Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Медреформа в Україні триває: хто платитиме за лікування громадян 2020 року

25 вересня 2019, 07:37

Віталій Андронік

З 1 квітня медреформа охопить і спеціалізовану, і високоспеціалізовану медичну допомогу

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

На програму медичних гарантій у проекті держбюджету-2020 заклали 72,1 млрд грн. Це втричі менше, ніж потрібно за законом.

Грошей на медицину дають менше, ніж передбачалося

Грошей на медицину не вистачає. На 2020 рік в проекті бюджету закладено 108 млрд грн на охорону здоров'я. Це більше, ніж поточного року – на 9,8 млрд грн. З них 72,08 млрд – на Програму медичних гарантій. Хоча в законі "Про фінансові гарантії медичного обслуговування населення" сказано, що саме на Програму медгарантій має виділятися не менше 5% ВВП і ці витрати є захищеними статтями бюджету. "Звуження програми медичних гарантій не допускається, крім випадків, встановлених законом".

Сама програма запускається з 1 квітня 2020 року в повному обсязі. За прогнозом Міністерства економічного розвитку і торгівлі, 2020 року ВВП становитиме 4551,7 млрд грн. П'ять відсотків від нього становили б 227,6 млрд грн. Але в проекті бюджету закладено суму втричі менше.

На 72,08 млрд грн Національна служба здоров'я України (НСЗУ) повинна заплатити за первинну медицину для громадян, спеціалізовану і високоспеціалізовану медичну допомогу.

Цього року у НСЗУ на первинку було 15,3 млрд грн. Цих грошей не вистачило. Декларації з лікарями підписало більше людей, ніж очікували в МОЗ. Додатково 2 млрд грн довелося перенаправляти з проекту "Доступна діагностика", який повинен був стартувати в липні, а старт проекту відклали на 2020 рік.

Чи вистачить 72,08 млрд грн на весь пакет гарантованих медичних послуг? У НСЗУ поки говорять, що вистачить. Головне – щоб не виділили менше. Ми відправили запит до НСЗУ, щоб дізнатися чому в проекті бюджету на пакет медпослуг закладено менше, ніж 5% від ВВП. На момент публікації сайт "Сьогодні" відповіді не отримав.

Оскільки комунальні медичні установи повинні приєднатися до програми медичних гарантій з 1 квітня 2020 року, в бюджеті закладено 14,6 млрд грн на субвенції місцевим бюджетам, які ті розподілять між лікарнями. З квітня НСЗУ фінансуватиме медустанови безпосередньо.

Крім цього в проекті бюджету на 2020 рік закладено:

  • 6,6 млрд грн – на закупівлю медикаментів і медичних виробів;
  • 690 млн грн – на лікування громадян за кордоном;
  • 1,5 млрд – субвенція на підтримку з 1 квітня 2020 медустанов, які не пропонують медпослуги за програмою медичних гарантій;
  • 6,6 млрд грн – на закупівлю дорогих ліків з лікування ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, онкології, серцево-судинних захворювань, рідкісних орфанних захворювань, імунопрофілактики населення і т.д.;
  • 80,8 млн грн на закупівлю ангіографічного обладнання для покриття всієї країни мережею реперфузійних центрів для надання допомоги хворим на серцево-судинні захворювання.
  • 922,6 млн грн на екстрену медичну допомогу.

Всі цифри взяті з проекту бюджету на 2020 рік. До остаточного затвердження до них можуть внести правки.

В тренді
Від 11 градусів морозу до 10 тепла: чим здивує погода 16 лютого (карта)

Що зміниться для пацієнта

Змінюється система фінансування медицини. На кожну медпослугу розрахований тариф. Наприклад, людина потрапила до лікарні з інсультом. Лікарі лікують пацієнта, а лікарня звітує Національній службі здоров'я. За вилікуваний інсульт НСЗУ перераховує медустанові 19 500 грн (це тариф, закладений в проекті Програми медичних гарантій). Пацієнт нічого не платить і не купує медикаменти – кожен українець заплатив за своє медобслуговування податками. Якщо раптом у лікарні натякнуть на оплату або видадуть список того, що треба докупити – потрібно телефонувати на гарячу лінію НСЗУ 1677. Вимагати з пацієнта доплати стане невигідно, це буде прямим порушенням договору між лікарнею і НСЗУ.

"До тарифу входить все. З вас не можуть брати жодних додаткових оплат. Якщо вимагатимуть, значить, люди зможуть з 2020 року про це заявити, скориставшись нашою гарячою лінією за номером 1677, або подавши заяву про вимагання. Якщо такі випадки будуть задокументовані, це стане підставою для перевірки, а за результатами – призупинення або навіть розірвання договору. Я не думаю, що хтось ризикуватиме втратою фінансування", – розповів екс-заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк сайту "Сьогодні".

Безкоштовна медицина лише працюватиме за направленням. Щоб потрапити, наприклад, до отоларинголога, пацієнт спочатку повинен піти до сімейного лікаря або терапевта, з яким він підписав декларацію. Після первинного огляду лікар, при необхідності, видасть направлення до спеціалізованого медика. Але є винятки. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушер-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Також безкоштовно і без направлення надаватиметься медична допомога при невідкладному стані.

За все заплатить Національна служба здоров'я України. Для цього парламентарії повинні прийняти бюджет на Програму медичних гарантій.

Програма медичних гарантій – це перелік послуг, які держава гарантує сплатити пацієнтові за рахунок держбюджету. До цього переліку увійдуть амбулаторні послуги, терапевтичне і хірургічне лікування в стаціонарі, реабілітація та паліативна допомога. За Програмою НСЗУ закуповуватиме інсуліни, оплачуватиме гемодіаліз. Серед послуг є пріоритетні – за них НСЗУ платитиме за підвищеним тарифом. Це лікування інсультів і інфарктів, ендоскоскопічні послуги для раннього виявлення раку, мамографія, пологи і неонатологічна допомога.

"У Верховній Раді чекає затвердження перший в Україні проект Програми медичних гарантій. Зараз багато говорять про так звану страхову медицину. Правильніше говорити – загальне медичне страхування або медичне солідарне страхування. Так ось, один з його варіантів зараз впроваджує Національна служба здоров'я через реалізацію Програми медичних гарантій. Щоб її втілити, потрібно 72,08 млрд гривень. Це дозволить нам ефективно працювати з медичними закладами, закуповувати у них послуги для громадян, а самим громадянам – отримувати ці послуги безкоштовно. Пацієнт користується – НСЗУ платить", – зазначив голова НСЗУ Олег Петренко під час нещодавньої прес-конференції.

Нагадаємо, нещодавно новопризначена голова МОЗ Зоряна Скалецька розповіла про першочергові кроки міністерства.

Реклама

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...