Сделать стартовой
26,03
29,2
УКР

Віталій Квітка

письменник

Columbus Day: пошук свого Колумба

мнение

Хто такий Колумб? Як правило, корінь цього слова в сучасника найкраще асоціюється з назвою країни "Колумбія". "Тепло". Нагадує про відкриття, наснагу Нового Світу, відомий мотив з Бетховена, але не зовсім. Перед очима так само може спливти цинічний образ, з плеяди створених Ніколасом Кейджем — той, у "Збройному бароні", де його герой східноєвропейського походження. Отож Колумб — уже "тепло"! – але все ще не зовсім Христофор Колумб. Поки що — асоціюється – Колумбія, мафіозна країна, де зброя, кокаїн і де мешкають украй "зашифровані" крутелики. Правлять якщо не світом, то достеменно впливають на американську Північ, є повновладними Крезами-владиками серединки й низу мапи Америки.

Так навчив кінематограф. Слово "Colomba", що має біблійне, євангельське походження, 21 сторіччя уособлює зовсім не як Святий Дух, що у вигляді Голуба зійшов на Христове плече. У кращому разі (якщо мафія та неодмінно боротьба з нею) — це лейтенант Коломбо, такий собі "лошок" в малосучасному навіть для 70-х білому повоєнному плащі, що розкриває (відкриває) злочини в самому зародку.

Як бачимо, задавши запитання "Хто такий Колумб?", в шостому, п`ятнадцятому, двадцятому і двадцять першому сторіччі отримуємо щоразу різні відповіді.

Для мене особисто (а також для всього людства дев`яти сторіч поспіль, починаючи з шостого) ймення Колумба або Колюмба (Colomba) асоціюється передовсім з крутезним монахом-місіонером, якому Шотландія завдячує християнством. Кольм Кілле, "голуб церкви"  ще той. Святий Колумба (521- 597рр.), власне Крімтан (Crimthann), увійшов в історію як святий, що охрестив піктів — давніх аборигенів Шотландії. Правнук верховного короля Ірландії, походив із королівського роду Уі Нейллів. Ще мешкаючи в Ірландії Колюмба заснував кілька монастирів, в тому числі Дайре Калгах (Деррі).  Колюмба зі своїми сподвижниками вирушав у різні боки проповідувати Євангелію, будував церкви і засновував чернечі спільноти, що ставали новими центрами християнської проповіді. У Шотландії він прожив 33 роки.

Є навіть "наш Коломбо". Українська монахиня Колюмба Ґабріель, блаженна Колюмба, у світі Яніна Матильда Ґабріель зі Станиславова (1858-1926, рр.), римо-католицька релігійна діячка, блаженна РКЦ, засновниця Згромадження бенедиктинок. Одна з небагатьох українок, чий прах покоїться в Римі. Але ми шукаємо італійця. Чи іспанця. Христофора Колумба. Людину, картографічна помилка якої коштувала життя мільйонам абориґенів Америки, однак відкрила не тільки нові землі, а й властиво невщухаючу наснагу людської романтики як таку.

Іще одне: уявіть, що 12 жовтня 1492 року Америка не була б відкрита. Як гадаєте, що ми побачили б сьогодні, в День Колумба (нехай би ми вшановували його за інші відкриття) на  святковому столі? Швидше за все, разом із кавовим (дубовим) напоєм та виробами з пшениці — це були б м`ясо з горохом, квасоля, боби та мед диких лісових бджіл. І на нім точно не побачили б не те що поп-корну чи кока-коли — але ані картоплі, ані кукурудзи, ані помідорів, ані ванілі, ані тростинного цукру. Звичайно, паління тютюну також не забриджувало б людство, підпираючи хмарами передракового жаху халабуди світових мінздравів.

Але зрештою не за тютюноспоживання й не за фільми про індіанців ми любимо Америку.

Ні, ми любимо Америку та її відкривача Колумба просто так — за те, що вони присутні в нашій історії, – а отже виправдані на цьому святі життя на всі 200%.

У нас і в США День Колумба – це завжди другий понеділок жовтня. Columbus Day — свято на честь прибуття Христофора Колумба в Америку, 2 жовтня 1492 року за юліанським календарем (21 жовтня 1492 року — за григоріанським). У цей день експедиція Колумба досягла острова Сан-Сальвадор у Багамському архіпелазі. День Колумба дебютував у юридичному статусі свята у Денвері і є вихідним днем у більшості штатів США, окрім штатів Гаваї, Аляска, Орегон та Південна Дакота, де не відзначається. Найяскравіше дійство на честь мореплавця Христофора Колумба відбувається у Нью-Йорку та Сан-Франциско. У Венесуелі свято Día de la Raza почало відзначатися 1921 року, а з 2002 року назву змінили на "День опору корінних народів" (ісп. Día de la Resistencia Indígena), щоб позначити опір корінних народів колонізації європейців. В Італії Giornata nazionale di Cristoforo Colombo офіційно відзначається із 2004 року, а в Іспанії відзначають як державне свято з 1981 року "День Іспанідаду" (ісп. Día de la Hispanidad). Однойменна ж герою дня Колумбія святкує El dia de la Raza як "зустріч двох світів" і збагачення культур через метисацію.

Що ж до України, то це свято, схоже, носить досі доволі романтичний відтінок. Такий собі ледь не День Асолі з "Пурпурових вітрил". Мрії, подорожі, відкриттів. Най кожен сьогодні віднайде власного Колумба. Для когось — як перфекціоністську зорю-ідеал. Хтось побачить у Колумбі невиправного кар`єриста. Голуба, а хтось — сокола. Ясно лише одне: віншуємо в цьому факті-особі свій здоровий внутрішній авантюризм. Нехай допоможе відкритися америкам можливостей, самореалізацій і креативу. Щасти тобі, Україно, націє старосвітня, саморозкривна! Щасти разом із сьогоднішнім голубцем Колумбом! Може, через 500 років запитання "А хто такий Колумб?" викликатиме у тамтих тогочасників уже зовсім інші асоціації.

Читайте самые важные и интересные новости в нашем Telegram

Источник:

Сегодня

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь