В'ячеслав Аброськін: "Проти "авторитетів" нам потрібен новий закон"

3 жовтня 2018, 07:16

Корчинський Олександр Корчинський Олександр

Генерал Аброськін - про "апельсини", "чорні каси" і "кропові війни"

Карта. В'ячеслав Аброськін показує, на які регіони намагається впливати той чи інший злодій в законі. Фото: Георгій Лазуренко

Карта. В'ячеслав Аброськін показує, на які регіони намагається впливати той чи інший злодій в законі. Фото: Георгій Лазуренко

Одна з тем, які перебувають на особливому контролі кримінальної поліції країни, – діяльність в Україні так званих злодіїв у законі. Про це "Сегодня" розповів керівник цієї поліції генерал В'ячеслав Аброськін. За його словами, щоб ефективно боротися зі злодіями, потрібно міняти нашу законодавчу базу.- Поясню, навіщо, на прикладі моєї зустрічі з грузинською стороною, – сказав нам генерал.

- Я говорю заступнику голови МВС Грузії, мовляв, треба нам створити спільну групу для документування незаконної діяльності злодіїв у законі. А він мені відповідає: В'ячеславе Васильовичу, а навіщо мені з тобою об'єднуватися? У мене в країні злодіїв в законі немає! І він має рацію. У Грузії злодіїв немає, вони сидять в інших країнах. Де завгодно, але не в Грузії! Хоча багато хто з них вихідці звідти. Але в Грузії працює закон, за яким правоохоронцям дозволено документувати незаконну діяльність злодіїв в законі, включаючи те, як він керує і віддає команди іншим людям. Практично як наша стаття 255 КК України, тільки до закону спеціально включено поняття "злодій в законі". (Чутки про те, що в Грузії нібито садять тільки за приналежність до стану "злодіїв в законі" – неправда. Щоб посадити, потрібні докази порушення законів).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Більш того, як розповів мені заступник міністра, вони нещодавно внесли доповнення до цього закону. Тепер, якщо злодій в законі веде навіть відеоконференцію або користується іншим сучасним зв'язком, то тих людей, які отримують від нього команди, можна притягати до кримінальної відповідальності, причому термін ув'язнення – до 8 років. За зв'язок з злодієм в законі!

Реклама

Ми підписали меморандум про спільну діяльність з ФБР, підписали угоди з Чехією, з Туреччиною, вступили до Європолу, обмін інформацією нам дуже допомагає, в тому числі в боротьбі з крадіями в законі. Якщо я змушу злодія чи іншого злочинного авторитета покинути Україну, це не означає, що за кордоном вони почуватимуться привільно. І там вони будуть під контролем поліції, не кажучи про проблеми з фінансовою складовою. Все це допомагає документувати злочинну діяльність злодіїв і їх пособників.

Вся Європа від них страждає: Австрія, Німеччина, Чехія, навіть Швейцарія... Колеги зі Швейцарії, образно кажучи, плакали від їх засилля, мовляв, не знаємо, куди від них подітися. Переважно їх спеціалізація – квартирні крадіжки, які затопили альпійську країну.

У нас проблема ще в продажності колег, і наших, і прокурорів з суддями. Був випадок. Збиралися ми на обшук до одного "авторитетного товариша", так до мене прийшов чоловік і передав його прохання: мовляв, під час обшуку не заходьте до такої-то кімнату, там буде семирічна донька, не треба її лякати, господар готовий віддячити... Те тобто ми ще не вийшли, а підозрюваний вже знає про обшук.

"Всі в'язниці поділені між злодіями"

За словами Аброськіна, кількість злодіїв в нашій країні постійно коливається в районі 50 осіб.

Реклама

- У боротьбі з ними нам допомагає СБУ, – продовжує головний сищик країни. – З місяць тому ми подали до Служби безпеки список з понад ста злодіїв в законі з проханням винести рішення про заборону їм в'їзду до країни. СБУ це зробила. Але тут інша проблема. Для злодія нічого не варто поміняти документи або хоча б букву в прізвищі. І з новими документами знову в'їхати до України.

З приводу впливу злодіїв на криміногенну ситуацію генерал заявив так: кожен з них на щось впливає. Хтось контролює квартирних злодіїв, хтось – проституцію, хтось – наркотики...

- І частина злочинних грошей обов'язково йде злодієві, – каже Аброськін. – Є ще так звана чорна каса, з грошей, зібраних на зонах і в тюрмах. Це дуже великі суми. І частина – знову злодіям. Адже все пенітенціарні установи в країні за впливом розподілені між злодіями в законі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Хто такі злодії в законі

- Взагалі, про злодіїв можу говорити годинами, це хвора тема. На жаль, більшість людей не розуміють, хто такий злодій в законі. Це, по-перше, дуже багаті люди. Наприклад, Лєра Сумський – реально доларовий мільйонер. Ось він живе від відрахувань з "чорних кас", призначає "смотрящих" на зонах в різних регіонах, а також разом з злодієм Нєдєлею контролює частину бурштинового бізнесу. Сфери впливу у них розділені, тож явних воєн немає. Займається Лєра, за нашими даними, також лісом і контрабандою.

В тренді
Дощі не відступлять, але потеплішає: синоптики дали прогноз на 4 червня (карта)

Реклама

Нєдєля – теж мільйонер. Але вони різні. Той же Лєра Сумський пройшов дуже довгий кримінальний шлях, багато років провів на зонах і в тюрмах. Тому в місцях позбавлення волі користується великим авторитетом.

Але є "апельсини", які взагалі не сиділи, а злодійське звання купили. Дуже часто це зустрічається у грузинських злодіїв. Та й Нєдєля сидів тільки кілька місяців в СІЗО за підозрою у вбивстві... Такий же Умка, якому купили статус для контролю за Дніпропетровською областю, щоб не допускати туди "чужих", в тому числі злодіїв.

Не можна їх недооцінювати. Скажімо, Нєдєля і Умка намагаються брати участь не тільки в економічному, але і в політичному, соціальному житті країни. І навіть у виборчому процесі. Такі люди приймають рішення про рейдерські захоплення, про контроль якоїсь групи депутатів різного рівня.

У них є серйозна підтримка з боку корумпованих правоохоронних органів. Не говоритиму про поліцію, але в інших органах, а також в судах підтримка є. Тим вони особливо небезпечні. Але є такі, як Лєра. Є у нього статті доходів, нехай незаконні, але в високі сфери він не лізе. З такими, звісно, теж потрібно боротися, і ми це робимо, але для суспільства вони менш небезпечні, ніж ті, про які сказав вище.

У Росії нещодавно відбулася сходка і начебто вибрали такого, який відповідає за весь злодійський світ. У нас такого не вибирали, проте є злодій, на прізвисько Гулі Лот, який сидить в Туреччині, але намагається впливати на процеси в Україні.

До речі, однією з цілей моєї поїздки до Туреччини було налагодження комунікацій з тамтешньою поліцією, в тому числі з приводу діяльності Гулі Лота. Він підозрюється в тому, що організовує у нас викрадення людей, вбивства, інші серйозні злочини. Щоправда, переважно жертвами стають азербайджанці, тому що він сам такий. Але буває, що страждають і інші люди.

Мільйонний бізнес – на кропі

Ще сидячи в азербайджанській в'язниці, Гулі організовував так звані кропові війни в усіх країнах колишнього СРСР. Це війни за ринки реалізації будь-якої зелені. Тут йдеться не про копійки, а про десятки, сотні мільйонів. Подивіться самі на базарі, скільки коштує пучок свіжої зелені... І нині Лот тероризує людей, причетних до цього величезного ринку.

Ми все це документуємо, працюємо спільно з турецькою стороною. Звісно, все йде важко, тому що, образно кажучи, ми рубаємо тут пальці, а Гулі "відрощує" нові і засилає до нас. Позиція турецької сторони зрозуміла: в Туреччині він злочинів не робить, важко притягнути до відповідальності. Але у нас є спільні ідеї щодо документування злочинної діяльності подібних людей.

Превентивні заходи турецька поліція вживає. Наприклад, дехто з авторитетів, які зібралися відзначати день народження Лото Гулі, був заарештований, бо перебував у розшуку. Інших довелося відпустити, оскільки нічого незаконного у них не знайшли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Історія з Антимосом

Говорячи про злодіїв в законі, генерал згадав Антимоса, якого колись ГУБОЗ з помпою видворив з країни. Але виявилося, не дуже надовго.

- Антимос зараз живе в Одесі, – не став приховувати В'ячеслав Аброськін. – Нещодавно ми його відвідали з обшуком, знайшли у його сина пістолет, сина затримали і притягуємо до кримінальної відповідальності. А з Антимосом історія така. У нього є паспорт громадянина України. Паспорт видав начальник відповідної служби, який зараз відбуває за цю видачу покарання. А паспорт наразі не визнаний недійсним, хоча багато років з цього приводу тривають різні суди. Тож Антимос за законом може перебувати в Україні. У нього є ще нерухомість і під Києвом, і в інших регіонах. Є і за кордоном. Але завдяки нашій спільній роботі з європейськими країнами, про яку говорив, одна з країн заборонила йому в'їзд. А значить, і до інших країни ЄС він в'їхати не може, тож вілла на Кіпрі для нього недосяжна. Але взагалі, я думаю, Антимос і територію України скоро покине. Більш, скажу: тут він жити не буде!

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти