Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Українці в світі: чим завершується біг за американською мрією

14 жовтня 2018, 07:19

Тетяна Нарожна, Анна Куделя

Українці знаходять сніг на Гаваях і вчать американців їсти сало і оселедець


Символ Америки. Українці їдуть в США

Символ Америки. Українці їдуть в США

Сьогоднівоб'єктиві нашого спецпроекту "Українці в світі"США.Першахвиляімміграціїнашихспіввітчизниківбулапов'язаназосвоєннямАмерикивXVIII-XIXстоліттях,під часдругоїмасововиїжджалиєвреї(XIX-поч.XXстоліття),третяхвиля(60-70-е)складалася зполітемігрантів,ачетвертапов'язаназпадінням залізноїзавісивкінці80-х.Нашісьогоднішнігероїживутьврізнихмістах:ОлегБогдан-вЛос-Анджелесі,ЕдуардШальський-наГаваях,МаріяБакума-вНью-Йорку.Іукожногозних-свояісторія...

Нью-Йорк: три години їзди за оселедцем і бабуся з кропом

УСШАМаріяБакумапереїхалачотирироки тому.Адаптаціябула непростою:за зізнаннямдівчини,спочаткубулаейфорія,ачерез півроку-туга за ріднимКиєвом.

"Напевно,всеемігрантипереживаютьце,-говоритьгероїня.-Колиначебторадийзмінам,аз іншогобоку-думаєш:чи не повернутисядо звичногоукраїнськомуспособу життя?Алечерезпаруроківтугаза батьківщиноювщухає,залишаютьсялишетепліспогади.Ітрохитого,чогоне вистачаєдляповногощастя".

ТрирокижиттявАмерицідівчинапровелавНью-Йорку.ПершіпіврокужилавросійськомовномуБрукліні,деємагазинизнашимипродуктами,рестораниукраїнськоїкухніза доступнимицінамиіаптеки,деможнакупитизвичніліки.

"Алебуливмоєму життіітримісяцівтиповійодноповерховійАмериці-вштатіПенсільванія,деврадіусідесятківкілометрівнемаєнавітьзвичайнихсупермаркетів",-продовжуєгероїня.

СаметодіМаріявідчуланасобівсігастрономічнімукиемігранта.Дужехотілосягречки,квашеноїкапусти,сирників,помідорівзгрядки,свіжогокропуіоселедця.АлевсецеможнабулознайтитількивНью-Йорку,аце три годиниїздинамашині!

"В"Великомуяблуці"не відчуваєшсебеемігрантом,оскількитутдоситьчисленнаросійськомовнагромада,-пояснюєМаша.-ЯзустрілабагатовихідцівзУкраїни,булавукраїнськомумузеїнаМанхеттені,ходиланарізнізаходи,організованімолоддюнашоїдіаспори,ззадоволеннямспілкуваласярідною мовою.Культурне життявНью-Йоркутежнависокомурівні:бродвейськішоу,мюзикли,концертисимфонічноїмузики-вибірвеличезний!"

У 2015 роціМаріїдужехотілосяпотрапитинаконцертулюбленого"ОкеануЕльзи"вНью-Йорку,алеквиткишвидкорозкупили.Довелосяїхатип'ять годин наБостон,щобпослухатиВакарчука.ВжетричівонабуланаконцертахгрупивАмериціікоженразподумкипереносиласявУкраїну,наспівуючизнайомімотиви.

"Так,тутєвсе,-зізнаєтьсягероїня.-Цепрекраснакраїнадляжиттяірозвитку.Алетакне вистачаєльвівськихвуличок,ароматної кавизшоколадом,київськихквітучихкаштанівілюдей,якізалишилисявУкраїні.Бракуєпольовихквітів,оберемківпівоній,запахусосновоголісу,кутінаРіздво.Іякжехочетьсяінодіпрокотитисявтролейбусіікупитипучокзеленіуякої-небудьмилоїбабусіподорозідодому!"

-_22

Марія сумує за Києвом. Фото: архів М. Бакуми

150 000 км заради фільму про емігрантів

"Кинувшизаплечіжменюпитань,язібравусісвоїзаощадженняівідправивсязаокеан,-кажежурналістірежисерВолодимирМула.-Щобпоказатиреальний стан речейвСШАочимаукраїнців,якіпокинулибатьківщинувпошукахкращого життя".

За два місяці журналіст проїхав 15 штатів, 11 з яких – в кабіні свого друга-далекобійника Саші Стефанюка. Вони перетнули Америку від канадського до мексиканського кордонів, зняли десятки годин інтерв'ю. Так виник фільм "Американська мрія" – з відвертими історіями восьми українців, які досягли успіху за океаном. Міка Ньютон стала зіркою реклами ціною відмови від кар'єри співачки. Дмитро Коваленко, кращий футболіст США, зізнався, що спочатку плакав ночами ... Тетяна Родіна стала актрисою, пройшовши жорстку систему голлівудських кастингів. Тенісистка Олена Жирнова займається нерухомістю, а Юрій Шевчук викладає українську в університеті.

--_09

Володимир Мула. Автор фільму про емігрантів пішов ва-банк. Фото: архів В. Мули

Гречка в валізі, житло за 700 доларів і компліменти біля метро

ЩестуденткоюМаринаГриценкомріялапобувативАмериці.Хотілосятрохипожитизакордоном,далеко від дому,там,деніхтотебене знає.ВпершепрожившивНью-Йоркутритижні,вонапоставиламету:приїхатисюдивженапівроку.

Дев'ятьмісяцівдівчиназбираланапоїздку,економиланавсьому-інарештіприїхала,вдосконалювати мовунакурсах.Витратинамісяць:кімнатавБрукліні-$700,проїзнийнаметро-$200.$1000 -нахарчування.

"Перший час бентежила балакучість американців, – сміється киянка. - Вони можуть почати бесіду з тобою в метро, магазині, де завгодно. Ці люди дуже доброзичливі, і це особливо відчутно в сфері обслуговування: тільки позитив і приємні емоції.

Я товариська людина і відразу почала ходити на тусовки каучсерферов, роззнайомилася там з масою людей. Хлопці з діаспори дивувалися: мовляв, ми тут давно і майже нікого з місцевих не знаємо, а у тебе за місяць купа друзів! Я не дуже розумію, чому, приїхавши в Америку, люди спілкуються тільки у вузькому колі земляків
".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Одного разуМаринаповеладрузів-американціввукраїнськийрестораннаМанхеттені.Борщїмсподобався,аось"шуба"і"мімоза"- не дуже:занадтобагатомайонезу,кажуть.Вареникивонивважають...польськоюїжеюіназиваютьїх"пирогами".Асалоназивають"беконбезм'яса"ідужедивуються,щомиквасимопомідори,кабачкиіяблука.Уних"соління"означає"солоніогірки".ЩеМаринанавчилаїхїсти гречку-привезлаїїзсобоюздому.Сподобалося!

"Всіамериканцівідзначаютькрасунашихжінок.Покияйшладометровранці,звідусільлуналикомпліменти!-кажегероїня.-ЗаразявожувСШАгруповіекскурсіїззануреннямвсередовище.Аще-пишу"атмосфернийпутівник"просвої пригодивНью-Йорку.Хочу,щоблюдиполюбилице містотак,яклюблюйогоя!".

В тренді
У США тролять росіян: американський вертоліт знищив танк "Армата" і БМП "Курганець"

1538482978.0293

З американськими друзями. Марина (в червоній чалмі) відзначає товариськість нью-йоркців. Фото: архів М. Гриценко

Гаваї: город, аборигени і лижі

УСШАпавлоградецьЕдуардШальськийприїхав14років тому.Зних10живвСакраменто(Каліфорнія).

"Левовучасткудоходівз'їдалирахункизаіпотеку,-зізнаєтьсягерой.-Відпустка-лише10днів на рік,доводилосяпрацюватибезперервно".

Всевирішиввипадок:одного разуЕдикздружиноюприїхаввідпочитинаГаваї.Цебуло кохання зпершогопогляду-бажанняоселитисятутне покидалонашогогероя.Незабаромнаочіпотрапило оголошенняпро продажділянкиземлінаостровіБігАйлендвсьогоза$12тис.

"Яне віривсвоїмочам,-кажеукраїнець.-Землянаузбережжікоштуєкосмічнихгрошей!Потімзрозумівпричинунизькоїціниділянки:вонарозташовуваласянагорі,в7кмвідокеану.Микупилиїї,ізадварокиясампобудувавбудинок-не палац,аледужезатишний.Фруктинавколобезкоштовні-рвиздереваіїж,аовочімивирощуємонагороді:любимоборщісалати.Якщохочетьсяснігу-їдемодо вершинигориз...лижами!"

Коріннігавайці,за словамигероя,відчуваютьсебетутчудово:вонизвільненівідсплатиподаткуназемлю(якийітакневеликий),іотримуютьбільше $300вмісяцьналюдину-компенсаціюзадорожнечупривізнихпродуктів.

"Ніхвилинине шкодував,щокинувроботуіСакраментозарадицьогораюнаЗемлі,-зізнаєтьсяЕдуард.-Цілий рікліто,язаймаюсяоблаштуваннямбудинку,добудовуюйогопостійно.Несподіванозахопивсяреставрацієюретроавтомобілів-благоїхтутдостатньо.Іящасливий,щовсвої52 рокизнайшоввсобісилиповернути долю назад".

-_23

Українець на Гаваях. Круглий рік – літо: мрія Едуарда збулася. Фото: архів Е. Шальского

Лос-Анджелес: охота на зірок і фотошоп наречених

Причиноюсвоговід'їзду32-річнийкиянинОлегБогданназиває"стелю"вкар'єрі-вКиєвівінбуварт-директоромпопулярногоглянцю,фотографомірежисеромкліпів.

"Я їхав саме в Лос-Анджелес – це не зовсім Америка, тут цілий рік літо. Мінус такого клімату в тому, що він абсолютно не має до роботи, – посміхається наш герой. - Сонце, океан, хочеться вийти з дому і гуляти ... Але потрібно ворушитися, щоб прожити тут. Зараз 90% мого оточення – американці, з нашими спілкуюся мало і в основному по роботі. З російськомовними клієнтами, якщо чесно, складніше – менталітет ... Робиш фото для американця – він тобі довіряє, всім задоволений. Як тільки зйомка наших – починається: "Ой, тут ніс у мене кривий", "Чому я така товста?" - і понеслась.

Часто знімаю весілля. Так ось, американці ніколи не просять фотошоп! Наречені не мають жодних комплексів через зайву вагу або зовнішні недоліки. Наші ж, всі без винятку, наполягають, щоб їх зробили стрункішими, "додали" груди і т. п.

До речі, навіть в американських журналах фотошопу дуже мало. Знаю це не з чуток: співпрацюю іноді з місцевою пресою (вся фешн-індустрія базується в Нью-Йорку, а тут більше музикантів і акторів). Нещодавно знімав весілля вихідців з Нігерії і несподівано зрозумів, що тільки у нас і у нігерійців є тамада. За рівнем менталітету ми приблизно однакові. Ні індуси, ні латиноси не кличуть людину, яка буде проводити конкурси і розповідати анекдоти (сміється). А дарують на весілля тут гроші в конвертах – ніяких наборів постільної білизни і сервізів
".

Затризполовиною рокиОлег,за його визнанням,такіне звикдостилюводіннямісцевихавтомобілістів.Водятьякпопало,підрізають,щей"фак"покажуть,якщообурився!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Нічне життятежстрогорегламентоване:наприклад,клубипрацюютьтількидодругої години ночі.Акальянможназамовититількивспеціальномузакладі.

Незважаючинабогемнупрофесію,нашгеройжодногоразу незустріввмістіжодноїголлівудськоїзірки.

"Цеміф,щознаменитостітутходятькосяками,-смієтьсягерой.-Населенняміста-16 млн осіб,томузустрітивідомогоакторапрактичнонереально.Найсмішніше,щоменіпощастилоспоглядативживубагатьохзірок,колияпрацювавсамевукраїнськомужурналііїздивробитифоторепортаж"Оскара".

Гонораризазйомкитут,до речі,практично невідрізняютьсявідукраїнських.Інодіязнімаюпростодлядуші-те, щонадихає.

Всетакжелюблюподорожувати,зацірокипоїздивпоАмериціпристойно:Майамі,Нью-Йорк,Нью-Орлеан,Портленд,Лас-Вегас.АленайбільшеменіподобаєтьсяСан-Франциско,яобожнююце місто.Дужехотівбитамжити,але,на жаль,дорого.Іцезрозуміло:порядСиліконовадолина,центральніофісиApple,Facebook".

ВУкраїніОлегбуває2-3рази нарік-відвідує улюбленубабусю.Ізвичайно,зустрічаєтьсяздрузями:їхвАмериці невистачаєнайбільше...

-_24

Олег Богдан – мандрівник. Стародавнє місто Мачу-Пікчу в Перу дуже надихнуло фотографа. Фото: архів О. Богдана

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...