Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Людина з кіноапаратом: Дзига Вертов ще сто років тому вигадав ефекти "Матриці"

12 лютого 2018, 04:44

Ілля Требор

Знімаючи пропаганду, режисер відобразив справжню Україну 1920-х

Брати Кауфман. Поки Дзига Вертов режисирував свої документальні фільми, біля кінокамери стояв його брат Михайло Кауфман

Брати Кауфман. Поки Дзига Вертов режисирував свої документальні фільми, біля кінокамери стояв його брат Михайло Кауфман

Українське кіно переживає небувалий підйом. У 2017-му в прокат вийшло 34 наших фільми (в 2006-му – чотири, а в 2010-му – взагалі жодного), а в цьому році з бюджету на підтримку галузі піде 500 млн грн. Рідний Кінопром підтримують прості українці. Історія про захисників донецького аеропорту "Киборги" в нацпрокаті за перший тиждень заробила більше 8 млн грн, обійшовши військову драму "Дюнкерк" голлівудського важкоатлета Крістофера Нолана. Але це далеко не перший прорив українського кіно. На початку минулого століття Всеукраїнське фотокіноуправління (ВУФКУ) випускало по 18 фільмів на рік, або приблизно 40% від усієї кінопродукції СРСР. Одним з головних ентузіастів того часу, поряд з Лесем Курбасом та Олександром Довженком, був і видатний документаліст Дзига Вертов.

Народився Вертов, а тоді ще просто Давид Кауфман, в польському Білостоці в 1896 році. У дитинстві він не виявляв особливого тяжння до кіно, але, як сам пізніше зізнався, був "колекціонером звуків". Навколишні його шуми, мелодії і слова Вертов збирав, писав з них вірші і навіть малював картини. Роки по тому ця пристрасть знайшла вихід в одному з головних його фільмів – "Симфонії Донбасу". З настанням XX століття сім'я Кауфманнів перебралася до Москви, і Давид вступив до Петроградського психоневрологічного інституту. Навчання там здавалося йому нудним, і молодий хлопець почав пошук свого шляху.

Вирішивши присвятити себе кінематографу, Давид в 1915-му придумав собі псевдонім Дзига Вертов – від слів "дзиґа" ("дзиґа" українською) і "крутитися". Такий вибір пояснював динамічністю нового мистецтва. Творчий шлях Кауфман-Вертов почав через три роки, коли прийшов працювати до відділу хроніки Москінокомітета, де монтував перший радянський кіножурнал "Кінотиждень". Поступово Вертов виробив власний підхід до документального кіно.

"Я – кінооко. Я створюю людину більш досконалу, ніж Адам. Я у однієї беру руки, найсильніші і найспритніші, у іншої беру ноги, найстрункіші і найшвидкіші, у третьї голову, найкрасивішу і найвиразнішу, і монтажем створюю нову, досконалу людину", – писав Вертов у своєму щоденнику.

Спираючись на ці ідеї, режисер створив творче об'єднання документалістів "кіноків" (кіно-оки), куди входив він, його брат Михайло Кауфман, дружина Єлизавета Савілова і ще кілька художників. Одним з перших фільмів об'єднання став "Кінооко", який самі кінокі назвали "першою в світі спробою створити кіноріч без сценарію, участі акторів, художників, режисерів, не користуючись ательє, декораціями і костюмами". Картина викликала неоднозначну реакцію, але отримала премію на Міжнародній виставці в Парижі. Правда, через два роки, в 1926-му, відомий кінознавець Віктор Шкловський почав сумніватися, що Вертов і кінокі знімають документальне кіно, і звинуватив їх у фальсифікаціях.

Я хочу знати номер того паровоза, який лежить на боці в картині Вертова", – говорив він, натякаючи на те, що в фільмах кіноків все підлаштовано.

Через рік Вертова звільнили.

Правда, вже в 1928 році документаліст прийняв запрошення Одеської кіностудії. Через це рішення розвалилися кінокі, а Вертов посварився з братом. Але вже дуже скоро, працюючи на ВУФКУ, він робить свій найголовніший і найрадикальніший фільм – "Людина з кіноапаратом". З кадрів, знятих в Києві, Одесі та інших містах, Вертов створює кіномісто, рівних якому в той час не було. Ще через рік, в 1930-му, будучи зачарованим звуковим кінематографом, він знімає "Ентузіазм. Симфонія Донбасу".

