншої країни – це якраз те, чого бракує нам усім, хто, мандруючи світом, бере з собою лише себе?

Жан-Поль Сартр. Диявол і Господь Бог. – К.: Видавництво Жупанського, 2021


Автор цієї філософської драми завжди вважав її одного рівню з власною культовою "Нудотою". Адже, умовно кажучи, саме таке відчуття мають викликати в читача щоразу змінювані принципи в житті героїв, моральні засади та інша "чесність з собою".

Реклама

За сюжетом, події у драмі відбуваються у Німеччині XVI сторіччя, в часи так званої Селянської війни. Саме в цьому контексті й відбувають карколомні зміни у поведінці, характерах і принципах героїв. Один з них бореться з архієпископом, але коли той віддає йому братові угіддя, вбиває брата і переходить на бік обіцяльника. Другий нібито творить добро, грає в кості на ціле місто і любить селян, які все одно залишаються кріпаками. В одного в голові Бог, у другого за плечима – Диявол.

Загалом цей твір наочно продемонстрував, чому багаті будуть багатіти, а бідні – бідніти. При цьому іісторія для автора – всього лише фон, адже герої у старовинних костюмах мислять цілком сучасно, намагаючись відповісти на одвічні питання: що є Добро і Зло, у чому полягає свобода людської особистості.

Іво Андрич. Проклятий двір. – Чернівці: Видавництво, 21, 2021


"Історія в історії" – саме за таким принципом збудовано цей роман, чий автор – Нобелівський лауреат з літератури і гуру цілого покоління правдолюбів. В одній оповіді дія відбувається на початку минулого століття в стамбульській тюрмі, куди лиха доля закинула монаха-францисканця з Боснії.

І тут згадується Солжніцин з його розділенням світу на велику і малу зони – державу і родину, суспільство і свій власний Гулаг. Так само в автора цієї оповіді "проклятим двором" стає не тільки тюремне подвір’я, але й саме людське життя. Інша ж його історія сягає XV століття і оповідає про реальну долю Джем-султана, який бореться за владу зі своїм братом Баязидом ІІ.

Тож попри напружений сюжет, це ще й філософський роман, у якому притча про братів-суперників переростає в роздум про сутичку романтичного й прагматичного начал.

Белла Шаєр. Дитячий мат. – К.: Дух і Літера, 2021


Цінності у цій книжці, при цьому саме світоглядні, змінюються з дорослішанням героїні, адже надворі 60-ті, двір наразі чернівецький, а порівняти їх з рештою світу авторці-дебютантці довелося вже по приїзді в Ізраїль. Адже як воно було в дитинстві незалежно від місця проживання і кількості родичів?

"Вони сиділи у дворі біля стовбуристого дерева, фіолетові квіти якого вже обсипались. — Блакитні коти? — запитала Маленька Міра і ледь-ледь усміхнулась. Мама, кинувши на неї осудливий погляд, похитала головою. — Хай бавиться з Леопольдом, — сказала Маленька Міра, ніби захищаючись. Тато провів рукою по Поліному волоссю і легенько скуйовдив його. — Дійсно, чому тобі, власне, не бавитись з Леопольдом? — сказала мама. — Насправді він — наш кіт. Великий смуток огорнув Полю. — Не буває блакитних котів? — тихенько запитала вона у Шуріка. Шурік окинув усіх поглядом — із тим, що, вони обидва не знали, зветься рішучістю. — Звісно, є, — відповів він".

Тож попри те, що герої новели – діти, цей тонкий психологічний, повний точних спостережень і пронизливих деталей твір не є дитячим. А вже друга новела охоплює 20 років із життя тель-авівців Ґаліт і Ґордона і торкається тем любові, сімейних зв’язків і нездійсненних мрій. Тим часом дія лаконічного і драматичного оповідання "Задвох", присвяченого темам самотності, еміграції та сімейних стосунків, також відбувається в Ізраїлі.

Александра Крісто. Зруйнувати королівство. – Х.: Віват, 2020


Базові цінності у всіх любителів традиційної міфології у цій книжці летять шкереберть вже на самому початку. Адже всім відомо, що русалки за всі часи зводили з цього світу людей. Натомість у цій історії – все інакше.

"Жодного разу за все життя я не спробувала стати кимось відмінним від наступниці, котрою хотіла бачити мене Володарка, - каже героїня. - Заглушила дитину, яка прагнула зовсім іншого. Я росла сиреною, а отже, вбивцею. Це не було правильно чи неправильно. Просто було. І ось тепер спогади стали жорстокими сновидіннями, прийшли безжальними образами минулого, що його не можу заперечити. Правда про мою сутність стала жахіттям".

Тож головна героїня, яка, з одного боку, принцеса Ліра, а з іншого – найнебезпечніша вбивця посеред морської безодні, і серця сімнадцяти юнаків — трофеї, завдяки яким її шанують в утробі моря, раптом убиває одну із сирен. А вже її мати, королева морів, перетворює Ліру на істоту, яку зневажає найбільше, — на людину. Щоб знову стати русалкою, Ліра повинна здобути для матері серце принца Еліана, мисливця за сиренами. Принц вважає океан домівкою, попри те що він спадкоємець одного з найвпливовіших королівств у світі. Для нього полювання на русалок — це обов’язок. Але, рятуючи молоду жінку в морі, Еліан і гадки не має, хто вона насправді. Ліра обіцяє допомогти йому остаточно винищити сирен, та чи може він їй довіряти? Хто з них стане переможцем у цій битві?

Реклама на segodnya.ua Реклама
Все новости
Последние новости
Показать еще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорит президент Украины
Больше заявлений Зеленского
ВСУ: главное
Подробнее
Помощь во время войны
Больше новостей
Love is...💙💛
Путешествуй по Украине
В поиске трудоустройства
Найти работу!
🏠 Квартирный вопрос
Новости недвижимости
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для владельцев авто
Что еще нового?
Кулинарный мастер-класс
Что приготовить?
⚽ Фан-сектор
Болей за футбол!
Be in Techno Trends
Следить за новостями
⭐ Срачи прилетели
Больше скандалов
🔮 Предсказания & Гороскопы
Что еще говорят звезды?
Валюта
Курс доллара в кассах банков (покупка/продажа)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрэксимбанк Укрэксимбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Универсал Банк Универсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позывной "Депутат". Сергей Компаниец - старшина роты 93-й отдельной механизированной бригады "Холодный Яр". Воевал на передовой с 2014 года. Ребята называли 47-летнего старшину "батей", потому что он помогал и учил каждого. Погиб в бою под Изюмом, прикрывая побратимов. Его 16-летний сын пошел учиться в военный колледж…

История героя
Рейтинг цен
Сколько стоит жилье в новостройках Киева (грн за м²)
1
Печерский Печерский
90 592
2
Шевченковский Шевченковский
57 791
3
Оболонский Оболонский
54 494
4
Подольский Подольский
51 178
5
Голосеевский Голосеевский
46 989
6
Святошинский Святошинский
36 659
7
Днепровский Днепровский
35 882
8
Дарницкий Дарницкий
35 881
9
Деснянский Деснянский
35 364
10
Соломенский Соломенский
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярности
Наши спортсмены в Instagram
1
Василий Ломаченко Василий Ломаченко
2157К
2
Александр Усик Александр Усик
1698К
3
Александр Зинченко Александр Зинченко
1660К
4
Андрей Шевченко Андрей Шевченко
1150К
5
Владимир Кличко Владимир Кличко
1021К
6
Элина Свитолина Элина Свитолина
871К
7
Андрей Лунин Андрей Лунин
658К
8
Виталий Кличко Виталий Кличко
515К
9
Дарья Белодед Дарья Белодед
496К
10
Юлия Герасимова Юлия Герасимова
449К
У кого самый большой прогресс
ЗАПРАВКИ
Топливо сегодня
95+
95
ДТ
ГАЗ
52,50
52,00
52,00
36,09
52,90
50,90
51,90
34,40
54,59
53,18
53,09
34,99
54,84
53,47
53,46
35,75
54,90
52,90
51,90
35,00
58,88
56,49
55,49
36,21
58,99
56,99
55,99
35,55
58,99
56,99
55,99
35,64
59,99
57,99
57,99
35,73
-
51,06
50,17
33,75
статистика
Курс криптовалюты сегодня

Валюта

Цена, usd

Bitcoin (BTC)

42045.18

Binance Coin (BNB)

233.67

Dogecoin (DOGE)

0.1

Litecoin (LTC)

73.56

Theta (THETA)

1.07

Haute Couture
Расписание Fashion Weeks

Париж. Франция

3 – 7 июля

Париж. Франция

Маями. США

14 – 21 июля

Маями. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 сентября

Нью-Йорк. США

Лондон. Англия

16 – 20 сентября

Лондон. Англия

Милан. Италия

20 – 26 сентября

Милан. Италия
Детали модных показов
Выбор украинцев 🚘
Какие новые легковые авто покупали в июне
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Подробнее
Love is... 💙💛
За что мы любим Винницу
Водонапорная башня

Водонапорная башня

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники с вишней

Вареники с вишней

Double-decker

Double-decker

Отель «Савой»

Отель «Савой»

Посетить город после победы

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять