Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь
Сделать стартовой
27,25
30,68
УКР

Юлія Руда

молодший економіст Центру економічної стратегії

Пенсійна реформа розпочата. Що саме чекає пенсіонерів?

мнение
Пенсійна реформа розпочата. Що саме чекає пенсіонерів? //smm.ollcdn.net/img/article/10637/42_main_new.1507892718.jpg //smm.ollcdn.net/img/article/10637/42_tn.1507892718.jpg Юлія Руда

Прийняті 3 жовтня зміни до законів "щодо підвищення пенсій" дійсно підвищують пенсії тим, хто вийшов на відпочинок до 2015 року. Цим вони нівелюють ту несправедливість, що виникла через не-індексування пенсій довгий час. Водночас змінами закладені більш строгі вимоги до стажу, скасовано багато пільг, що також створює кращу прив’язку пенсій до заробітку, вирівнює умови ринку праці та дає більше ресурсу для виплати звичайних пенсій. Щоб збільшити доходи Пенсійного фонду, вводиться загальнообов’язкова участь у пенсійній системі для фермерів.

Проте деякі моменти реформи викликають занепокоєння. На початок 2019 року планується запуск обов’язкового 2 рівня пенсійної системи, що вимагатиме швидше за все додаткових відрахувань із зарплати громадян до накопичувальної системи. А підвищені мінімальні зарплати робітників з шкідливими умовами праці фінансуються за рахунок Державного бюджету, хоча справедливо було би покласти цей обов’язок на роботодавців.

Отже, спробуємо впорядкувати зміни, які передбачаються новим законом, а також розібратися, як же розраховуються пенсії, та що зміниться у формулі розрахунку пенсій. Про інші моменти реформи детальніше – в наступній колонці за кілька днів.

ЩО СТОСУЄТЬСЯ НИНІШНІХ ПЕНСІОНЕРІВ

 

ЩО СТОСУЄТЬСЯ МАЙБУТНІХ ПЕНСІОНЕРІВ

 

-        Осучаснення пенсій, розрахованих на основі "старих" середніх зарплат (значне збільшення пенсій для тих, хто давно вийшов на пенсію): перерахунок "старих" пенсій на основі показника 3764 грн для 5,6 млн пенсіонерів. При цьому відповідно до Конституції зменшення пенсій при цьому неможливе.

-        Для пенсіонерів, що досягли 65 років, мінімальна пенсія прив’язується не до прожиткового мінімуму, а до 40% мінімальної заробітної плати – це нині 1 452 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб використовується на рівні 1 373 грн з 1 жовтня, і 1 435 грн з середини наступного року – тобто збільшення не настільки відчутне). Для інших залишається на рівні прожиткового мінімуму.

-        Для тих, що не мають повного стажу і зараз отримують пенсію у розмірі 949 гривень (таких майже 1 млн осіб) – як виголошується політиками, пенсія зросте до рівня прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1 373 грн). Втім, виходячи з тексту змін до пенсійного законодавства такого не можна сказати напевне – прописується, що "За наявності страхового стажу меншої тривалості…, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом". Таким чином, прожитковий мінімум як "підлога" платежу не фіксується (раніше мінімальний розмір у 949 грн фіксувався у окремій постанові КабМіну).

-        Виплата пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі – раніше виплачувалося 85% від пенсії [1] (таких близько 2,3 млн осіб).

 

-        Коефіцієнт стажу, що використовується у формулі розрахунку пенсії, зменшується з 1,35 до 1.

-        Підвищуються вимоги до стажу, але включаються такі періоди як навчання в ВНЗ, вагітність, догляд за дитиною до 3 років.

-        Скасування спецпенсій для прокурорів, держслужбовців, наукових працівників, депутатів, працівників засобів масової інформації [2], дипломатичної служби.          

-        Анонсується запуск другого рівня пенсійної системи з 2019 року, що передбачає відрахування в обов’язковому порядку із зарплати до накопичувальної системи – деталі ще невідомі і будуть розроблюватися в окремих законах.

-        Члени фермерських господарств починають платити ЄСВ в обов’язковому порядку [3].

-        Підприємства платять більший ЄСВ за працівників шкідливих професій – на 15% та 7% залежно від ступеню тяжкості та шкідливості роботи.

 

ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ

 

-        Закладені принципи індексації пенсій на майбутнє – автоматична індексація з 2021 року.

-        Особи, які мають більше 10 років до пенсійного віку, з 2019 року стають учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування.

 


Тепер спробуємо краще зрозуміти деякі зміни, що відбуваються.

ЗМІНА ФОРМУЛИ РОЗРАХУНКУ ПЕНСІЙ

Почнемо з цього, оскільки спочатку варто бачити, якою була і як змінюється загальна формула розрахунку пенсій. Розмір пенсії окремої людини залежить від 4 факторів: 2 залежать неї самої і 2 – від держави. Що залежить від людини:

(1)   Наскільки велику зарплату людина отримувала? Тобто, як співвідносилася зарплата цієї конкретної людини до середньої зарплати по країні в час, коли працювала людина? (Коефіцієнт заробітної плати, Кз).

(2)   Скільки людина відпрацювала? (Коефіцієнт страхового стажу особи, Кс).

Що визначається державою:

(3)   Середня зарплата по країні – від держави залежить, за який період вона розраховує цю середню зарплату. Зараз розрахунок іде за останні три роки до виходу особи на пенсію.

(4)   Коефіцієнт, який показує величину оцінки одного року страхового стажу, який дорівнював 1,35. Тобто кожен рік стажу множився на 1,35 [4].

Загалом формула нині виглядає отак:

Пенсія = ЗПсередня в Україні × Кз × (Кс/100) × 1,35

З реформою змінюється четвертий компонент – коефіцієнт 1,35 замінюється на 1. Тепер фактично формула виглядатиме так:

Пенсія = ЗПсередня за 3 роки × Кз ×(Кс/100)

Він застосовується при осучасненні, а також з 1.01.2018 року – при призначенні нових пенсій. Це фактично означає що ті, хто планує виходити на пенсію з 2018 року і надалі, отримуватимуть на 26% менше, ніж могли би при збереженні цього коефіцієнта.                                                                                               

ТРОХИ ПРО "ОСУЧАСНЕННЯ"

Наявні пенсії планують осучаснити. Це означає, що уряд ставить середню зарплату за 2014-2016 роки (3764) у формулу розрахунку пенсії для всіх нинішніх пенсіонерів – замість середньої заробітної плати того періоду, в який вони виходили на пенсію (наприклад, у 2007 році він становив 1198 грн). Коефіцієнт 1,35 замінюється на 1. За такої умови ті, хто виходив на пенсію у 2015 та 2016 роках мали б отримати на 6% та 15% менше відповідно. Проте зменшення пенсій відповідно до норм Конституції неможливе – пенсії для них залишаться незмінними.

Приклад осучаснення: Ви вийшли на пенсію у 2011 році, пропрацювавши перед тим 32 роки, і Ваш Кз складав 1,8. У 2011 році середня зарплата (яка використовується для розрахунку пенсій) складала 1982,63  грн. Це означає, що Ваша пенсія складає 1982,63 × 1,8 × 1,35 × 0,32=1712,99 грн. Після осучаснення пенсія становитиме 3764,4 × 1,8 × 0,32=2168,29 грн.

 

Пенсионный калькулятор:
Сколько лет стажа Вы успеете наработать:
Размер зарплаты на данный момент:
Результат: -

Нагадаємо, що урядовий законопроект №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" сьогодні, 11 жовтня 2017 року, набув чинності. Документ був опублікований у виданні "Голос України" 10 жовтня. Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його публікації.

Продовження за кілька днів. Далі буде.


[1] Закон України "Про пенсійне забезпечення", Стаття 85

[2] Закон України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", зміни до статті 16. Залишається умова, що у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків, можна вийти на пенсію на 5 років раніше.

[3] Фермери раніше сплачували ЄСВ добровільно. Дату початку обов’язкової сплати ЄСВ не вказано, отже вона вступає в дію від дати набуття чинності Законом. Оскільки сплата щоквартальна, отже повинна починатися з наступного кварталу.

[4] Цифра 1,35 не була пояснена, лише декларувалося, що робиться це з метою відміни "урівнялівки" пенсій (без ґрунтовного пояснення, яким чином це дійсно відмінить "урівнялівку"). При чому був також період, коли коефіцієнт становив 1,2, і був період, коли лунали заклики депутатів підняти його до 2, знову ж не пояснюючи таких рівнів коефіцієнту.

Читайте самые важные и интересные новости на наших страницах Facebook, Twitter, Telegram

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Загрузка...