Сделать стартовой
25,82
28,98
УКР

Валерия Заружко

народный депутат Украины

Про переваги стимулюючого (RAB) регулювання

мнение

Ми звикли до безперебійної роботи електроприладів й не уявляємо життя без того, щоб у будь-який час скористуватися холодильником, телевізором, кондиціонером, тощо. Нормальне життя без стабільного електропостачання неможливе. 

Загальна довжина електромереж в Україні складає 800 тис. км. Рівень зношеності електромереж в Україні за експертними оцінками становить від 65% до 80%. Масштаб проблем нескладно зрозуміти, співставивши довжину мереж та рівень їх зносу. Також слід врахувати, що навантаження на мережі постійно зростає. Для подальшого забезпечення сталого електропостачання необхідні потужні інвестиції в модернізацію електромереж. Інакше перепади напруги та періодичні відключення струму стануть звичним явищем.

Діюча зараз в Україні система визначення тарифів на передачу електроенергії створює недостатньо умов для залучення інвестицій в розвиток та модернізацію мереж, бо принцип покриття витрат не стимулює їх зниження. Джерело коштів для інвестицій в електромережі з’явиться з введенням стимулюючого регулювання, яке на мові професіоналів звучить як RAB-регулювання (від англ. Regulatory Asset Base – регуляторна база активів). Воно передбачає встановлення фіксованих тарифів на передачу та постачання електроенергії на тривалий час, що буде стимулювати енергокомпанії зменшувати витрати.

RAB-регулювання дозволить знизити технологічні втрати електроенергії. Нині втрати в електромережах складають до 20%, а з модернізацією мереж вдасться їх істотно знизити. Це створить передумови для того, щоб роздрібні тарифи залишились стабільними. 

При запровадженні стимулюючого регулювання важливе завдання стає перед НКРЕКП – налагодити ефективний контроль за цільовим використанням коштів.  

Методологія RAB-регулювання довела свою ефективність і успішно працює у країнах ЄС, в США, Канаді, Австралії. Наприклад, у Великобританії за 15 років роботи такої методології скоротили витрати енергорозподільчих компаній і тарифи на електропередачу вдвічі. Доцільно запозичувати передовий іноземний досвід – RAB-регулювання слід запровадити з метою створення передумов для залучення коштів в модернізацію електромереж України.

Запровадження стимулюючого регулювання створить привабливий інвестклімат для розвитку та модернізації об’єктів української електроенергетики, підвищить енергоефективність, надійність та якість послуг, а в подальшому й створить умови для зниження тарифів. Енергопостачальні компанії будуть зацікавлені в тому, щоб інвестувати кошти у розвиток мереж та сервіс для споживачів, тому якість енергозабезпечення та обслуговування підвищиться. Це дозволить докорінно зменшити кількість аварійних відключень та їх тривалість. Оновиться інфраструктура електромереж, це дасть можливість безпроблемного підключення до них нових об'єктів.

Отже, перехід до RAB-регулювання дозволить забезпечити підприємства коштами для модернізації інфраструктури. А споживачі отримають вигоду від скорочення неефективних витрат компаній.

Насамкінець нагадаю, що впровадження RAB-регулювання передбачено Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Крім того, агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підтримує перехід від методології "витрати плюс" до RAB-регулювання в електроенергетичному секторі й надасть допомогу НКРЕКП в тому, щоб в рамках RAB-регулювання забезпечити можливості для інвестицій в розвиток мереж таким чином, щоб підприємства могли фінансувати ці кроки, а регулятор мав можливість відслідковувати цей процес.

Читайте самые важные и интересные новости в нашем Telegram

Источник:

Сегодня

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь