Вакцинація в Україні: чому дітям не роблять щеплення від небезпечних інфекцій

3 серпня 2016, 08:00

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

На сьогодні по всіх програмах вакциновані тільки 20% дітей

Своєчасні щеплення можуть захистити дітей від серйозних захворювань. Фото: unicef.org

Своєчасні щеплення можуть захистити дітей від серйозних захворювань. Фото: unicef.org

30 липня п'ятирічна Надія Савушкина опинилася в реанімації міста Дніпро через правця. Дитина не була щеплена від цієї хвороби. Для порятунку життя дівчинки необхідна була протиправцева сироватка, якої в області не виявилося. Ліки з труднощами вдалося знайти в Києві і доставити в лікарню. На цей момент стан дівчинки стабілізувався.

Реклама

Однак за статистикою смертність від цієї інфекційної хвороби становить 90%, а ті, хто зумів її побороти, найчастіше залишаються інвалідами. За словами головного дитячого імунолога Головного управління охорони здоров'я Києва Федора Лапія, єдиною спосіб уникнути хвороби – вчасно зробити вакцинацію. При цьому щеплення від правця захищає від цієї хвороби на 80-100%.

На сьогоднішній день ситуація з вакцинацією в Україні критична, розповідає в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

"Нещодавно на колегії МОЗ надали статистику, скільки дітей було вакциновано в цьому році. Станом на 1 липня 2016 року дітей першого року життя, які отримали щеплення проти туберкульозу, – тільки 11,5%, поліомієліту – 39%, кашлюку, дифтерії, правця – менше 2%, гемофілії – 4% тощо", – сказала Супрун.

"Нещодавно на колегії МОЗ надали статистику, скільки дітей було вакциновано в цьому році. Станом на 1 липня 2016 року дітей першого року життя, які отримали щеплення проти туберкульозу, – тільки 11,5%, поліомієліту – 39%, кашлюку, дифтерії, правця – менше 2%, гемофілії – 4% тощо"

При цьому рекомендації МОЗ передбачають 95%-ву вакцинацію дітей. У 2007 році цей рівень становив 96%, а сьогодні – 20% за всіма програмами, розповідає виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина. Частково на ситуацію, що склалася вплинув брак інформації щодо щеплень та побоювання за їх наслідки серед батьків, в основному ж – перебої з наявністю в Україні вакцин від основних інфекційних захворювань.

Реклама

За даними Міністерства охорони здоров'я вакцини в Україні є

У 2015 році Верховна Рада прийняла закон України "Про здійснення державних закупівель", згідно з якими закупівлю медичних препаратів було передано міжнародним організаціям. В кінці року Україна уклала контракти з міжнародними організаціями – Програмою Розвитку ООН (ПРООН), Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) і британським закупівельними агентством Crown Agents. ПРООН здійснює закупівлю препаратів для лікування туберкульозу, гемофілії, вірусних гепатитів, Орфа захворювань і діагностики ВІЛ-інфекцій, Crown Agents займається програмами дитячої та дорослої онкології, а ЮНІСЕФ купує вакцини і препарати для антиретровірусної терапії.

За останніми данними ЮНІСЕФ, на 29 липня в Україні ними було поставлено 277 000 доз вакцини для профілактики кору, паротиту та краснухи, ще 991 080 доз знаходяться в процесі виготовлення і будуть доставлені до кінця листопада 2016 року. Також Україна отримала 800 000 доз вакцини для профілактики гепатиту В, ще 990 000 доз будуть доставлені до кінця року. Для профілактики сказу було поставлено 91 393 дози вакцини. Решта препарати або очікують завершення процедури реєстрації МОЗ, або поки тільки виготовляються. Йдеться про вакцинах для профілактики туберкульозу, дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту. Також 4 серпня очікується поставка в Україну 1 600 000 доз анатоксину для профілактики дифтерії та правця.

За останніми данними МОЗ, станом на 26 липня в Україні також є 746 099 доз вакцини для профілактики туберкульозу (ЕВАКУС), 264 246 доз комбінованої вакцини для профілактики кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції типу b (ПЕНТАКСИМ) і 174 000 доз вакцини для профілактики гемофільної інфекції типу b (моновалентной). Також, за даними Міністерства охорони здоров'я, в наявності є 12 499 доз вакцини БЦЖ проти туберкульозу, 746 099 доз проти гепатиту В (Еувакс), 301 доза вакцини проти коклюшу, дифтерії та правця (ІНФАНДРІКС), 286 955 доз інактивованої вакцини проти поліомієліту (ІПВ), 124 924 дози проти кору, краснухи та паротиту, 165 389 доз проти гемофільної інфекції 5974 дози для профілактики сказу (Індіраб), 12 420 доз для профілактики дифтерії та правця у дітей і 53 984 – у дорослих. Крім того, в країні є 365 доз протиправцевого імуноглобуліну, 1428 доз протиправцевої сироватки і 21 доза протиботулічної сироватки.

Втім, чи відповідає дійсності інформація про наявність вакцин, надана МОЗ, планує з'ясувати нове керівництво відомства. В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун зазначає, що на сьогодні у відомстві з документами розбираються юристи.

Реклама

"Зараз стан на дуже низькому рівні, там ніхто не займається цими документами, на жаль", – говорить Супрун. За її словами, управління, яке займається держзакупівлями в відомстві, вже місяць без керівника, а всі чотири штатні працівники не виходять на роботу.

foto6

Інфографика: ГО "Батьки за вакцинацію"/bzv.org.ua

Як розповів головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій, усі регіони України, окрім тимчасово окупованих, вже отримали комбінований препарат від коклюшу, дифтерії, правця та поліомієліту (ПЕНТАКСИМ). Але цього вистачить тільки на планову вакцинацію дітей першого року життя, і частково для дітей від року до п'яти років. Для того, щоб покрити потребу в щепленнях, необхідно близько 1,5 млн доз цього препарату.

"Проблема в тому, що в світі є дефіцит виробництва таких вакцин, як "ПЕНТАКСИМ", вакцин проти кашлюку. Мало того, що вони дорогі, так вони ще і в малій кількості виробляються, – каже Лапій, – В Дніпропетровській області в 2016 році померло троє дітей першого року життя від підтвердженого коклюшу. Вони не були вакциновані взагалі".

Реклама

Чергова поставка цього препарату в Україні очікується у вересні 2016 року. Також очікуються поставки вакцин для профілактики дифтерії та правця для дітей і дорослих (АДП і АДП-М), які були закуплені в достатній кількості. Крім того, Україна вже купила двовалентну вакцину проти поліомієліту замість трехвалентной, від якої вирішено було відмовитися, але за фактом її в країні ще немає. Зате минулого тижня в достатній кількості надійшли препарати проти сказу.

Чому в Україні немає вакцин

Закупівлі вакцин через міжнародні організації в певній мірі заповнюють їх дефіцит в Україні, каже Ольга Стефанишина. "У цьому році ЮНІСЕФ в Україні заощадив 25 мільйонів гривень тільки на закупівлю вакцин", – зазначає вона.

Однак усіх проблем це не вирішує. Гроші на закупівлю вакцин на наступний рік виділяються з державного бюджету. Середньостатистичний цикл процесу закупівель препаратів триває рік, а їх виробництво – до 26 місяців. При цьому виробники не можуть заздалегідь виготовити препарати спеціально для України без передоплати або гарантії оплати. Тому Україні доводиться купувати залишки вакцин зі складів або у тих країн, які їх придбали з запасом.

"Україна замовляє вакцини з дня, коли ці вакцини вже не можуть бути поставлені, – розповідає Стефанишина. – Цикл виробництва вакцин – до двох років. Тому сьогодні, замовляючи вакцини на 2016 рік, ми їх отримаємо реально в наступному році, а може і через півтора-два".

Крім того, багато хто з вакцин не зареєстровані в Україні, тому закупити їх неможливо. Частково проблему вирішує те, що в тендерах можуть брати участь препарати, сертифіковані ВООЗ. Вони також повинні пройти процедуру реєстрації в Україні, але вже спрощеною схемою.

Проблему вакцинації будуть вирішувати на вищому рівні

"Вакцинація та імунізація – це справа національної безпеки", – каже Уляна Супрун. За її словами, у відомстві було прийнято звернення до президента і секретаря РНБО з проханням на засіданні ради розглянути питання з вакцинацією і імунопрофілактики дітей як важливу складову національної безпеки України.

Втім, на думку експертів, без гармонізації законодавства України, як і раніше, буде відчувати перебої з наявністю вакцин. Також сьогодні необхідно проводити кампанію по роз'ясненню необхідності вакцинації дітей, ревакцинації підлітків і дорослих і наслідків відмови від щеплень проти інфекційних захворювань.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти