Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Вибори і протести в Казахстані: чому народ вийшов на вулиці

13 червня 2019, 07:37

Віталій Рябошапка

Чому протестні акції в країні не могли увінчатися успіхом, і чому це добре

Позачергові вибори Президента Республіки Казахстан завершилися неоднозначно. З одного боку, перемогу на них здобув той, в чиїй перемозі, власне, з самого початку не сумнівався ніхто – наступник Нурсултана Назарбаєва, який пішов у відставку, в.о. президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєв. З іншого боку, вибори супроводжувалися серйозними масовими акціями протесту. Що стало несподіванкою як для сторонніх спостерігачів, так, схоже, і для влади Казахстану. Чому народ відносно благополучної (в порівнянні з Україною, звичайно) країни вийшов на вулиці, розбирався сайт "Сьогодні".

Успішний етап

Спочатку про вибори. Беззмінний лідер Казахстану протягом майже трьох десятків років, "аксакал" пострадянської політики з "першого набору" керівників незалежних республік колишнього СРСР, Нурсултан Назарбаєв добровільно пішов з посади в березні нинішнього року. Сайт "Сьогодні" докладно розбирав ситуацію, що склалася, і мотиви Назарбаєва в матеріалі "Слідами Єльцина: навіщо Назарбаєв вирушив на спокій".

Своїм наступником Назарбаєв обрав 66-річного Касима-Жомарт Токаєва – свого багаторічного соратника, який перебував при владі, як і президент, з перших днів незалежності республіки і змінив, на відміну від Назарбаєва, за цей час безліч посад. Виходець з партноменклатурної сім'ї, професійний дипломат, Токаєв був міністром закордонних справ, держсекретарем, прем'єр-міністром Казахстану, головою Сенату парламенту Республіки Казахстан. Не менш вражаючою була міжнародна кар'єра Токаєва – свого часу він обирався віце-президентом Парламентської асамблеї ОБСЄ, працював заступником генерального секретаря ООН, генеральним директором відділення ООН в Женеві і т.ін.

Втім, вибір Назарбаєва, скоріше за все, ґрунтувався не так на кількості регалій і навіть не на рівні міжнародних контактів наступника (хоча останнім напевно теж бралося до уваги). Головним, можливо, була особиста відданість Токаєва Назарбаєву і його сім'ї, а також, зрозуміло, ступінь залученості до номенклатури незалежного Казахстану. Оскільки ключовим завданням всієї багатоходівки з відставкою, призначенням в.о. президента, наступним обранням наступника на посаду було не передати владу будь-кому, а зберегти її для себе і в подальшому – для своєї родини. І президентські вибори стали лише формалізацією одного з етапів транзиту влади.

Етапом успішним: Касим-Жомарт Токаєв, за офіційними результатами виборів, набрав 70,96% голосів. Це забезпечило йому більш ніж чотирикратну перевагу, над представником опозиції Аміржаном Косановим, який став другим у перегонах (набрав 16,23%), і зняло всі питання про переможця. Внаслідок Аміржан Косанов визнав поразку.

Фальсифікація на виборах президента Казахстану. Відео: youtube.com/Бека Шералієв

"Я не закликаю виходити на вулиці. І говорив про це з самого початку. Я – політик, який працює в рамках закону, в правовому полі. Радикалам, напевно, це не сподобається, іншим не сподобається, але мені потрібна стабільність", – заявив Косанов на спеціально скликаній прес-конференції. Це було розцінено народом як зрада.

Народ проти

Ще в березні, коментуючи сайту "Сьогодні" відставку Назарбаєва, політолог Володимир Фесенко заявив, що однією з цілей президента Казахстану є забезпечення контрольованого транзиту влади.

"Думаю, Назарбаєв не хоче, щоб транзит влади стався стихійно, тим більше в таких формах, як, наприклад, в Узбекистані. Де внаслідок зміни влади постраждала донька попереднього президента, – зазначив, у свою чергу, сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко. – Тому він хоче провести транзит контрольовано. Отримати певні гарантії від наступника або створити стабільну систему стримувань і противаг, при якій представники його сім'ї мали б вплив на владу і зберегли б вагу в Казахстані", – сказав Володимир Фесенко.

Зовсім спокійно не вийшло. Акції проти "транзиту влади" (і, до речі, проти перейменування столиці) пройшли в Казахстані в березні. А відразу ж після старту президентських перегонів почалися регулярні виступи, учасники яких закликали до бойкоту виборів. Офіційний Нур-Султан (так після перейменування стала називатися столиця Казахстану Астана) звично звинувачував в їх організації головного "лазаренка" країни – лідера "Демократичного вибору Казахстану", який проживає в еміграції у Франції, Мухтара Аблязова.

Але масово народ вийшов на вулиці у день виборів – 9 червня. У Нур-Султані та Алма-Аті за участь у, зрозуміло, несанкціонованих мітингах в неділю були затримані близько півтисячі людей. Соцмережі облетіли відео і фото жорстких дій казахських правоохоронців щодо протестантів.

Місія ОБСЄ зі спостереження за виборами вказала, що "вибори пройшли в політичному середовищі з домінуванням правлячої політичної партії і давлячої критичні думки атмосфері", а також засудила масові арешти протестувальників.

"Все є, але народ в злиднях"

Тож чому вийшов народ? Заклики Аблязова – одна з причин, але далеко не найголовніша.

Як зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" голова Центру проблем РФ Націнституту стратегічних досліджень Петро Бурковський, головні причини – економічні, а також втома народу від діючої влади.

"На мою думку, це наслідки кризи 2008-2009 років, а потім кризи 2014-2017 років, пов'язаної з падінням цін на нафту, скороченням доходів і бюджету Казахстану і падінням рівня життя в країні.  Останнє десятиріччя для Казахстану було втрачене. Крім того, якщо в Україні за останні десять років тричі змінювалася влада, тобто влада в очах народу так чи інакше понесла відповідальність за те, що відбувається, то в Казахстані система не передбачає зміни влади", – говорить експерт.

За словами Петра Бурковського, казахи не бачать можливості змінити владу, тобто наділити її відповідальністю, як демократичним шляхом – за допомогою виборів, так і недемократичним – шляхом виступів і революцій.

"Таким чином, невдоволення народу зріє і не може знайти виходу", – каже Петро Бурковський.

У республіці дійсно серйозні економічні складності – зрозуміло, якщо порівнювати не з Україною, а з ситуацією, яка була в країні ще кілька років тому. Знайома журналіста сайту "Сьогодні" – бізнесмен з Казахстану – в приватному листуванні за останній рік незмінно скаржиться на все гірші умови для ведення бізнесу, все важче життя людей.

В тренді
Коронавірус у Бельгії: виписаних з лікарень за добу вперше більше, ніж госпіталізованих

З листування з жителями Казахстану

"Справжніх буйних мало ...."

Втім, мотиви у протестуючих різні. Хтось дійсно вийшов через економічні проблеми. Комусь неприйнятний на посаді президента Токаєв, якого в Казахстані вважають промосковським політиком. Когось обурив сам транзит влади і відсутність можливості вибирати. При цьому до самого Назарбаєва і окремих членів його сім'ї в країні ставлення в цілому лояльне. Всі звинувачення йдуть, в основному, на адресу "любих друзів" і оточення екс-президента. При цьому важко сказати, результат це грамотної держпропаганди, чи реальна оцінка досягнень "батька нації" народом.

"Виступи завжди були і будуть в будь-якій країні і за будь-яких обставин. Навіть в найбільш успішних і багатих країнах – і в Німеччині, і в США. 100% ніколи не будуть задоволені", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива" Павло Рудяков.

Що стосується акцій, то після прес-конференції Аміржана Косанова вони, природно, припинилися: боротися стало нема за що і нема за кого.

З листування з жителями Казахстану

Петро Бурковський зазначає, що протести не могли привести до успіху, в тому числі, через відсутність в Казахстані потужних лідерів.

"Проблема ще в тому, що альтернативи навіть у середині правлячого табору Назарбаєв не допускає. Постійне перетасування кадрів, звільнення, покарання – навіть якщо якась опозиція і зароджувалася в середині влади, вона знищувалася в зародку. Він зміг попередити появу якоїсь сильної альтернативи. Сильні опозиціонери або вигнані за кордон, або покарані. Силовики більш-менш лояльні. Управлінців він тасує і зберігає контроль над ситуацією. Виступи, звичайно, для влади виявилися неприємні. Вони не очікували таких масштабних протестів. Але те, як відреагували силовики, показало, що запас міцності там ще є", – зазначає Петро Бурковський.

Найкраще – ворог хорошого

Але чи так погано, що владі клану Назарбаєва поки що ніщо реально не загрожує, процес транзиту влади йде за планом? Як би це цинічно не звучало щодо казахів, спраглих змін, але з точки зору геополітичних інтересів України, для якої Казахстан – один з основних економічних партнерів, немає.

Звичайно, на міжнародній арені Казахстан як член ЄврАзЕС і Митного союзу за більшістю важливих для України питань стояв на боці країни-агресора, Росії. Проте сказати, що відносини між Києвом і Нур-Султаном ворожі або навіть прохолодні – не можна. Назарбаєв зумів вибудувати відносини з Україною на прагматичній взаємовигідній основі. І, кажучи образно, не хотілося б "лагодити" те, що і так працює. У разі серйозних політичних катаклізмів в Казахстані ані казахам, ані українцям краще, як мінімум на початку, не буде. Притому, що головні вигоди від таких катаклізмів може отримати Росія, від тонких натяків і прямих зазіхань якої на територіальну цілісність і суверенітет Казахстану Назарбаєв, як і його білоруський колега Олександр Лукашенко, успішно відбивався.

Та й говорити, що більшість населення Казахстану виступає проти нинішньої влади не доводиться.

"Те, що президентом став Токаєв, для когось погано. А для когось добре. Забезпечено стабільність політичної системи, і це більшу частину населення задовольняє. Як задовольняє більшу частину те, що вони мають. Це особливості пострадянської демократії, тим більше середньоазіатської, кавказької пострадянської демократії. В Азербайджані приблизно така ж ситуація, – каже Петро Рудяков.- Це контрольовані речі, які з точки зору європейського лібералізму здаються певним обмеженням свободи. Але, з іншого боку, за це люди отримують певні соціальні гарантії", – зазначає експерт.

За словами Петра Бурковського, передумов для зміни влади сім'ї Назарбаєвих сьогодні немає.

 "Зараз вони роблять все, щоб цього не сталося. Щоб відбулася плавна передача влади в наступному поколінні клану Назарбаєва. І будуть продовжувати цементувати владу. Є різні способи. Можна використовувати фактор російської загрози і питання націоналізму і говорити, що стабільність краще демократії. Але коли це відбувається на тлі економічних катаклізмів, це все одно підриває довіру людей", – каже Петро Бурковський.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...