Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Інтерв'ю з Майєю Санду: "Коли бідність зростає, безвізовий режим тільки допомагає людям виїхати з Молдови"

13 листопада 2016, 16:01

Зеленюк Крістіна, Ірина Ковальчук

У країні проходить другий тур виборів глави держави

Майя Санду. Фото: argumenti.md

Майя Санду. Фото: argumenti.md

Сьогодні в Молдові проходить другий тур всенародних президентських виборів. Громадянам належить вибрати між головою Партії соціалістів Ігорем Додоном, що набрав в першому турі 47,98% голосів виборців, і лідером партії "Дія і справедливість" Майєю Санду, яку підтримали 38,71% громадян. Під даними ЦВК Молдови за станом на 16:00 в другому турі за нового президента проголосували вже майже 1,3 млн осіб, що становить майже 43% від загального числа виборців. За даними ЦВК, орієнтовна кількість виборців становить 3,131 мільйона чоловік, проголосувати вони можуть на тисяча дев'ятсот вісімдесят одна виборчій дільниці і ще на 100 – за кордоном.

Молдавська політика дуже схожа на українську, тільки масштаби поменше. Всі всім у владі куми, брати і чоловіки. Тому, за словами молдавських експертів, складно побороти корупцію, – всі про всіх знають, всі з усіма знайомі і, що ще гірше, знаходяться в родинних стосунках. Більш того, істотно похитнув позиції проєвропейських політичних сил корупційний скандал, який був пов'язаний з розкраданням понад мільярд доларів з трьох банків країни – Ощадбанку, Соціального банку і Unibank. Зрозуміло, що розкрадання скандально відомого мільярда не відбулося за один день. Але і інформацію оприлюднили лише в 2014 році. В результаті уряд Молдови і Нацбанк прийняли рішення ліквідувати ці три банки, а в червні цього року суд столичного сектора Буюкани засудив уже екс-прем'єра Молдови Влада Філата до 9 років в'язниці. Правда, чиновники з Нацбанку покарання так і не понесли. Тим часом національна валюта Молдови з листопада 2014 го впала з 14,75 лей/дол до 20 лей/дол.

Про те, як повернути довіру виборців, чому в Молдові набирають обертів проросійські політики, і чому Молдові нічого не дав безвізовий режим "Сегодня.ua" обговорив з єдиним кандидатом від проєвропейських політичних сил, лідером партії "Дія і справедливість" Майєю Санду у неї в виборчому штабі
.

-Якмибачимо,ІгорДодонведесвоюкампаніювпроросійськомуруслі,заявляючи,щоМолдовінеобхіднозближеннязРосією.АлеуМолдовинемаєспільних кордонівзРосією,іКишиневудоведетьсявраховуватиінтересисвоїхнайближчихсусідів-УкраїнитаРумунії.

- Я не буду коментувати його заяви. Я скажу, що Молдові потрібні хороші відносини з усіма країнами особливо з сусідами. У нас два сусіди – це Україна і Румунія. По-перше, нам потрібна допомога України, щоб у вирішенні придністровського конфлікту. Нам потрібно співпрацювати з Україною, щоб вирішувати питання регіональної безпеки. Ми повинні забезпечити безпеку і контроль над кордоном, боротися з тероризмом і кримінальними кланами в регіоні. Ми і ваша країна знаходимося на переломному етапі розвитку. Нам дуже важливо, щоб Україна рухалася в правильному напрямку, тому що це нам допоможе, щоб у вас були успіхи в боротьбі з корупцією, ми будемо у вас вчитися. Корупція для нас найбільша проблема – ми вчимося і у Румунії, вони дечого домоглися. Молдова маленька країна і побороти зовнішні і внутрішні ризики Молдова зможе (а найбільший внутрішній ризик для нас сьогодні це корупція) тільки за допомогою сусідів.

- Чи не вважаєтеВи,щопідтримуючипроросійськісилитутвМолдові,РосіянамагаєтьсяповернутиМолдовуворбітусвоговпливу?

- Я не можу сказати, що Росія брала активну участь в першому турі. Те, що було через телебачення (в Молдові засилля російських ЗМІ – Авт.) і ЗМІ було те ж саме, що і до виборів. Не було нічого такого, щоб можна було сказати, що вони намагалися змінити результати. Подивимося, що станеться сьогодні з голосами з Придністров'я. Ми звичайно хочемо, щоб всі громадяни країни змогли проголосувати, і наші співвітчизники з Придністров'я. Але є інформація, що їх організовано підвозили на автобусах до виборчих дільниць, що там платили гроші (за інформацією міжнародних спостерігачів з Promo Lex до виборчих дільниць в Гумі, де голосують жителі лівобережної Рибниці, виборців організовано підвозять автобусами – Авт.). З цим ще потрібно розібратися. З іншого боку центральний виборчий комітет там (у Придністров'ї – Авт.) забезпечив достатню кількість бюлетенів. З іншого боку, в інших країнах світу, незважаючи на те, що ми попросили забезпечити всі наші виборчкоми бюлетенями, вже можна сказати, що їх не буде досить.

- АдеголосуютьжителіПридністров'я?

Реклама

- Придністров'яголосуєнаправому березі(Дністра-Авт.),тамєкількавиборчих дільниць.

- ЗаразвУкраїнійдевійна,війназРосією.ЖителіМолдовиусвідомлюють,щоРосіявбудь-якиймоментможерозпалитизамороженийконфліктуПридністров'ї?

- Длянасдужеважливодотриманнянезалежностітацілісностівсіхкраїн.Іясподіваюся,щодоцьогоне дійде.Але безпекарегіонузалежитьне тількивіднас,алеівідвас,-відУкраїни,відРумунії.Разомми сильнішііповиннізабезпечитихорошівідносиниміжнашимикраїнами.

В тренді
Можна приймати в пігулках: в Китаї розробили вакцину проти коронавірусу

- Миспілкувалисязлюдьми,всі говорятьпро розчаруваннявпроєвропейськихсилах,тотальнійкорупції,розкраданні1$млрд

- Потрібнокеруватикраїноюпо-іншому.Не простоговоритипро європейські цінності,апростоприйтидовлади,показатилюдям,щоозначаєєвропейськеуправліннядержавою,іколилюдипобачать,відчуютьірезультатибудутьхороші,тодімизможемопереконатибільшелюдей,щоцеправильнамодельрозвиткудляРеспублікиМолдова.

- Тобто,якпоказалапрактика,лишеодногобезвізовогорежиму невистачило?

- Звичайно, ні.Колитакавеликакорупція,колибідністьзростає,безвізовийрежимтількидопомагаєлюдямвиїхатизкраїни.Потрібніреформитут.МивдячніЄвропейськомусоюзузате,щовонипішлинамназустріч,алепроблемавтому,щоми невпровадилиреальніреформитутусебе вдома.Такщопотрібнонадцимсконцентруватися,авжепотімпереконуватинашихпартнерів,щомиможеморухатисяближчедоЄС.

- Не вийшло,бокоженполітиктягнувковдрунасебе?

- Безвідповідальний урядікорупція.Найбільшапроблема-державніінститутине сталиміцнішими.Навпаки,наші урядине хотіли,щобдержавніінститутисталинезалежними,томущотаклегшеїхконтролюватиікрасти.За25роківмине змоглипобудуватидержавніінститути,якібзахистилиінтересивсіхгромадян.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...