Блоги
Ігор Бондар-Терещенко

Трамп vs мир, или Путь к несвободе – 5 книг, которые вас удивят (укр.)

Ігор Бондар-Терещенко

Поет, драматург, літературознавець, арт-критик

Хай там що кажуть про нещодавній штурм Капітолія, але роки президентства, за яких сталася ця скандальна подія, підтверджують одне – індивідуальність і новизна (а не чесність і справедливість) давно вже фігурують як політичні чесноти. Ці якості, як пише автор однієї з цих книжок – не лише трюїзми чи преференції чергового лідера, це, на жаль чи на щастя, такі самі історичні факти, як і матеріальні сили. Чесноти невіддільні від інституцій, які вони надихають і живлять.

Керол Леонніґ, Філіп Ракер. Трамп vs світ. – К.: BookChef, 2020

Реклама

Ця книга – рідкісний зразок документального політичного детектива. Від першої до останньої сторінки читач невідривно стежить за карколомними поворотами президентства Дональда Трампа – на думку багатьох політиків та аналітиків, найсуперечливішого очільника Сполучених Штатів Америки за всю їхню історію.

Автори поступово розгортають сцени життя найвищої політичної еліти, показують "кухню" Білого дому.

Реклама

"Оповідь про президентство Дональда Трампа виявилася карколомною подорожжю, — розповідають автори, — Кожний день, кожна мить приносили якісь новини. Реєструючи чергову нову подію, ми дедалі усвідомлювали, що історія твориться прямо у нас на очах, і неможливо зробити остаточні висновки. Завжди з'являлося щось нове. Тому ми вирішили натиснути кнопку "пауза". Нам хотілося проникнути глибше, ніж дозволяли щоденні новини, досягти справжнього розуміння того, що відбувається за кулісами, і оцінити, як це відлунюватиме і в нашій країні".

Кульмінацією книги є опублікування звіту спеціальним прокурором Робертом Міллером щодо втручання Росії у президентські виборчі перегони 2016 року, а початком розв’язки — сумнозвісна міжнародна телефонна розмова, що мало не залишила Сполучені Штати без президента.

Данило Яневський. Грушевський. Скоропадський. Петлюра. – Х.: Фоліо, 2020

Реклама

Автор цієї книжки, яка витримала три перевидання, вважає, що українці — розділений, але глобальний народ із розірваною історичною пам’яттю. Якому необхідний анамнез.

"Для того аби одужати, — зауважує автор, — людина (так само як і держава, між іншим) має визнати існування хвороби. А для цього треба погодитися як з анамнезом. Коректний анамнез — умова встановлення правильного діагнозу. А такий діагноз – запорука одужання і подальшого життя".

Загалом автору притаманно руйнування зашкарублих міфів, якими просякнута масова свідомість, наразі він доводить це на підставі аналізу документальних збірок, архівних матеріалів, інших документальних джерел, спогадів учасників подій. Тож у цій книжці ним сформульоване власне цілісне, несуперечливе уявлення про феномен національних протодержавних утворень на території сучасної України в 1917-1920 рр.

При цьому маємо варіанти відповідей на питання: що таке "українські національно-визвольні змагання"?, що приховує термін "Українська революція"?, яку історію написав Михайло Грушевський?, якою бачив Україну засновник Української Держави Павло Скоропадський?, хто, як і коли насправді створив Директорію та хто стояв за спиною Симона Петлюри?

Сергій Руденко. Зеленський без гриму. – К.: Саміт-книга, 2021

Як твердить автор, його книга – не "паркетна" і немає нічого спільного із PR-ом. Більше того, це серйозна спроба зрозуміти, яким насправді є Володимир Зеленський.

"У цій книжці не буде моралізаторства, упередженості й маніпуляцій, – нагадують нам. – Лише факти. Я просто хотів відтворити портрет шостого президента без гриму. Без ретушування пресслужби. Без оцього колективного президента, який і надалі присутній у його житті, але з іншими наближеними до нього людьми".

Таким чином, кожен епізод із життя героя цієї книжки – мозаїка, із якої складається портрет шостого президента України. Загалом це 35 епізодів, у яких йдеться про різні періоди життя Володимира Зеленського – починаючи з дитинства у Кривому Розі й завершуючи місцевими виборами 25 жовтня 2020 року.

"Оглядини" у Парижі вдалися, – згадує автор в одному з епізодів. – Після виходу з Єлисейського палацу радісну четвірку сфотографував один із охоронців. Володимир на своїй сторінці у Facebook підписав фото дуже лаконічно – Dream Team. Тоді видавалося, що кінця-краю їхній дружбі не буде. Перед командою Володимира відкривалися великі політичні перспективи, Україна чекала на свого Макрона".

Тімоті Снайдер. Шлях до несвободи. Росія, Європа, Америка. – Л.: Човен, 2020

Ця книжка – одна з найважливіших на сьогодні праць, бо вона про нас, про історію, свідками й учасниками якої ми є, про події, політичні фігури та глобальні ідеї, які приховані за цими подіями. Автор аналізує складні та драматичні трансформації в Росії, Україні, Європі та США від 2011 до 2016 року. Серед головних подій – російські протести на Болотній площі в Москві, Революція Гідності в Україні, анексія Криму та вторгнення Росії на Донбас, криза біженців, Брекзит і перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США.

Автор не лише ставить питання про те, чому ж ідея "кінця історії" була помилковою. Він доводить, як закладена в "кінець історії" думка про те, що "ідеї не мають значення", могла докластися до створення сучасного політичного клімату.

"Коли ми виходимо з неминучості й боремося з вічністю, історія дезінтеграції може вказати нам на шлях до об'єднання, – зауважує автор. – Ерозія показує, що їй противиться, що можна укріпити, що можна відбудувати і що варто відновити".

Оскільки розуміння наснажує, розділи цієї книжки названі як альтернативи: 1. Індивідуалізм чи тоталітаризм, 2. Правонаступництво чи занепад, 3. Інтеграція чи імперія, 4. Новизна чи вічність, 5. Правда чи брехня, 6. Рівність чи олігархія.

Джон Лок. Два трактати про правління. – К.: Наш Формат, 2020

"Останнім часом постало серед нас покоління людей, які радо лестять правителям, маючи на думці, що лише їм належить божественне право на абсолютну владу, – застерігав свого часу автор цієї книжки, – тож нехай усі закони, за якими їм надано повноваження для правління, а також усі умови, згідно з якими вони примають свою владу, будуть такими, як їм заманеться; а також і їхні збов'язання дотримуватися цих законів, – дарма що вони так міцно скріплені врочистими клятвами та обіцянками".

І не дивно, що для нас Джон Лок є батьком політичного лібералізму, а для Англії XVII століття цей філософ був справжнім відчайдухом, що підірвав абсолютистську систему. Спочатку він долучився до Славної революції 1688 року, а потім написав працю, у якій поставив під сумнів божественність влади монарха. Ба більше, аргументував, що влада залежить від людської волі й підпорядковується природному закону. Його погляди змінили устрій низки країн, у тому числі і США: американські ідеї свободи беруть початок із філософії Лока. І хоч праця вже пережила три століття, вона досі актуальна. Особливо для українців, які знайдуть у "Двох трактатах про правління" і "своє": причини Революції Гідності.

Реклама
Самые важные и интересные новости всегда под рукой
“Сегодня” в Telegram Подпишись на RSS-канал

Рекомендации

Все новости
Последние новости
Показать еще
Реклама
В тренде
Прямая трансляция
Дневник независимости 🇺🇦
Короновирус за неделю

43 352

заболело за неделю в Украине

+45%

Вакцинация
По состоянию на 24 сентября 2021 г.
Люди, которые получили минимум одну дозу
5 418 078
Люди, которые прошли полную вакцинацию
6 720 911
Детальнее
Погода
Прогноз на сегодня
Узнать
Битва супертяжей
25 сентября
До боя Усик - Джошуа
Новости бокса
ЗАПРАВКИ
Топливо Сегодня
95+
95
ДТ
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,77
17,70
30,98
30,69
28,98
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,76
28,30
17,56
статистика
Курс гривни СЕГОДНЯ

Валюта

Цена (грн)

Доллар США ($)

26.53

Евро (€)

31.08

Российский рубль (₽)

0.36

COVID-19 в Украине
8 267 случаев за сутки
Подробнее
Комаровский в теме
Можно ли заразиться COVID-19 после прививки
Спроси у доктора

Калькулятор зарплаты

Калькулятор зарплаты
Украинская Премьер-лига
#
Команда
И
Г
О
1
8
23:2
22
2
8
19:4
19
3
9
16:7
18
4
8
12:12
16
5
8
13:8
16
7
8
16:9
14
8
8
8:8
11
9
8
6:10
8
10
8
5:13
8
11
8
8:14
7
13
7
5:9
6
16
8
4:13
3
Показать больше
Суббота, 25 сентября
Гороскоп
Твой гороскоп на сегодня
Читать гороскоп
Николь Кидман для американского Harper’s Bazaar
На заметку
Где согреться осенью
Быть в курсе
ТОП-5 фавориток редакции
"Мисс Украина-2021"
@saraednswel
@saraednswel
@liza__miroshka
@liza__miroshka
@____rudi_____
@____rudi_____
@martareznichenko
@martareznichenko
@kris_trump
@kris_trump
1/2
Осень в большом городе
Главные концерты октября
Хочу петь и танцевать
Благоприятные и опасные дни в октябре
Лунный календарь
Как Луна влияет на нашу жизнь

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять