Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Чи дозволять в Україні друге громадянство і для кого: що запропонував Зеленський

9 січня, 07:23

Віталій Андронік

Норму про єдине громадянство з Конституції не приберуть

Фото: Управління Державної міграційної служби в Запорізькій області/Facebook

Фото: Управління Державної міграційної служби в Запорізькій області/Facebook

Реклама

Ще влітку 2019 року повідомлялося, що президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ розробити механізм, який дозволить іноземцям мати український паспорт.

"Перший крок уже зроблений – президентський законопроект №2590 поданий на розгляд до Верховної Ради. Цей документ, ймовірно, ще дискутуватиметься в парламенті, він може бути змінений. Не виключено, що будуть і додаткові проекти з цього питання. Але вектор змін встановлений президентом", – відповів голова Державної міграційної служби Максим Соколюк в інтерв'ю "Європейській правді" на запитання, чи буде в Україні легалізоване друге громадянство.

Сайт "Сьогодні" проаналізував законопроєкт президента і розібрався, чи дійсно він узаконює подвійне громадянство.

Що пропонує президент

Що ж саме пропонує законопроєкт президента №2590? Якщо коротко – розширити коло людей, які можуть отримати громадянство України.

Згідно з проєктом, право на український паспорт отримають іноземці, чиї родичі жили на території українських держав, які існували з початку 20 століття (Українська народна республіка, Західно-Українська Народна Республіка, Закарпатська Україна, УРСР).

Таке право є і зараз, але тільки до другого коліна – бабусь і дідусів. У проекті пропонується ввести право на громадянство до третього коліна – прадіда, прабабусі.

Однак іноземцю все ж доведеться подати декларацію про відмову від іншого громадянства і присягнути на вірність Україні. Текст присяги:

"Я, (ім'я та прізвище), набуваючи громадянство України, урочисто присягаю неухильно додержуватися Конституції України і законів України, виконувати обов'язки громадянина України та засвідчую, що у правових відносинах з Україною визнаю себе громадянином України".

При цьому наявність паспорта іншої країни перестане бути підставою для позбавлення громадянства України. Але такою підставою стануть неправдиві дані. Якщо людина збреше, що у неї немає громадянства іншої країни, а перевірка покаже, що є, громадянства України можуть позбавити. Перевірятимуть на іноземне громадянство претендентів на виборні посади і при прийомі на держслужбу. Таким чином, в законі залишиться дірка для інших.

Фото: Державна міграційна служба

Фото: Державна міграційна служба

А от росіяни отримати українське громадянство шляхом присяги Україні не зможуть. Щоб отримати український паспорт, громадянину РФ треба довести, що він зазнає переслідувань у своїй країні і відмовитися від російського громадянства.

Також отримати громадянство України зможуть іноземці, які проходили в Україні військову службу в законному порядку; ті, хто має видатні заслуги перед Україною або становить інтерес для України.

Вимога до знання української мови залишиться. Щоб отримати громадянство України, треба володіти українською мовою на рівні, достатньому для спілкування.

Президентський законопроєкт не вводить подвійне громадянство. Однак він розширює коло іноземців, які можуть стати українськими громадянами. Також проєкт, по суті, залишає можливість мати два паспорти, але не нести покарання, оскільки перевірятимуть тих, хто йде працювати в держслужбі, висувається в кандидати на виборах або йде працювати до поліції.

Чи потрібне Україні подвійне громадянство

Фактично в Україні можна мати два громадянства. Але визнаватиметься тільки одне. У другій статті закону "Про громадянство України" говориться, що якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

"Це означає, що українець з паспортом України і, наприклад, Угорщини, в Україні визнаватиметься тільки громадянином України. В Угорщині – лише громадянином Угорщини. А ось при в'їзді на територію третіх країн, людина самостійно може вирішувати, з яким паспортом проходити прикордонний контроль і місцеву митницю – таким громадянином він і вважатиметься в цій країні", – пояснює Ярослав Буличов, керівник представництва юридичної компанії Immigrant Invest в Україні.

Якщо дивитися правді в очі, то на Закарпатті досить велика частина населення має угорські паспорти, а на Буковині – румунські, зауважує Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Наявність другого паспорта спрощує жителям цих регіонів роботу в країнах ЄС. Але з 2020 року ця перевага знеціниться, оскільки Німеччина оголосила, що відкриває свій ринок праці для громадян європейських країн за межами ЄС.

"З іншого боку, на території т.зв. "ДНР" і "ЛНР" Росія роздає свої паспорти. Ще одна проблема з подвійним громадянством полягає в реакції Євросоюзу на безвізовий режим з Україною, адже 2017-го цей режим був введений для людей з українським громадянством. Легалізація подвійного громадянства може створити привід для перегляду Євросоюзом безвізового режиму з Україною, оскільки змінюються умови, при яких такий режим був наданий", – говорить Мартинов.

За словами Буличова, є оцінки, згідно з якими вже понад півмільйона наших співвітчизників мають паспорти країн ЄС. Переважно Румунії, Польщі, Угорщини, Чехії, Португалії, Іспанії, Італії, Німеччини, а крім того Росії, Канади та інших.

/ Фото: Getty Images

Питання другого громадянства і ставлення держави до цієї проблеми періодично порушується в суспільстві. Так, трохи більше року тому Павло Клімкін, тоді ще голова Міністерства закордонних справ, заявляв, що в країні необхідно почати громадську дискусію про можливість бути громадянином декількох країн. Чи варто Україні в принципі дозволити подвійне громадянство для всіх громадян? Це запитання сайт "Сьогодні" поставив експертам.

Допускати друге громадянство в Україні не можна, впевнений кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. Навпаки, потрібно вводити кримінальну відповідальність за нього.

"Масова зрада в Криму і на Донбасі, коли громадяни України викидали на смітник українські паспорти і радісно зустрічали окупантів, свідчить про те, що не кожна людина гідна бути громадянином України, не можна роздавати паспорти всім підряд. Тому треба ввести інститут підданства для людей, які не можуть або не хочуть бути громадянами України. Обов'язковою для отримання громадянства повинна стати присяга на вірність Україні", – вважає Олександр Хмелевський.

А ось Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології "Вибір", впевнена, що введення подвійного громадянства може сприяти зміцненню територіальної цілісності нашої держави. При цьому, на її думку, треба дозволити навіть не подвійне або потрійне громадянство, а мультигромадянство.

Справа в тому, каже експерт, що держава нічого не може зробити з тим, що певній кількості її громадян вигідніше домагатися громадянства інших держав. Мультигромадянство дозволить зберегти зв'язок з батьківщиною і одночасно впевнено почувати себе за кордоном, ефективно відстоювати свої інтереси. До того ж, зараз навряд чи якась структура має повну і достовірну інформацію про те, скільки українських громадян мають два, три або більше паспортів.

"Треба просто розуміти, що світ – мобільний, люди прагматичні, а заборона другого громадянства обмежує їх можливості. Оскільки існують схеми з отримання паспортів інших країн, досі ці схеми не завадили Україні, потрібно узаконити тренд і надалі орієнтуватися оперативно в ситуації. Дозвіл подвійного громадянства зніме напругу у відносинах з нашими сусідами і в прикордонних регіонах. Однак залишається питання російського громадянства. Зрозуміло, з огляду на обставини, мати російський паспорт українським громадянам буде заборонено. Єдине, коли у тебе є паспорт громадянина України, податки платиш Україні. Незалежно від кількості паспортів. Це, до речі, змусить повернути частину виведеного капіталу", – зазначає Лілія Брудницька.

Що в інших країнах

Україна не єдина країна, яка визнає тільки одне громадянство. Монако, Словаччина, Китай і ще 47 країн дозволяють мати тільки один паспорт.

Якщо взяти економічно розвинені країни, то більшість з них визнають подвійне громадянство. Виняток становлять Нідерланди, Австрія, Норвегія, Японія і Сінгапур. Серед пострадянських країн мати два паспорти дозволено в Росії – в такому випадку громадяни зобов'язані письмово повідомити про це до держорганів. Паспорт іншої країни дозволяють мати в 86 країнах.

Джерело: Міжнародний центр перспективних досліджень

У Європі підхід до подвійного громадянства різний. В Італії закон не дозволяє, але й не забороняє мати подвійне громадянство. Греція дозволила мати паспорт іншої країни – це прописано в законі. А ось громадяни Швейцарії при отриманні паспорта іншої держави втрачають швейцарський.

У Європі основний мотив отримання паспорта іншої держави – прагнення мінімізувати податки. Найчастіше подвійне громадянство отримують французи, бельгійці, скандинави і іспанці.

В окремих країнах права людей з двома паспортами обмежені. Наприклад, в Єгипті або Вірменії вони не можуть обиратися до парламенту. А ось Іспанія має двосторонні угоди з країнами Латинської Америки щодо подвійного громадянства. Так, громадяни Іспанії, які отримують громадянство цих країн, не втрачають іспанське громадянство, і навпаки.

Деякі країни визнають подвійне громадянство тільки з кількома іншими країнами. Наприклад, Аргентина допускає друге громадянство, якщо воно іспанське або італійське.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, як ведучий телеканалу "Україна" Олексій Суханов отримав українське громадянство.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...