Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Світовий Банк оцінив економіку України: які реформи поліпшать життя українців

10 червня 2019, 06:30

Олександр Панченко

Євростандарти наблизять ринок землі і розвиток машинобудування

/ Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні

Економіка України зростає 12 кварталів поспіль – з квітня 2016 року, але поки робить це занадто повільно, недостатньо для прориву. Що потрібно, щоб українці стали жити краще, розібралися "Сьогодні".

Світовий банк: прогноз і поради

В опублікованій днями доповіді Світового банку (СБ) на тему "Використання потенціалу економічного зростання України" зазначено, що прогнозовані ними 2,7% зростання нашого ВВП 2019 року недостатні.

"Під час збереження існуючих темпів країні знадобиться 50 років, щоб досягти рівня доходів сьогоднішньої Польщі", – йдеться у доповіді.

Рівень ВВП на одного поляка нині – 27 500 доларів на рік, а ВВП на одного українця – 9200 доларів, це втричі менше. Хоча 1990 року було однаково.

Економісти СБ виділили основні реформи, які мають прискорити українську економіку: створення ринку сільгоспземель, посилення управління в держбанках, прогрес в боротьбі з корупцією і забезпечення фінансової стабільності. Тільки після цього можна очікувати, що в країну прийде великий (з десятками мілілардов доларів) іноземний інвестор, а економічне зростання може досягти 3,4% 2020 року і 3,8% 2021 року.

Головні макроекономічні ризики України – значні виплати за держборгом 2019-2021 рр. і зростання поточних витрат бюджету – соцстандарти, оборона, реформування медицини та освіти.

Думка експертів

Українські економісти згодні, що 2,7% річного приросту ВВП 2019 р. - це небагато, менше, ніж 2018 р.

"Минулого року було 3,3% зростання ВВП за рахунок доброго врожаю, зростання зарплат, пенсій і грошових переказів трудових мігрантів, – аналізує президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – Зараз за цими позиціями практично досягнутий максимум, потрібні реформи.

В тренді
Пенсії, ціни, кредити: що змінилося за тиждень

Головних – три. Перша – відкриття ринку сільгоспземлі з продажем її в приватні руки або орендою на довгий термін – до 49 років. Це підвищить врожайність за рахунок впровадження інвесторами сучасних технологій у рослинництві і тваринництві. Наш ринок збуту – насамперед Китай, Індія і країни Південно-Східної Азії, він багатомільярдний. (Але відкриття ринку землі вельми неоднозначно сприймається суспільством і політиками. Противники в цьому вбачають загрозу розбазарювання своїх орних чорноземів за копійки. – Авт.). Друга реформа – розвиток машинобудування, насамперед виробнича кооперація: постачання деталей і вузлів, а не готових виробів. Так багато років успішно працює промисловість Польщі, Туреччини. Третя – усунення корупції і створення довгострокових "правил гри" для інвесторів. Якщо все це здійснити, то через п'ять років ВВП України буде рости не на 3% на рік, а вдвічі швидше".

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що агросектор дасть зростання ВВП за рахунок експорту продукції за кордон, але не поверне мільйони наших трудових мігрантів, які працюють на економіку інших країн.

"Прориву можна очікувати, надавши преференції машинобудівним інвесторам, насамперед в автомобілебудуванні, – упевнений Пендзин. – Так вчинили в Словаччині: зменшили інвестору податки, забезпечили за рахунок держави інфраструктуру, навчили персонал, і тепер там масово роблять автомобілі відомої німецької марки. Тобто випускають товари з високим ступенем переробки, а не експортують сировину, як загалом робимо зараз ми. Україні реально таким  зацікавити південнокорейські і китайські автоконцерни, які шукають шляхи на європейський авторинок, це допоможе зростанню нашого ВВП".

Як виріс ВВП України за 27 років

За підрахунками фахівців Світового банку, ВВП України (в доларах) за роки незалежності зазнавав як злетів, так і падінь. Нині він перевищує показники 1991 року приблизно у 1,5 рази.

"ВВП, а це, нагадаю, грошовий еквівалент усіх товарів і послуг, вироблених в країні, 1991 року становив близько 80 млрд доларів, – каже Охріменко. – За роки гіперінфляції 1993-1995 років ВВП впав приблизно вдвічі, потім почалося поступове відновлення, і 2005 року знову стало 80 млрд доларів. До 2008 року ВВП України знову подвоївся до 172 млрд доларів, потім був обвал, адже гривня подешевшала з 5 до 8 грн/дол. Показника в 174 млрд доларів країна досягла 2013 року, потім гривня обвалилася до 27 грн/дол, а ВВП – до 90 млрд доларів. За підсумками 2018 р наш ВВП поступово дійшов до 120 млрд доларів".

Прогноз Світового банку на 2019 рік за зростання нашого ВВП дорівнює 2,7% за середньорічного курсу 28 грн/дол. Тобто близько 123 млрд доларів.

Нагадаємо, раніше "Сьогодні" писали про те, що через перенесення реформи енергоринку Україна може втратити фінансову підтримку. За угодою з Євросоюзом енергореформа мусять запрацювати поточного року.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Земельна реформа

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...