Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Путінське ОЗУ – загарбник і окупант Росії: інтерв'ю зі Славою Рабиновичем

16 лютого 2019, 07:37

Олександр Куриленко

За словами відомого фінансиста, в РФ демонтовані самі основи держави

/ Фото: AFP

Про те, чому падає рейтинг Володимира Путіна, чи зможе контроль над телебаченням і економікою забезпечити непорушність путінської вертикалі, як нова світова криза може вплинути на політичну ситуацію в Росії, в інтерв'ю сайту "Сегодня" розповів публіцист і фінансист Слава Рабинович.

- Останнім часом ми спостерігаємо падіння рейтингу Путіна, чим це викликано?

- Чотири роки тому розсудливі люди намагалися ставити собі питання: скільки ж це може тривати, путінська узурпація влади після анексії Криму, напад на Україну і розв'язання геббельсівської пропаганди через засоби путінської масової агітації і пропаганди? І за сукупністю ефектів від новітніх тоді спазмів путінського режиму, включаючи девальвацію рубля і санкції за агресію, люди намагалися зрозуміти для себе, скільки цей режим може проіснувати. Багато, включаючи і мене, давали цьому режиму відносно недовгий час, було складно уявити в 2014 році, що в 2018 році якимось чином Путін може організувати своє перепризначення, що режим не впаде з фінансових, соціальних, економічних і політичних причин. Минуло 5 років з моменту анексії, цей режим нікуди не подівся, але зазнав великих змін. Те, що режим гібридний, а не в лоб повністю тоталітарний, то, що уклад економіки схожий на бандитський неофеодалізм, але не твердолобий, як соціалізм, це все робить його більш в'язким у своїй можливості довго нав'язувати себе одурманеному населенню.

Свого часу я опублікував список помилок, які прискорять кінець путінського режиму. Дивно, що якась кількість було скоєно, а якась ні. Наприклад, друкування грошей, як при режимі Мадуро, ми не спостерігали. Гроші друкують, але не в тому масштабі, щоб викликати дуже високу інфляцію або гіперінфляцію. Доларовий ВВП Росії розполовинила ще в 2014 році, але на даний момент ми не бачимо тренда такого жахливого падіння. ВВП або трохи падає, або просто стагнує.

Але помилки з того списку теж були. Вони розвиваються в експоненційній формі, набирають хід. Перше: зростаюче почуття несправедливості у переважної більшості населення, яке накладається на жахливі висловлювання російських чиновників, членів "партії шахраїв і злодіїв", і на крадіжку верхівки путінської кліки. Друге: проведена путінським режимом так звана "пенсійна реформа", яку треба називати пенсійною аферою і відкритим грабунком населення. Кожен чоловік в Росії обкрадається на мільйон рублів, а жінка на півтора, якщо я правильно пам'ятаю свої обчислення. Крім усього іншого, більшість людей в Росії до пенсії взагалі не доживуть, а це – де-факто позбавлення людей пенсії взагалі. І треба розуміти, що довгострокові плани багатьох людей були пов'язані з очікуваннями пенсій до певного віку, з планами на ці пенсійні гроші і з можливістю проводити час з дітьми і внуками, а також з наявністю цих додаткових грошей в загальних фінансах домогосподарств ...

Що відбувається, коли економіка не має жодних шансів на зростання? Зубожіння населення продовжиться. За системою доміно можуть вибухнути системоутворюючі банки. Путінському режиму їх треба буде рятувати, заливати грошима. У США заливали, в тому числі в банківський і страховий сектори, але в 2008 році це не привело до гіперінфляції.

- У Росії так вийде?

- Ні. Тому що у США є доларовий емісійний центр, що друкує долари, бажані до придбання усіма ЦБ світу, а також великими інституційними інвесторами в усьому світі. Долар – найнадійніша інвестиція з кредитним ризиком американського уряду, яка полягає в оцінці ризиків того, чи зможе уряд США продовжувати збирати податки з економіки розміром в $ 20 трлн на рік в товарах і послугах, затребуваних у всіх частинах світу. Весь світ купує долари, таким чином кредитуючи Америку. А Америка за ці долари поставляє всьому світу товари і послуги, які всі хочуть купити.

Реклама

У Росії є тільки рублевий емісійний центр. Рубль іноді падає, російська економіка – це менше 2% світового ВВП, в абсолютному значенні не багатьом більше $ 1 трлн на рік. Склад російського ВВП по секторах і вазі кожного сектора – це зовсім інша конфігурація, ніж диверсифікована і високотехнологічна економіка США (в РФ переважає нафтогазовий сектор – ред.). Ніхто в світі не буде фінансувати путіноміку, купувати жахливі суми рублів, які будуть друкувати в Росії, якщо і коли путінському ОЗУ доведеться включати друкарський верстат для порятунку системоутворюючих банків. Ці гроші не поллються в суверенні фонди Норвегії, Катару і Саудівської Аравії, або, як американські держоблігації – в Центробанки всього світу, в пенсійні фонди, до інституціональних інвесторів. Все надруковане і випущене в Росії буде означати, що рубль на якийсь час припинить своє існування як розрахункова одиниця в міжнародній торгівлі. Можливо, при дуже сильній девальвації, рубль перестане бути хорошою розрахунковою одиницею і в самій Росії. У 1998 році рубль девальвувався в чотири рази. Я не стверджую, що це трапиться завтра або через місяць, час я не передбачу, все залежить від величезної кількості рухомих частин і непередбачуваних заздалегідь факторів. Але саме в цьому напрямку путінське ОЗУ веде Росію, в кінцевому підсумку.

- А що далі?

- Далі соціальна напруженість переходить в соціальне хвилювання, а вони – в соціальні бунти з незрозумілим впливом на політичний розвиток цих процесів. Тому такі стійкі опозиціонери, як Олексій Навальний і якась кількість людей в Росії і за її межами повинні бути в режимі активного очікування. Якщо все почне сипатися, то потрібно підхопити прапор, який шпурнуть на землю путінські посіпаки.

- Монополія на основні рейтингові телеканали може допомогти зберегти ситуацію під контролем Путіна?

- По-перше, це ніякі не ЗМІ. Це засоби масової агітації і пропаганди, які за своєю природою злочинні. Можна почитати про долю Юліуса Штрайхера, який був єдиним підсудним у Нюрнберзі, хто не був військовим, не належав до вищої політичної верхівки гітлерівської Німеччини, але він вважався організатором масового ідеологічного промивання мізків через засоби масової пропаганди в процесі злочинів проти людяності та Голокосту. Його засудили до смертної кари через повішення. Це не повинні забувати Дмитро Кисельов, Володимир Соловйов та їхні подільники. До речі, тут я маю на увазі не тільки різних там шейніних, скабєєвих, сімоньян і так далі, але і таких особистостей, як Костянтин Ернст, який за маскою інтелігентності і творчих шукань ховає свою злочинну діяльність.

По-друге, хороші новини полягають в тому, що все більше людей користуються Інтернетом. Я знаю людей за 70 років, пенсіонерів і пенсіонерок, які припинили дивитися цю гидоту, викинули телевізори і на айпадах, які їм купили діти і внуки, дивляться такі канали, як Навальний LIVE, МБХ медіа, розслідування "Нової газети" та іншого роду подібні канали на YouTube та інших ресурсах. Це замінило їм тупе переглядання путінського телевізійного смітника. Люди прозрівають.

- А контроль Путіна над основними грошовими потоками держкорпорацій?

- Ні в Росії ніяких держкорпорацій. Все неправильно описується і розуміється. У Росії немає одержавлення економіки. Одержавлення – це коли є процес націоналізації приватних компаній, де збитки і прибутки націоналізуються в однаковій мірі. В окремих випадках, в ідеальному межі, процес націоналізації проходить за ринковими цінами, але це якщо мова йде, наприклад, про Норвегію. Конституційний лад при цьому повинен існувати, держава повинна бути законним і відносно не корумпованим. Тут мало прикладів, крім Норвегії. Зрозуміло, що в Норвегії існує капіталізм, ми не говоримо про якийсь розвинений соціалізм або комунізм. Але в Росії конституційний лад демонтований, демонтована держава, всі гілки влади. Якщо держави не існує як такого, то про яке одержавлення може йти мова? Є путінське ОЗУ, яке використовує демонтовану державу як знаряддя своїх злочинів. Це не одержавлення економіки, а захоплення колишніх приватних і державних активів. У великому масштабі це відбувається починаючи з липня-жовтня 2003 року. Загарбник і окупант – путінське ОЗУ.

Вони захопили всю оборонну промисловість, якусь промисловість високих технологій або тих, які хочуть називатися високими технологіями. Це все було переупакованої в "Ростех" і "Роснано". Ми прекрасно знаємо, що єдина мета їх існування – розпил.

Путінське ОЗУ захопило не тільки ці активи, і не тільки інші, як "Юкос" і "Сургутнефтегаз", вони захопили весь бюджет РФ. Вони з бюджетом поводяться як з "общаком". Тому абсолютно марно говорити мені слова "одержавлення економіки", оскільки це словосполучення не відображає реальність. У Росії стався демонтаж держави, захоплення активів і бюджету.

- Чи може це відбуватися нескінченно?

- Ні, але це може відбуватися відносно довго, в залежності від того, що ви розумієте під словом довго. Візьмемо, наприклад, період в 10 років. Для людей це великий термін, який може означати початок якогось періоду, а може, навпаки, означати кінець якоїсь фази розвитку і кар'єри. Зараз 40-річному освіченій і професійній людині складно прийняти рішення залишитися в Росії, якщо вона розуміє, що у віці від 40 до 50 їй нічого доброго не світить в кінці цього періоду. А там ще розвал банківської системи, падіння рубля, соціальні вибухи, і, якщо не громадянська війна, то точно близькі до неї збройні катаклізми, відвал регіонів і чорт його знає що. Нормальна раціональна людина, яка не є членом путінського ОЗУ на відносно високому рівні, хто не є бенефіціаром грабежу Росії, хто освічена, професійна і має підприємницькі амбіції, не хоче через 10 років бути біля розбитого корита. У міру можливості, такі люди будуть приймати раціональні рішення, які їх будуть виймати з активної діяльності в Росії. Ми говоримо про покоління людей, які зараз змушені приймати рішення, які суперечать природному ходу розвитку країни.

В тренді
Бійня в німецькому Ганау: нові подробиці, фото, відео

- До речі, це, напевно, причина відмінності української і російської міграції в Європу і Північну Америку: в українському варіанті це, як правило, робочі, тоді як в російському сегменті є, як мені здається, суттєвий елемент середнього класу?

- Мало того, якщо б була можливість відтворити повну модель складу мітингувальників в 2011 і 2012 роках на проспекті Сахарова і на Болотній площі, якщо ми оперуємо великими числами, то ми прекрасно розуміємо склад цих учасників – люди, що належать середньому і "креативному" класу. Ми розуміємо спектр їх освіти – одна або декілька вищих освіт, часто освіта за кордоном. Якщо якось стандартизувати освіту, кваліфікацію, приналежність до середнього класу і підрахувати, скільки з них емігрували, а скільки – ні, ми б були здивовані. Багато цих людей вже виїхали з Росії.

Путінське ОЗУ можна вважати окупантом. Єдина мета путінського ОЗУ – вчинення злочинів і відхід від відповідальності під прикриттям демонтованого держави. Більше ніяких цілей існування у неї немає. Вони хочуть нескінченно грабувати Росію – її надра і населення. Проблеми країни, з метою продовження узурпації влади, вони морозять: верховенство права, інвестиційний клімат, економічне зростання, інновації, технологічний розвиток, проблеми національних регіонів, проблеми руйнується інфраструктура, бідності, корупції, системи освіти, науки і охорони здоров'я. Але вічного нічого не буває, це все розморозиться, і все це може обернутися жахом і кошмаром. На жаль, не тільки для путінського ОЗУ, але і для всього населення, яке іноді страждає стокгольмського синдрому. Насправді, це може плачевно закінчитися і для всієї планети. Всі країни, які більш-менш розуміють, що відбувається в РФ, вони все одно недооцінюють ризики для всієї планети.

Акції протесту на Болотній площі. Фото: AFP

Акції протесту на Болотній площі. Фото: AFP

- Ви вже згадали 2008-2009 роки і то, як США справлялися з тією кризою. Є теорія циклів, і можливо я помиляюсь, але все частіше говорять про нову кризу, гадаючи, звідки вона прийде – з США, Китаю, іноді Туреччини. Чи можемо ми побачити таку кризу ще раз?

- Я говорив про заливання ліквідністю кризи 2008-2009 років, але це тільки одна складова частина боротьби з тією кризою. Потрібно розуміти, що подолання кризи тоді включало в себе величезний пакет заходів, в тому числі розроблені на той момент міністром фінансів США Генрі Полсоном. Це "план Полсона", зараз його вивчають в підручниках економіки і школах бізнесу. Позитивні ефекти від деяких важливих частин цього плану будуть відчуватися світовою економікою і фінансовою системою ще десятиліттями. Дуже важливими були нові правила, за якими можуть працювати, наприклад, інвестиційні банки, які не можуть перетворювати себе в залевереджені хедж-фонди (фінансовий леверидж – відношення між позиковим і власним капіталом). Lehman Brothers, Bear Stearns і Merrill Lynch являли собою величезних розмірів хедж-фонди, а не інвестиційні банки, які намагалися отримати вигоду і прибуток на колосальних позикових коштах без належного врахування ризиків, які в кінцевому підсумку матеріалізувалися і привели до їх самознищення. Оскільки в короткий термін самознищується системоутворюючі фінансові актори, ці організації більше не можуть працювати за старими правилами після того, як осів пил. Нові правила істотно знизили ризики для глобальної фінансової системи, забарилися формування нових дисбалансів і надування бульбашок.

Я хочу підкреслити, що на той момент глобальна рецесія була першою саме глобальною рецесією за останні 60 років, не було живих активних учасників фінансового ринку і економічних гравців, які знають на своїй шкурі криза і масову психологію в таких умовах. Безпрецедентна криза такого масштабу була подолана виконанням дуже великої сукупності найширших заходів, але вона не скасувала загального принципу капіталізму в країнах-лідерах світової системи фінансів і економіки. Всі ці економіки засновані на принципі ринку капіталу, на принципі раціональної поведінки всіх учасників не тільки фінансового ринку, а й усіх економічних акторів міжнародних економічних ланцюжків. Оскільки капіталізм не скасований, а розвивається далі, і існують ринки капіталу, на яких за інвестиційний капітал конкурують різні країни і учасники, то у нас є якийсь раціональний ринок бажання отримати прибутковість на капітал, за який конкурують різні гравці на якусь одиницю ризику. Все це можна сказати трошки іншими словами, кожен намагається оцінити ризик на кожну одиницю прибутковості. Це все означає, що капіталізм живий. А якщо так, то десь почнеться не до кінця прорахована гонитва за великою прибутковістю без правильного розуміння ризиків. Це завжди веде до появи дисбалансів тут або там, рано чи пізно. Ці дисбаланси призводять до надування пузирів. При певних обставинах, які невідомі наперед, а також при прискоренні цих процесів, які описують в теорії "чорних лебедів", бульбашки починаються лопатися. Після цього починається криза, яка необхідна для того, щоб поступово ці дисбаланси висушити, зменшити і обнулити. Це може супроводжуватися серйозними фінансовими і економічними катаклізмами.

Що нам точно відомо, так це те, що наступна фінансова бульбашка надувається в якійсь відмінній області від того, де була надута . Не буває так, щоб в проміжку між двома кризами був надутий міхур в тому ж класі активів. Тому ми точно можемо сказати, що наступна криза не прийде з боку іпотечного кредитування. Але самі ось ці майбутні кризи не видно наперед переважній кількості учасників ринку. Більшість не бачить і не може знати, де ці дисбаланси накопичуються. Тільки в момент кризи більшість це побачить. Не можна сказати як і де це буде, але можна точно сказати, що криза буде, рано чи пізно.
Крім того, після 10 річної перерви можемо сказати, що чисто історично криза вже назріла. І те, що ми так довго ще не переживали чергових криз – це позитивний ефект "плану Полсона". Але те, що криза знову буде – це точно.

- Криза вдарить по путінському режиму?

- Так, ця криза сильно вдарить по режиму путінського ОЗУ. Режим увійшов у фазу пізнього путінізму на тлі довгого спокою в світовій економіці і на фінансових ринках, при відносно хорошою і спокійною кон'юнктурі світових цін на товари, які Росія експортує. При наступній світовій фінансово-економічній кризі буде втеча в високоліквідні, низькоризикові активи, як це завжди було, всі побіжать в долари і фінансові інструменти США, почнуть виходити з більш високоризикових активів, включаючи ринки, що розвиваються. Валюти країн, що розвиваються впадуть проти долара і швейцарського франка. Впадуть ціни акцій на ринках, що розвиваються, впадуть ціни на нафту, газ і метали. Далі путінському ОЗУ потрібно вже пристібати ремені. Можемо побажати їм якнайшвидшого польоту в космос на своїх кріслах, які їх неодмінно катапультують з літака під назвою Російська Федерація.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...