Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь
Сделать стартовой
27,9
31,67
УКР

Микола Жулинський

Доктор філологічних наук, академік НАН України, директор Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України

Шевченко – вчитель нації

мнение
Шевченко – вчитель нації //smm7.ollcdn.net/img/article/6972/55_main.jpg //smm4.ollcdn.net/img/article/6972/55_tn.jpg Микола Жулинський

Майдан 2004 р., і Революція Гідності 2014 р. – ці дві події мимоволі змусили і мене, і багатьох людей не лише в Україні замислитися: у чому ж полягає місія Шевченка? Шевченко був повсюдно на цих народних революціях: на парканах, на барикадах, на рукавах і на устах протестантів... Шевченків портрет був на трибуні на Майдані Незалежності як головна ікона Майдану. Великий Кобзар був на вустах 21-річного Сергія Нігояна, першого загиблого під час Революції гідності. Тож мимоволі замислюєшся над тим, чому Шевченко такий актуальний, сьогоднішній, сучасний?

Я думаю, що найголовніше – це та місія, яку сам Шевченко висловив, сподіваючись на прихід "апостола правди і науки". Але насправді, якщо вчитатись у його поезію, він був тим самим апостолом правди і науки – у сенсі вчителя нації. Шевченко відчував та усвідомлював своє духовне покликання як провідника уярмленного народу, і він свою місію виконав сповна, бо й сьогодні Тарас Шевченко надзвичайно пророчий, і сьогодні він рятує Україну від вимирання рідного слова.

Я згадую "Книгу буття українського народу", цей програмний документ Кирило-Мефодіївського товариства, де записано такі пророчі слова: "…Стане Слов’янщина. І збудить її Україна". І коли я проектую ці слова на сьогоднішній день, в контексті тих драматичних подій, які сталися внаслідок агресії Росії проти України, то думаю, що можливо Україна й справді збудить Слов’янщину, і Європа відкриє очі на того агресора, якого з такою відвертістю засудив Шевченко у поемі "Кавказ".

Я думаю про поему "Тризна", про плач пророка Єремії, де він знову ж таки повертається до того, яка повинна бути його місія як національного пророка: це оживити словом народний дух, настрої, почування, сподівання українського народу. Це ж тільки така постать як Шевченко міг сказати:

"Борітеся — поборете!

Вам бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!"

Водночас Шевченко був безжальний у самокритиці, осудженні – не стільки особисто себе, скільки свого народу, його поводирів, бо він вимагає й досі запитує кожного з нас: "Чия правда, чия кривда і чиї ми діти?". І він вказує передусім на внутрішнього ворога, тому що свої власні зрадники, свої яничари приносять часто не менше бід, ніж зовнішні. Шевченко ж каже:

"Доборолась Україна до самого краю,

гірше ляха свої діти її розпинають".

Оце слово "розпинають" зустрічається в Шевченка не один раз, зокрема в "подражанії" "Осія. Глава XVI" він застерігає Україну:

"…Сама розіпнешся во злобі,

сини твої тебе уб’ють,

Оперені!".

Давайте вдумаємося у ці слова: "оперені" – це ті, хто наділений владою, має певні маєтки, привілеї. А хіба це пророцтво не проектується на сьогоднішній день? Хіба ми не відчуваємо що це звернення особливо актуальне, тому що часто представники нашої влади вже незалежної України більше дбають про себе ніж про Україну і убивають цю Україну, розпинають її? Тому Шевченко намагається їх отверезити, дати їм розуміння того, що вони в першу чергу повинні думати про Україну, молить Господа, щоб той допоміг донести до народу його слово: "Молюсь, Господи, внуши їм уст мої глаголи".

У той же час Шевченко застерігає цих "синів сердешної України", тих, хто ніяк не може усвідомити свою національну відповідальність, і жахає: "вас знайде правда-мста". Шевченко не випадково через дефіс пише "правда-мста". Тобто помста буде правдивою, тому що вона несе в собі пережите й вистраждане народом, те, що вимагає покари за всі злочини і дії, які наносять своєму народові "сини сердешної України".

Отже для Шевченка найголовнішою була ідея здійснення слова, його проростання, слова правди, істини у свідомості і душах українських людей. Тому такий і актуальний Шевченко, тому він і сучасний, бо його слово, яке мовлене 150 років тому, до сьогоднішнього дня змушує нас думати про свою місію як громадянина України і про те, в якому стані перебуває сьогодні Україна і з чиєї вини.

9 березняв"УкраїнськомуДомі" відбудеться дискусійне ток-шоу та концерт за участю народних артистів та зірок шоу-бізнесу, присвячені 202-річчю від Дня народження Тараса Шевченка та 170-річчю написання "Заповіту".

У Всеукраїнському відкритому уроці "Шевченко: поезія і революція" візьмуть участь громадські та політичні діячі, літературознавці і студенти.
Початок: 13.30.

В рамках заходу проходитиме виставка молодіжної творчості "Мій Шевченко" та відбудеться концерт українських артистів з піснями на вірші Тараса Шевченка. Також гостям буде представлено фільм "Шевченко і Майдан" та телевізійне включення "Шевченко єднає" з Сєверодонецьку, Чернівців та Одеси.

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...