Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Тарифи на газ: чому навколо зниження ціни точаться суперечки

20 квітня 2019, 07:51

Олександра Романюк

Експерти попереджають: дискусії про постанови не вирішують основних "газових" проблем України

/ Фото: Pixabay

Обіцяне Кабінетом міністрів зниження цін на газ для населення, починаючи з квітня, – під загрозою зриву. Місяць вже закінчується, а ясності з документами немає до сих пір.

Як писав сайт "Сьогодні", в кінці НАК "Нафтогаз" вийшов з пропозицією до Кабінету міністра скасувати постанову №867, що накладає спеціальні зобов'язання (ПСО) на ряд компаній з постачання газу побутовим споживачам і зобов'язувала їх продавати газ цієї категорії споживачів за ціною 8,55 грн за 1000 куб. м. У компанії заявили, що ціни на світовому ринку знизилися, і тепер виходить, що жителі України платять за газ не 60% його ринкової ціни, а дорожче, ніж промислові підприємства, які платять ринкову ціну. Так, з 1 квітня ціна на газ для промисловості становить 7,19 грн/куб. м, а для населення – як і раніше 8,55 грн/куб. м, тобто на 19% більше. З травня, згідно з постановою №867, ціна на газ для населення повинна збільшитися до 9,7 грн за кубометр, що становитиме вже 135% від ринкової вартості.

Спочатку Кабмін запідозрив, що в ініціативі "Нафтогазу" "може бути пастка". Однак 3 квітня на своєму засіданні екстрено розглянув питання про газові тарифи і повідомив, що "Нафтогазу" дали дозвіл на зниження цін для населення, видавши спеціальну постанову (№293).

Текст документа був оприлюднений тільки через кілька днів, і тоді з'ясувалося, що Кабмін зобов'язав НАК "Нафтогаз" продавати населенню та іншим пільговим категоріям населення газ за ціною, "яка визначається як середня арифметична ціна газу, за якою ..."Нафтогаз" пропонує газ промисловим споживачам ... але не вище, ніж ціна, встановлена ​​Кабміном". Однак при цьому Кабмін не скасував і не вніс корективи в свою попередню постанову на цю тему, №867, а вона зобов'язує "Нафтогаз" поставляти газ населенню за чітко зафіксованою ціною, яка діє зараз. Причому з травня, нагадаємо, згідно з цією не скасованою постановою, тариф повинен підвищитися ще на 15%.

"Нафтогаз" заявив, що при існуючому стані речей знижувати ціну для населення не має права.

"Нафтогаз" неодноразово звертався до уряду з проханням скасувати постанову №867 або привести встановлену ним ціну до рівня ринкової. Без такого рішення Кабінету Міністрів "Нафтогаз" не має права самостійно зменшувати вартість ресурсу, який він постачає роздрібних постачальникам газу, виробникам тепла і іншим споживачам, які підпадають під дію Постанови про ПСО. Порушення цієї Постанови загрожує компанії та її посадовим особам як відповідальністю за порушення Ліцензійних умов поставок природного газу, так і відповідальністю за кримінально карані правопорушення", – заявили в компанії.

Глава Кабміну правових колізій не бачить. За невиконання рішення уряду про зниження ціни він пригрозив керівнику "Нафтогазу" Андрію Коболєву звільненням.

"Треба виконати постанову уряду і з 1 травня опустити ціну на газ. Якщо менеджмент НАК "Нафтогаз України" цього не зробить, значить, він нечесний. А якщо це так, то я вже говорив: поставлю питання про звільнення керівника (НАК "Нафтогаз України") на наступному засіданні уряду. Їм (НАК "Нафтогаз України) потрібно перестати крутити цією темою в такому цинічному варіанті", - заявив Володимир Гройсман.

Кабінет міністрів, нагадаємо, засідає по середах. Наступне засідання має відбутися 24 квітня.

Також Кабмін доручив поклав контроль за виконанням рішення про зниження ціни на главу Міненерго Ігоря Насалика. Його відомство буквально на наступний день адресувало лист "Нафтогазу" з вимогою виконати вимогу Кабміну. "На думку юристів Міністерства, для того, щоб продавати газ населенню дешевше, Постанову про постачальника зі спеціальними зобов'язаннями (ПСО) скасовувати не обов'язково, оскільки ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" не обмежує можливостей уряду за кількістю актів, які повинні бути прийняті щодо покладання Спеціальних зобов'язань на суб'єктів ринку", – йдеться у повідомленні Міненерго.

Схожу точку зору висловив і Мінфін.

Тим часом, рішення Кабміну про залучення до "тарифного спору" Міненерго викликало питання у ряду експертів. "Нафтогаз" не є підвідомчим підприємством Міненерго. В процесі реорганізації, яка проходила під патронатом МВФ, НАК став підзвітний тільки власній наглядовій раді. При цьому єдиним акціонером НАК є держава в особі Кабінету міністрів.

Хто має рацію, хто винен

На думку економічного експерта, аналітики Бориса Кушнірука, "конфлікт між урядом і Коболєвим щодо можливості і доцільності зниження тарифів на газ для населення переходить точку неповернення". Очевидно, що уряд не готовий знімати обов'язки ПСО зараз, тому що боїться втратити контроль за поставками газу для потреб населення напередодні парламентської виборчої компанії, говорить експерт.

"Я не готовий давати юридичну оцінку ситуації. Мені здається, що уряд таким чином спробував вирішити два завдання. По-перше, не вносити зміни до постанови про ПСО і не міняти форму, яка є результатом домовленостей з МВФ. І по-друге – знизити ціну на газ для населення, якщо ринкова ціна нижче верхньої межі, – перераховує Кушнірук.

Експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев вважає, що можна було б не створювати правових колізій, помінявши одну цифру в постанові 867 – замість коефіцієнта 0,8, яким ціна на газ для населення з 1 травня підвищується до 9,7 грн за кубометр, застосувати коефіцієнт 0,5, який дозволить знизити тариф до рівня промисловості. Однак таким чином Україна порушить зобов'язання перед МВФ, а значить, ризикує залишитися без наступних кредитних траншів.

В тренді
"Бабуся віддає землю експрокурору": у Зеленського зібралися покласти край схемам

Виходить, простого, однозначного і швидкого вирішення "газової проблеми" не існує.

Борис Кушнірук вважає, що в конфлікті між урядом і "Нафтогазом" більш несправедливе керівництво держкомпанії, яке виконує свою роботу, не враховуючи політичних завдань, які намагається вирішити уряд України.

"Я з великою повагою ставлюся до всієї команди НАК "Нафтогаз України", вважаю, що це одна з кращих менеджерських команд у нас в країні. Але команда "Нафтогазу" поводиться трохи некоректно. Знаючи, що їх підтримує США, вони дозволяють собі трохи більше, ніж повинні дозволяти собі з точки зору субординації, відносин між менеджерами державної компанії і урядом. Є речі, які вони повинні враховувати не просто як менеджери, які живуть в якомусь ізольованому світі, а як менеджери компанії, які живуть в Україні, де уряд змушений вирішувати не тільки номінально правильні завдання, але ще і політичні завдання. З огляду на, що ми входимо в парламентські вибори, не може уряд дозволити собі відпустити цей процес. У нас же вибори 28 жовтня, а 15 жовтня має початися опалювальний сезон. Уявляєте собі ситуацію, коли місцеві теплокомуненерго не укладуть договори щодо постачання газу. І вони почнуть звинувачувати "злочинний уряд", який залишає людей без тепла", – каже Борис Кушнірук.

Нагадаємо, що скасування ПСО передбачає не лише скасування фіксованої ціни на газ для населення, але і вимог до постачальників газу забезпечувати паливом побутових споживачів, незалежно від того, платять вони за газопостачання, чи ні.

Що стосується побоювань керівництва "Нафтогазу" в тому, що потім його ж зроблять "крайнім" за те, що не виконано одну з двох постанов КМУ, що суперечать одна одній, експерт вважає, що "друга постанова захищає громадян, тому ніхто не наважиться потім грати проти уряду", – вважає Борис Кушнірук.

Однак дати юридичну оцінку двом постановам можуть тільки юристи, підкреслює експерт.

Ціну на газ восени рахують

Наполегливі прохання "Нафтогазу" про скасування ПСО саме в літню пору експерти вважають логічним з економічної точки зору. Але споживачам не варто особливо радіти.

"Безумовно, "Нафтогаз" хоче скасування спеціальних зобов'язань зараз, поки обсяги споживання газу незначні. Основні обсяги йдуть під час опалювального сезону. Але, якщо він звільнитися від спецзобов'язань, він зможе підняти ціни під час наступного опалювального сезону, – пояснює Геннадій Рябцев. – Причому, враховуючи, що, швидше за все, в Україні виникне дефіцит газу, ціна на нього в наступному опалювальному сезоні може злетіти до 12-15 грн за кубометр. Тому що в України немає середньострокових і довгострокових контрактів, ми купуємо газ на спотовому ринку, де він дорожче. Такі тарифи, звичайно, будуть непідйомними для споживачів", – попереджає експерт.

Дефіцит газу може виникнути в Україні через те, що Росія, як відомо, має намір з 2020 року відмовитися від транзиту газу через Україну. Як наслідок – тиск у газотранспортній системі впаде. Більш того, східні регіони України ризикують взагалі залишитися без "блакитного палива".

Як вирішити проблему

Геннадій Рябцев вважає, що постановою про зниження ціни і звільненням керівництва компанії "газову проблему" не вирішити. Тому що основні проблеми, з якими Україна може зіткнутися вже восени, ці заходи не вирішують.

"На мій погляд, Кабмін, який представляє єдиного акціонера "Нафтогазу", повинен не приймати рішення про зниження ціни, а поставити завдання правлінню НАК вжити ряд заходів для безболісного проходження опалювального сезону 2019-2020. З цього питання потрібно було навіть збирати РНБО. Тому що з 1 січня тиск в трубі знизиться до нуля. У нас виникла проблема навіть тоді, коли в березні минулого року тиск в трубі знизився всього на 20%. Була акція "Прикрути", зниження обсягів на 14%. А якщо в трубі буде тиск 0%, то вся східна Україна виявиться без газу. Оскільки з підземних сховищ не можна піднімати таку кількість газу, щоб забезпечити схід України газом при нулі в транзитній трубі", – попереджає експерт.

В першу чергу, за його словами, "Нафтогаз" повинен закачати в підземні сховища на 4 млрд кубометрів газу більше, ніж в минулих сезонах. Ймовірно, на ці цілі доведеться взяти кредит.

Крім того, потрібно перейти до укладання довгострокових і середньострокових угод з компаніями-виробниками і постачальниками, крім російських, підкреслює експерт.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...