Після цього Вертов повернувся в Москву розробляти свою теорію кіноока і придумувати нові монтажні ходи. Але на той момент його зоряний час вже пройшов. Пропагандистську хроніку "Три пісні про Леніна", незважаючи на похвалу поета Луї Арагона і режисера Гарольда Ллойда, зняли з прокату через тиждень після випуску. Те ж саме сталося і з його наступним фільмом "Колискова" – його прибрали з екранів через п'ять днів після прем'єри. Прийшовши на кіностудію в 1950-му Ельдар Рязанов потім згадував, що Дзига "перетворився на старого з переляканими очима". Пізніше Кауфмана запитали, як він себе почуває: "Про мене, будь ласка, не турбуйтеся. Дзига Вертов помер". Звичайно, він мав на увазі своє творче альтер его. Давид Кауфман помер від раку шлунка в 1954 році. У понеділок, 12 лютого – 64 роки з дня його смерті.

new_image3_519

Спадщина. Афіші головних фільмів великого документаліста

Чарлі Чаплін 

Один з найвпливовіших і найвидніших майстрів німого кіно Чарлі Чаплін був вражений документальним фільмом "Ентузіазм". Вертов писав у щоденнику, що той під час перегляду буквально стрибав.

"Ніколи не міг собі уявити, що ці індустріальні звуки можна організувати так, щоб вони здавалися прекрасними. Я вважаю "Ентузіазм" однією з найбільш хвилюючих симфоній, які я коли-небудь чув. Містер Вертов – музикант. Професори повинні в нього вчитися, а не сперечатися з ним. Вітаю", – писав пізніше Чаплін в телеграмі Вертову.

new_image2_602

В тренді
Коронавірус проник до 34 країн: всі подробиці епідемії, онлайн-карта поширення

Жан-Люк Годар

Такі легенди французького кіно, як Жан-Люк Годар та Жан-П'єр Ґорен, в один час були настільки захоплені поглядами Вертова на кіно, що створили знімальну групу "Дзига Вертов". Сам Годар, працюючи в цьому об'єднанні, зняв шість фільмів.

"Завдання полягало в тому, щоб створювати політичні фільми, абсолютно не схожі на те, що знімали інші шанувальники політичного кінематографа. Але ми назвали нашу групу так не для того, щоб здійснювати на практиці програму Вертова, а для того, щоб зробити ім'я Вертова своїм прапором", – говорив сам Годар в одному з інтерв'ю.

new_image_613

Ларс фон Трієр

У 1995 році культовий датський режисер Ларс фон Трієр, будучи під враженням від творчості Дзиги Вертова, організував групу "Догма-95", яка згодом вилилася в ціле кінотеченіе. При цьому сам Трієр, наслідуючи маніфесту "кіноків", опублікував свій власний. "Догма 95" – це акція порятунку. Клянуся слідувати правилам, виведеним і затвердженим "Догмою 95". По-перше, зйомки повинні відбуватися на натурі. Не можна використовувати реквізит і декорації. По-друге, оптичні ефекти і фільтри заборонені. По-третє, ім'я режисера не повинно фігурувати в титрах".

"Ми": жартували Ільф і Петров

Свої головні творчі принципи Дзига Вертов виклав в маніфесті кіноків "Ми", на який потім орієнтувалися європейські режисери 60-х і 90-х років.

"Ми називаємо себе кіноками на відміну від "кінематографістів" – стада лахмітників, які непогано торгують своїм ганчір'ям. Ми оголошуємо старі кінокартини – прокаженими. Ми очищаємо кіночество від примазався до нього музики, літератури і театру. Шукаємо свого, ніде не краденого ритму", – писав режисер в маніфесті.

Свій ритм Вертов знайшов в монтажному мистецтві. Збираючи фільми з знятих абсолютно в різних місцях кадрів, він робив з нього пазл або колаж. І, незважаючи на те, що сьогодні його часові "документального фільму" сприймаються більше, як чорно-білий потік свідомості, в цих експериментах народилися прийоми, якими кіношники користуються і сьогодні. Саме він придумав такий хід, як "наплив", коли фінальні кадри одного зображення швидко накладаються на перші кадри наступного. Цей прийом використовували, наприклад, у фільмах про Гаррі Поттера і Ангелах Чарлі. Ще одним його винаходом став ефект "слоу-Моушн", коли зображення на екрані сповільнюється. Вертов активно використовував його, а друге дихання в цей прийом вдихнула культова "Матриця". Правда, далеко не всі сучасники розуміли і приймали його експерименти і радикальні погляди. Так, неповторні Ільф і Петров, в першій редакції "Золотого теляти", з властивим їм їдким сарказмом описали Вертова, як "режисера Крайних-Поглядів, великого борця за ідею кінофакта" і автора кінокартини "Неупереджений об'єктив": "Геть павільйони! – сказав Крайніх-Поглядів, входячи на фабрику. – Геть акторів, цих апологетів міщанства! Геть бутафорію! Геть декорації! Геть надумане життя, гниючу під світлом юпітерів! Я буду обігравати речі! Мені потрібна життя, як вона є!".

new_image6_292

Вертов. Зніматися любив і сам

Фільми: визнання в світі

Крім безлічі випусків кінохроніки, Вертов в цілому зняв 20 фільмів. Однак осібно стоять дві його стрічки, які режисер створив, працюючи у нас в країні – "Людина з кіноапаратом" та "Ентузіазм. Симфонія Донбасу". Перший фільм складається з коротких документальних фрагментів, які показують життя міста: рух людей і транспорту, праця робітників і культурні заходи. Фактично протягом дуже довгого часу Дзига Вертов і його брат Михайло Кауфман з різних ракурсів знімали на вулицях українських міст все, що їм здавалося цікавим.

Вже потім з кілометрів плівки дружина Вертова змонтувала безсюжетний і практично абстрактний фільм. Однак це не завадило йому в 2012 році виявитися на восьмій сходинці в списку кращих фільмів за всю історію кіно, а через два роки стати найвидатнішим документальним фільмом всіх часів. Так 1 серпня 2014 го, в 00:01 за Гринвічем, найстаріший і авторитетний у світі кіножурнал Sight & Sound на своєму сайті оприлюднив результати голосування більш ніж 300 кіноекспертів з усього світу. Велика частина назвала найкращою документалкою саме "Людини з кіноапаратом".

"Ліберальна політика українського уряду в кінці 1920-х, на противагу догматичної політиці Росії, викликала справжній потік еміграції кінематографістів в Україні. Свої експерименти змогли тут здійснити Дзига Вертов, Михайло Кауфман і багато інших. Неоднозначно сприйнятий критиками, і зовсім незрозумілий аудиторією, експеримент Вертова незабаром був викреслений з історії радянського кіно і надовго забутий. Знятий в Одесі, Києві та Харкові, фільм є методологічним посібником для кінодокументалістів і одночасно "фільмом про фільм", в якому порушуються питання про природу безпристрасно фіксації реальності", – пояснювали тоді рішення авторитетного журналу в Національному центрі Довженка.

А ось "Ентузіазм", під час його виходу, викликав справжній фурор кінолюбителів. Це був перший фільм, в якому реальні промислові звуки послужили для музичного супроводу. Саме тут у пригоді тяга Вертова колекціонувати різні шуми. І хоча в СРСР дуже скоро вилучили кінострічку з прокату, великий режисер і комік Чарлі Чаплін був в захваті від задуму режисера, називаючи її "хвилюючою симфонією". Однак не тільки цим цікава "Симфонія Донбасу". Матеріал для фільму оператор Борис Цейтлін знімав в роки згортання програми українізації. Об'єктивна камера, незважаючи на старання радянського керівництва викорінити все українське, уперто вихоплювала з безформною маси сірих робочих то нашу вишиванку, то шаровари і жупан. Однак справжньою окрасою фільму служать написи українською мовою, які рясно фіксує камера Цейтліна і яких, як виявилося, було більш ніж достатньо на території Донбасу часів 30-х років минулого століття.

Реклама

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...