Валерия Заружко

народный депутат Украины VIII созыва, вице-президент по устойчивому развитию Профессиональной ассоциации экологов Украины

Про переваги стимулюючого (RAB) регулювання

7 мая 2019, 12:40

Ми звикли до безперебійної роботи електроприладів й не уявляємо життя без того, щоб у будь-який час скористуватися холодильником, телевізором, кондиціонером, тощо. Нормальне життя без стабільного електропостачання неможливе. 

Реклама

Загальна довжина електромереж в Україні складає 800 тис. км. Рівень зношеності електромереж в Україні за експертними оцінками становить від 65% до 80%. Масштаб проблем нескладно зрозуміти, співставивши довжину мереж та рівень їх зносу. Також слід врахувати, що навантаження на мережі постійно зростає. Для подальшого забезпечення сталого електропостачання необхідні потужні інвестиції в модернізацію електромереж. Інакше перепади напруги та періодичні відключення струму стануть звичним явищем.

Діюча зараз в Україні система визначення тарифів на передачу електроенергії створює недостатньо умов для залучення інвестицій в розвиток та модернізацію мереж, бо принцип покриття витрат не стимулює їх зниження. Джерело коштів для інвестицій в електромережі з’явиться з введенням стимулюючого регулювання, яке на мові професіоналів звучить як RAB-регулювання (від англ. Regulatory Asset Base – регуляторна база активів). Воно передбачає встановлення фіксованих тарифів на передачу та постачання електроенергії на тривалий час, що буде стимулювати енергокомпанії зменшувати витрати.

RAB-регулювання дозволить знизити технологічні втрати електроенергії. Нині втрати в електромережах складають до 20%, а з модернізацією мереж вдасться їх істотно знизити. Це створить передумови для того, щоб роздрібні тарифи залишились стабільними. 

При запровадженні стимулюючого регулювання важливе завдання стає перед НКРЕКП – налагодити ефективний контроль за цільовим використанням коштів.  

В тренде
Кредит под 7% дадут не на любую квартиру: список ограничений
Реклама

Методологія RAB-регулювання довела свою ефективність і успішно працює у країнах ЄС, в США, Канаді, Австралії. Наприклад, у Великобританії за 15 років роботи такої методології скоротили витрати енергорозподільчих компаній і тарифи на електропередачу вдвічі. Доцільно запозичувати передовий іноземний досвід – RAB-регулювання слід запровадити з метою створення передумов для залучення коштів в модернізацію електромереж України.

Запровадження стимулюючого регулювання створить привабливий інвестклімат для розвитку та модернізації об’єктів української електроенергетики, підвищить енергоефективність, надійність та якість послуг, а в подальшому й створить умови для зниження тарифів. Енергопостачальні компанії будуть зацікавлені в тому, щоб інвестувати кошти у розвиток мереж та сервіс для споживачів, тому якість енергозабезпечення та обслуговування підвищиться. Це дозволить докорінно зменшити кількість аварійних відключень та їх тривалість. Оновиться інфраструктура електромереж, це дасть можливість безпроблемного підключення до них нових об'єктів.

Отже, перехід до RAB-регулювання дозволить забезпечити підприємства коштами для модернізації інфраструктури. А споживачі отримають вигоду від скорочення неефективних витрат компаній.

Насамкінець нагадаю, що впровадження RAB-регулювання передбачено Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Крім того, агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підтримує перехід від методології "витрати плюс" до RAB-регулювання в електроенергетичному секторі й надасть допомогу НКРЕКП в тому, щоб в рамках RAB-регулювання забезпечити можливості для інвестицій в розвиток мереж таким чином, щоб підприємства могли фінансувати ці кроки, а регулятор мав можливість відслідковувати цей процес.

Подпишись на наш telegram

Только самое важное и интересное

Подписаться

Реклама

Читайте Segodnya.ua в Google News

Реклама

Новости партнеров

Загрузка...

Новости партнеров

Загрузка...
загрузка...
Хочешь быть в курсе последних событий?
Подпишись на уведомления. Показываем только срочные и важные новости.
Хочу быть в курсе
Я еще подумаю
Пожалуйста, снимите блокировку сообщений в браузере!

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять