Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Франція Макрона: куди рухається Республіка і до чого готуватися Україні

7 листопада 2019, 07:51

Крістіна Зеленюк

В умовах, коли Європа переживає кризу і тест на міцність, варто нагадати Макрону, який так прагне до лідерства в ЄС, про європейські цінності

Путін і Макрон. Фото: kremlin.ru

Путін і Макрон. Фото: kremlin.ru

Світовий порядок, що стрімко змінюється, нарешті, торкнувся і Європи. Центр тяжкості Європейського Союзу потроху зміщується з Берліна до Парижа. Принаймні, цього дуже хоче президент Франції Еммануель Макрон, роблячи найнеординарніші і часом суперечливі кроки, які його колеги по ЄС нерідко зустрічають в штики. Та й не тільки в ЄС. останні висловлювання Макрона про "українські мережі" (нібито нелегалів і біженців. – Авт.) у Франції і спільну європейську архітектуру безпеки з Росією не можуть не насторожувати Київ. Адже Франція – учасник Нормандського формату переговорів щодо Донбасу. Разом з експертами сайт "Сьогодні" з'ясовував, як не втратити "антипутінську коаліцію" в ЄС і до чого готуватися Україні на треку переговорів щодо Донбасу.

Новий європейський порядок

Поки Німеччина переживає зменшення епохи канцлерства Ангели Меркель і тривалу кризу лідерства, а Британія виходить з ЄС, Франція наполегливо просуває своє бачення майбутнього Євросоюзу. Спроби провести внутрішні реформи надто затягнулися. Тому, за словами експертів і аналітиків, Еммануель Макрон нерідко вдається до гучних заяв на міжнародній арені, щоб заповнити прогалини. У своєму бажанні виступити в ролі лідера і рушійної сили Євросоюзу Еммануель Макрон часом нагадує українського президента Володимира Зеленського. Обидва молоді, енергійні і вважають, що, завдяки лише тільки цим якостям у них повинно все вийти, а решта прислухатиметься і плистиме в одному човні, допомагаючи гребти.

Як і Зеленський, з внутрішнім і зовнішнім опором новим і блискучим, на його думку, ідеям Макрон зіткнувся ще на початку свого президентського терміну. Його масштабні реформи податкової і соціальної сфер зустріли жорсткий опір. Протести "жовтих жилетів" змусили Єлисейський палац згорнути більшість своїх ініціатив і запустити масштабний діалог з суспільством. Свої результати це принесло: рейтинг Макрона підвищився до 32-33% після нищівного падіння в грудні до 23%. Щоправда, на економічному зростанні це ніяк не позначилося. Після приходу до влади Еммануеля Макрона зростання ВВП сповільнилося з 2,3% 2017 року до 1,7% 2018-го.

Реклама

Паралельно з реформами вдома, буквально через півроку після свого президентства французький президент виступив з першою програмною зовнішньополітичною промовою перед студентами Сорбонни. Багато європейських ЗМІ та експерти тоді порівняли його тези з підходами Шарля де Голля і Франсуа Міттерана. Еммануель Макрон запропонував створити європейські сили швидкого реагування і загальний оборонний бюджет, що відразу ж охрестили свого роду конкуренцією з Штатами, які після Другої світової війни у військовому плані домінували в Європі. Логічними в цьому ланцюжку виглядають і заклики Макрона дружити з Росією, включаючи її до європейської архітектури безпеки.

З одного боку, Макрон перебуває на екваторі своєї президентської каденції, і йому вкрай необхідно показати успішний результат хоч на якомусь напрямку. З іншого, він намагається зробити ЄС самостійнішим і незалежнішим на тлі політики Дональда Трампа з ізоляції Штатів. Однак, вето Парижа на відкриття переговорного треку щодо вступу до ЄС Албанії та Північної Македонії багато європейських країн змусило прокинутися. Навіть президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, який йде у відставку, що хвалив ідеї Макрона з реформування ЄС, назвав це історичною помилкою. Французький президент пояснює свої дії тим, що механізм розширення ЄС за рахунок вступу нових країн також потребує реформування. І, за інформацією європейської преси, своє бачення реформи Макрон представить 19 листопада. Але вето Франції щодо Албанії та Північної Македонії дивним чином збіглося з візитом російського прем'єра Дмитра Медведєва до Сербії напередодні.

Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Надія Коваль зазначає, що Макрон підтримує ідею сильної Франції в сильній Європі в мультиполярному світі. Однак, поки Франція не здатна бути одноосібним лідером, тому для Макрона важливо зробити ЄС важливим зовнішньополітичним і безпекових гравцем.

" Для цього потрібно зупинити процеси розширення і активізувати процеси поглиблення європейської інтеграції, зокрема в оборонній сфері. Тут під каток потрапили Албанія і Північна Македонія. Посилення ЄС як оборонної сили неминуче означає ослаблення ролі США в обороні Європи, а курс на мультиполярний світ – ослаблення їх політичного впливу, більшу увагу гравцям на кшталт Росії, Китаю та Індії. Якнайшвидше залагодження "української кризи" необхідне Макрону для швидкого розвитку відносин з Росією: вже закінчується майже половина його президентського терміну, потрібен результат. Ось цим і визначається політика Франції в Нормандському форматі: виборчий цикл-2019 (в Україні. – Авт.) відкрив для неї потужне вікно можливостей", – сказала сайту ьогодні" Надія Коваль.

Український кейс

Мав успіх Еммануель Макрон в своїх заявах і на українському напрямку. Не встиг Володимир Зеленський перейняти булаву і президентське крісло у Петра Порошенка, як французький лідер почав квапити нову українську адміністрацію із зустріччю в Нормандському форматі. По-перше, Макрон грав на передвиборчих обіцянках самого Зеленського щодо Донбасу і Росії. По-друге, зміна політичних еліт де б то не було завжди відкриває вікно можливостей. Ну, і, по-третє, на російському напрямку Макрон дуже нагадує Трампа, який розпочав своє президентство з спроб налагодити відносини з Володимиром Путіним. І нерідко, за словами експертів, намагається конкурувати з господарем Білого дому, що він також може налагодити відносини з Росією.

Реклама

Під час свого щорічного виступу перед французькими дипломатами Еммануель Макрон, серед іншого, сказав, що Європа зникне, якщо не перегляне свою стратегію щодо Росії, з огляду на, що США, Росія і Китай борються за лідерство. "Деякі з наших союзників завжди підштовхуватимуть нас до введення нових санкцій, але це не в наших інтересах. Нам потрібно побудувати архітектуру довіри в Європі", – сказав також Макрон. А за кілька тижнів до цього французький президент приймав у своїй літній резиденції Брегансон Володимира Путіна, недвозначно натякаючи на повернення Росії до G7.

Політичний аналітик (Париж, Франція) Денис Колесник каже, що станом на сьогодні якогось реального зближення Франції з Росією немає. Хоча, за його словами, напевно, в Києві на це дивляться по-іншому. Експерт зазначає, що ЄС дійсно переживає значні проблеми, і в нереформованому вигляді важко уявити його розширення. А говорити з такими сильними країнами, як США або Китай, набагато зручніше від імені ЄС, який, якщо його вважати, як "єдине ціле", буде порівнянний з Вашингтоном і Пекіном.

"Стосовно України, то Києву потрібно чітко усвідомлювати відсутність якихось реальних перспектив приєднання до ЄС або НАТО в, як мінімум, середньостроковій перспективі, а то і в довгостроковій. Потрібно мати розуміння, що розширення ЄС або НАТО передусім залежить від політичної волі, політичного рішення, так би мовити, а критерії є другорядним питанням. Наприклад, коли було розширення НАТО 1999 року, не було якихось реальних умов. Києву краще сфокусуватися на приєднання до ЄАВТ (Європейської асоціації вільної торгівлі) або пошуку подібного формату співпраці з ЄС. Стосовно НАТО, ситуація виглядає подібним чином. Союзники не готові гарантувати безпеку України згідно з 5-ою статтею Вашингтонського договору (про колективну безпеку. – Авт.), тому потрібен особливий формат для України, який би не застосовував цю статтю до Києва, але давав би можливість мати найвищий рівень інтеграції з країнами НАТО", – сказав сайту "Сьогодні" Денис Колесник.

Політика Франції, яка є учасником Нормандського формату переговорів щодо Донбасу, особливого оптимізму не вселяє. У своєму поспіху зустрітися з Путіним в Нормандському форматі, Зеленський ризикує опинитися в пастці, коли європейські лідери тиснутимуть на Україну підписати чергову "формулу Путіна", щоб скоріше позбутися головного болю у вигляді війни на Донбасі і зняти санкції з Росії. Київ також зацікавлений в закінченні війни, яка триває вже шостий рік. Але нам варто нагадати Еммануелю Макрону, що санкції проти Росії були введені за першу після Другої світової війни анексію території однієї держави іншою, за вбивство вже понад 13 тис українців на Донбасі і бажання Росії силою утримати Україну в орбіті свого впливу.

В умовах, коли Європа переживає кризу і тест на міцність, варто нагадати Еммануелю Макрону, який так прагне до лідерства в Євросоюзі, про європейські цінності, на яких і був заснований ЄС. І, схоже, зараз про ці цінності більше пам'ятають українці, ніж лідери деяких країн ЄС. Ну, а для Кремля успіх європейського проекту в Україні вже сам по собі є катастрофою.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Нормандської четвірки

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...