Де і як вчать українську мову в різних країнах світу

8 липня 2018, 03:29

Шагінян Тетяна

Іноземці починають говорити українською заради бізнесу і особистого життя


Головне бажання. Чималі українські діаспори в усьому с

Головне бажання. Чималі українські діаспори в усьому с

Ще десяток років тому іноземці, які володіють українською мовою, зустрічалися досить рідко: як правило, це були або етнічні українці, які вивчають її як рідну, або філологи, які обрали цю мову для вивчення. Але в багатьох країнах світу є люди, які в рамках професії працюють з українськими партнерами або українськими громадянами. І вони вже усвідомлюють, що з ними потрібно спілкуватися державною мовою. До того ж, безвіз дозволив українцям більше подорожувати і таким чином популяризувати свою мову. Тренд вже зловили в світі: все більше вузів в інших країнах відкривають курси і навіть факультети вивчення української мови. Про те,якйде справазвивченнямукраїнської мовизакордономіякііснуютьпрограми,намрозповілиспівробітникиМОНУкраїни.Крімтого,миз'ясували,навіщо їївивчаютьнаціональності,уякихнавітьнемаєетнічнихкоренів-наприклад,вПівденній Кореї.Про ценамрозповілаІринаЗбир, викладачукраїнської мовивкорейськомууніверситетііноземнихмовХанКук.

Діаспори: шкільне навчання

Чималі українські діаспори в усьому світі сприяють вивченню мови вже в школі в 47 країнах. Правда, вид пізнання найрізноманітніший, в більшості випадків – суботні та недільні школи і факультативи за бажанням. При цьому в багатьох державах вивчення фінансується з муніципальних бюджетів цих країн – це Боснія і Герцоговина, Латвія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Польща, Румунія і Словаччина та ін. А ось в Туреччині, наприклад, вивчення української оплачують зі шкільного бюджету (зокрема, ставку викладачів), і муніципальна влада до цього відношення не має.

Аленайкращевивчаютьукраїнознавчіпредметивкраїнахзвеликою кількістюетнічнихемігрантів-Бразилії,КанадііСША.Правда,не врамкахдержавнихпрограм,авсуботніхінедільнихшколах,якихводнійтількиБразиліїналічуєтьсяблизькосотні.

Оскількидержавадо такихосвітніхзакладіввідношення немає,фінансуютьсявонизарахунокцеркви,громадиабогрошейбатьків.Втім,існуютьіволонтерськінавчальнікласи,наприкладвБолгаріїтаТунісі.Принеобхідностіотриматинавчальні посібники,керівництвошколинаправляєзапитвукраїнськийМОНіотримуєнавчальніматеріализУкраїнинапостійній основі.

Студентський підхід

Якщовивченняукраїнської мовиініціюєтьсяушколярівчастішебатьками,тоустудентівцевжеусвідомленийсамостійнийвибір.

"Уменеблизько100студентів-корейців,яківивчають українську.Длянихцемоваекзотична,атомуцікава.Хтосьплануєпов'язатисвоє життязукраїнкою,длякогосьцебізнес,ахтосьпростоцікавитьсяоднієюзслов'янськихмов.Багатокорейціввподальшомупрацюютьвпредставництвахнайбільшихкомпаній:Samsumg,LG,KOTRA",-розповідаєІрина.

Вуніверситеті,девонавикладає,всередньому20корейціввріквибираютьукраїнську мову,іцедержавнапрограма.

Як нам розповіли в МОН, всього в світі працює 58 кафедр в 36 країнах світу з вивчення і підготовки фахівців – викладачів української, в тому числі в Австралії, Азербайджані, Бразилії, Китаї, Південній Кореї, Таджикистані. Європейські країни – Великобританія, Франція, Греція, Угорщина, Чехія, Македонія, Фінляндія, Німеччина, Хорватія, Словаччина. Кафедри української існують також в США, Грузії, Киргизії, Туреччини. До речі, в березні цього року в Стамбульському університеті відкрили спеціальність "Українська мова і література".

Але безумовними лідерами є вузи Чехії, Польщі, Словаччини, Німеччини та США, де навчання фінансується як на державному рівні, так і за рахунок приватних вкладень.

Існують в вузах також волонтерські програми, курси та гуртки з вивчення української мови. Наприклад, в іспанському університеті в Валенсії в такому безкоштовному гуртку викладають українські студенти-волонтери. У сусідній Польщі вивчення української фінансує місцева влада, а таких пунктів по країні більше 170.

Українську мову і культуру вивчають також в Кембриджі, в Українській студії, а в Шанхайському університеті іноземних мов є курс "Українська мова як іноземна
".

Допомога держави

Реклама

Вивчатимовуможутьне тількижителііншихкраїнабонащадкиемігрантів,а йгромадяниУкраїни,які живуть і працюютьзакордоном.ДлянихМіністерствоосвітиінаукиУкраїни,згідно з указомвід10.07.2007р№595,заснувалоМіжнароднуУкраїнськуШколу(МУШ),якаєзагальноосвітнім навчальним закладом.

Станомна 1 березня2018рокуМУШвідкритав46 закордоннихукраїнськихнавчальнихзакладахвтакихкраїнах,якАвстрія,Бельгія,Греція,Італія,Іспанія,Молдова,Португалія,Туреччина,ФранціяіЧехія.Навчаннявідбуваєтьсяекстерном,дистанційно.МУШпокликанане тількинавчати мови,а йкоординувативесьпроцесінадавати всілякупідтримкувпроведенніатестації.Так,зачасіснуванняМУШвипускники11класівотримали1534атестатипроповну загальну середню освіту,випускники9-хкласів-1834 атестатипро базову освіту.

Найбільший навчальний заклад на базі МУШ – "Дивосвіт" в Іспанії, де вчиться 277 учнів. Найменше – "Веселка" в Португалії, там 4 учні. Атестат МУШ дозволяє стати студентом як українського вузу, так і країни проживання, отримати роботу, відкрити власну справу або отримати професію, будучи українцем. Щоб поліпшити кваліфікацію викладання української мови за кордоном, в цьому році держава вперше забезпечить відрядження вчителям, які проведуть річне оцінювання ДПА для українських школярів, які проживають за кордоном.

Коли краще "не світитися"

Вивчають українську мову не тільки в далекому зарубіжжі. Так, учні, які проживають на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу, можуть готуватися до незалежного оцінювання (ЗНО) з української мови, літератури та історії за допомогою онлайн-ресурсів "Доступна Освіта". Тут немає спеціальної реєстрації, а значить, не потрібно залишати свої персональні дані і "світитися", що часто лякає дітей і батьків з окупованих територій. Онлайн-уроки абсолютно безкоштовні. Цим ресурсом можуть користуватися учні з усього світу. Також є можливість навчання на платформах "Прометеус" і "Освіторія", але там реєстрація обов'язкова і може бути не дуже безпечна для жителів Криму і Донбасу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти