Вибори президента України, акт перший: ювелірні порушення, коктейлі в штабах і урнах для голосування і звинувачення екзит-полів

1 квітня 2019, 09:00

Олександр Панченко , Ігор Сєров , Станіслав Донець , Ілля Требор , Марія Пирогова , Журавель Максим , Таїсія Єрохіна , Дана Мітанова

Екзитполи пророкують битву Зеленського і Порошенка у другому турі

Останнього дня березня країна пройшла перший етап президентських перегонів і, судячи з усього, визначилася з двома кандидатами, які зійдуться в сутичці за головне крісло країни – згідно з результатами екзитполів, у другому турі ними стануть чинний президент Петро Порошенко і комік Володимир Зеленський. Журналісти "Сегодня" стежили за тим, як українці виконували свій громадянський обов'язок в країні і за її межами (а деяким навіть допомогли це зробити), розвідали обстановку в штабах основних кандидатів і дізналися у експертів, як ситуація розвиватиметься далі.

Цифри і сюрпризи

Реклама

Попри те, що перший тур виборів став рекордним за кількістю кандидатів  (39 осіб), довжиною бюлетеня (80 см) і бюджетом (2,35 млрд грн), про явку того ж сказати не можна – на момент закриття дільниць проголосувало 63,51% населення. Хоч це і на 4,44% більше, ніж в 2014-го, але до рекорду цифра не дотягла: 2010-го голосували 66,56%, а 2004-го – 74,52%. Найактивніше голосували жителі столиці, Львівської та Волинської областей, а найнижчу явку продемонстрували українці в Закарпатській, Чернівецькій і Херсонській областях. Проте, судячи з соцмереж, вибори пройшли досить бадьоро: користувачі багато і з задоволенням ділилися фотографіями виборчого процесу.

Перші екзит-пол не змусили себе довго чекати і ближче до ночі обрисувалася перша трійка лідерів. За даними Національного екзит-пол, який спільно провели фонд "Демократичні ініціативи", КМІС і Центр Разумкова, лідирує Володимир Зеленський з 30,4% голосів, за ним слідує чинний президент Петро Порошенко, який набрав 17,8%, а Юлія Тимошенко займає попередньо третє місце з 14,2% (див. інфографіку). Звісно, це лише дані опитування. Остаточні цифри може сказати лише ЦВК після підрахунку всіх голосів. 

Пінг-понг і позови

У штабах ключових кандидатів аж до оголошення попередніх результатів голосування  атмосфера була спокійною. Штаб Порошенка в Мистецькому Арсеналі весь день працював в режимі щогодинних брифінгів щодо явки і порушень. Сильно втомлені могли відпочити на зручних пуфах, пригоститися канапками і випити чашечку кави.

Реклама

Обстановка стала загострюватися після закриття виборчих дільниць і оголошення попередніх результатів. Через півгодини до штабу приїхав і сам Петро Порошенко:

"Я готовий до глибокого і предметного діалогу з тими, кого не встиг переконати в першому турі. Хотів би зараз звернутися до тих, кому менше 30 років. Ви бачите зміни в країні, але хочете, щоб зміни були глибшими і швидшими. Я повністю поділяю ваше бажання. Щоб зміни були якісні, ми повинні об'єднатися для того, щоб цього досягти, і не втрачати час. Я повністю розумію мотиви вашого невдоволення, я почув вас і прошу, почуйте і ви мене".

У штабі у Володимира Зеленського в ТРЦ "Парковий" весь день панувала атмосфера "легкого корпоративу": розносили напої і закуски, поки бармен готував гостям коктейлі. Можна було зіграти в настільний теніс і футбол, а для продвинутіших встановили навіть ігрові приставки. 

На захід прийшли учасники "95 кварталу", а після заходу сонця до торжества приєднався і сам кандидат, встигнувши зіграти з журналістами партію в настільний теніс "на інтерв'ю". Після оголошення екзитполів святкова атмосфера і зовсім зросла в геометричній прогресії:

"Хочу подякувати всім українцям, які голосували сьогодні "не по приколу", – прокоментував результати Зеленський.

А ось в штабі Юлії Тимошенко, який розташувався на Андріївському узвозі, було не до веселощів. Захід обійшовся без надмірностей – печиво, кекси, пироги і вино. "Скромно, але чистенько", – зійшлися на думці журналісти. Після 20:00 атмосфера в штабі стала помітно напруженішою, але це і зрозуміло – Юлія Володимирівна досить гостро відреагувала на результати опитувань.

"Закликаю не сприймати екзит-поли як істину в останній інстанції. Це – абсолютно маніпулятивна нечесна річ", – заявила політик.

До речі, на першість Зеленського в штабі не претендують, але, згідно з їх власним опитуванням, друге місце буде за "леді ​​Ю".

Що далі

Реклама

І ЦВК, і громадські працівники, і політологи зійшлися на думці, що вибори відбулися без системних порушень.

"Не було таких фальсифікацій, які могли б вплинути на кінцевий результат голосування. За результатами екзитполів, бачимо збіги соціологічних тенденцій останнього часу. Володимир Зеленський зміг за допомогою соцмереж і орієнтації на молодь мобілізувати свій електорат і тому його результат цілком очікуваний.

Якщо ЦВК підтвердить його попередній результат, то чинному президенту доведеться докласти зусиль, щоб мобілізувати свій електорат у другому турі.

Несподіванкою для нас стали результати Ігоря Смешка – його випадок дивовижний. Адже Смешкамайже не було на телеекранах, і агітація у нього була слабка, та й він мало відомий українцям. Можна сказати, що цим результатом він собі зробив хороший заділ під прийдешні парламентські вибори", – розповів "Сегодня" експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Петренко. 

Його колега Володимир Фесенко вважає:

"Якщо Юлії Тимошенко не вдасться отримати підтримки від інших кандидатів, то поодинці їй буде важко заперечити результати. Найближчими днями оскарження, можливо, буде в ЦВК або судах. Можливо, буде пікетування ЦВК. Хоч саме голосування минуло спокійно, але неспокійною може бути ситуація з визначенням результатів".   

Кільця і мертві душі

З майже 30 тисяч ділянок вчасно відкрилися не всі. Сім ділянок в столиці, Одеській, Херсонській і Запорізькій областях запізнилися: в Києві член комісії забув ключі від виборчої дільниці, на іншому запізнився голова. Всього за день виборів копи отримали 1927 заяв про порушення, зареєстрували 17 протоколів про адмінпорушення та внесли 31 справу до ЄРДР. Одне з перших повідомлень прийшло із Запоріжжя, де любителю селфі з бюлетенем загрожує до 3 років в'язниці. У Вінниці та Харківській області виявили "мертвих душ" – кілька осіб знайшли в списках своїх померлих родичів. У Чернігівській області чоловік кинув до кабінки для голосування коктейль Молотова. А на Тернопільщині у члена комісії знайшли кільце з вмонтованим стрижнем, щоб непомітно ставити додаткові галочки. 

Донбас: бійка в виборчкомі і "лякалки" від бойовиків 

На підконтрольній частині Донецької області було відкрито загалом 1211 виборчих дільниць, на яких було зареєстровано 1 435 688 виборців. Процес волевиявлення проходив відносно спокійно. У поліції області заявили, що зафіксували на ділянках спроби виносу і пошкодження бюлетенів, фотографування з ними, збір даних про волевиявлення виборців, а також випадок завдання тілесних ушкоджень: у Великоновосілківському районі один з членів виборчкому заявив, що при спробі відеофіксації виборчого процесу його побили колеги і пошкодили відеокамеру. У Рубіжному Луганської області при отриманні бюлетеня виборець, нахилившись над столом комісії, облив три бюлетені пивом, яке у нього знаходилося в лівій внутрішній кишені верхнього одягу, а в Новоайдарському районі виборець розірвав свій бюлетень, написав на ньому нецензурні вирази і зажадав, щоб йому видали новий. У Краматорську біля ділянки було виявлено приблизно замінований автомобіль "Ауді", в Дружківці в кабінці для голосування виявилася ручка з чорнилом, що зникає

Також в зоні операції Об'єднаних сил на Донбасі  були відкриті 79 спецділянок, на яких голосували військовослужбовці. Виборчі намети були встановлені біля великих військових частин, до складу комісій увійшли військові, а спостерігачами стали цивільні особи. Військовослужбовців привозили до місця голосування за графіком, щоб уникнути черг, потім бійці поверталися на місця дислокації.

Реклама

На непідконтрольній території бойовики напередодні виборів соцмережами поширилися фейки про те, що тих, хто виїжджає на підконтрольну територію, масово затримуватимуть представники СБУ і МВС як "терористів", також з'являлися повідомлення про закриття блокпостів 31 березня. При цьому в прикордонній службі України заявили, що фіксували звичайний для вихідного дня невисокий потік людей і транспорту через пункти пропуску.

Вдома: ми допомогли дідусеві

З труднощами при голосуванні стикаються не тільки жителі віддалених регіонів, а й маломобільні групи населення. Найбільше серед них стариків, які звикли серйозно ставитися до свого громадянського обов'язку і страждають від того, що не можуть проголосувати. З такою бідою до "Сегодня" звернувся 82-річний киянин Анатолій Муськін.

"Мене обслуговує патронажна сестра, – розповів нам Анатолій Миколайович. – На моє прохання вона віднесла заяву до виборчої комісії про те, що я хочу проголосувати вдома, оскільки дуже погано ходжу. Крім заявки, повинна бути довідка від сімейного лікаря, до якого прикріплений, що я потребую голосування вдома. Але в день виборів ніхто з виборчої комісії до мене не прийшов".

Анатолій Миколайович зателефонував до комісії і почув у відповідь, що жодних документів про те, що він потребує голосування на дому, у них немає.

"Я дуже засмучений, не розумію, чому так сталося", – поскаржився нам пенсіонер.

"Сегодня" вирішили допомогти дідусеві проголосувати і вирушили до нього додому на Ленінградську площу. Анатолій Миколайович був дуже зворушений, оскільки пересувається з великими труднощами і без нашої допомоги не впорався б. Ми привезли пенсіонера на ділянку, і поки він голосував, запитали комісії, чому до Муськіна не прийшли додому. Виявилося, процедура виборів на дому дуже бюрократизована. Згідно із законом, для цього потрібна паперова довідка від лікаря з мокрою печаткою, в електронному вигляді такий документ недійсний.

"Ми знали про цю проблему давно і намагалися її вирішити власними силами, але безуспішно, – розповів нам заступник голови ДВК Сергій Коваль. – Крім Муськіна, у нас ще двоє таких виборців, але у них такі паперові довідки були, тому вони змогли проголосувати вдома".

Також Сергій Коваль розповів нам, як організовуються вибори на дому. До виборця вирушають два члени виборчої комісії, два-три спостерігачі і поліцейський.

"Ми не можемо підказувати виборцям, за кого їм голосувати, але спостерігачі мають право прочитати йому прізвища кандидатів і від якої партії вони балотуються. Після цього виборець робить свій вибір і кидає бюлетень до опечатаної переносної урни", – розповів нам заступник голови комісії.

Резюмуємо: щоб виборець зміг проголосувати на дому, потрібно звернутися до комісії не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування. І обов'язково проконтролювати через родича або довірену особу, наприклад патронажну сестру, що в комісії є в паперовому вигляді довідка від лікаря і заява.

Ми пояснили Анатолію Миколайовичу, у чому була проблема, і пообіцяли простежити, щоб у другому турі він зміг проголосувати на дому.

Вибори. "Сегодня" підвезли пенсіонера до ділянки і допомогли йому здійснити свій громадянський обов'язок. Фото: А. Яремчук

Робінзон: зійшов на вибори з гори

На вибори прийшов і один з найнезвичайніших жителів країни – 57-річний житель найвисокогірнішого села України, місцевий коваль Микола Дячук. Село Верхній Присліп, в якому всього лише чотири будинки і єдиний житель Микола Дячук, розташоване на горі Біла Кобила на Івано-Франківщині. Житло цього карпатського Робінзона знаходиться на висоті 1350 метрів над рівнем моря. В одному зі своїх інтерв'ю Микола розповідав нам, що його повністю влаштовує віддаленість від цивілізації. Чоловік уточнював, що його дружина живе на 600 метрів нижче, до найближчих магазинів – близько 5 км, але це не привід скаржитися на життяь.

З Миколою ми поспілкувалися ще до виборів. Тоді горець не виключав, що на ділянку доведеться йти на лижах – місцями в горах намело снігу до 12 сантиметрів.

"Це не зупинить мене, дуже хочеться, щоб в країні багато що змінилося на краще. Піду або поїду, але проголосую в будь-якому випадку" , – сказав нам Микола за день до виборів.

Однак вчора, як виявилося, сонце встигло розтопити залишки зими, і Микола Дячук зміг спуститися з Білої Кобили і віддати свій голос.

"Прокинувся, як зазвичай, о 7-й ранку, погодував худобу. Її у мене чимало – у мене троє коней, точніше, дві кобили і однорічний жеребець, ще є дві корови. Крім них, є кури і гуси. Як розумієте, голосувати я вирушив близько полудня після того, як усіх їх нагодував. Через годину з невеликим вже був на виборчій дільниці. Черг не було, оскільки люди приходили невеликими групками. Особисто я впорався швидко, всього лише за кілька хвилин. А ось на інших ділянках Верховинського району, кажуть, черги були великими. З ранку поповзли чутки, що виборців намагалися підкуповувати представники двох кандидатів, але особисто до мене ніхто не підходив з такими пропозиціями. Може бути, знають, що я раніше працював у виборчій комісії. Та я б і не продав свій голос, – розповів нам Дячук і додав: – Настрій у мене святковий. Тепер хочеться, щоб був толк від цього голосування. До речі, у вихідні у мене був день народження, мені виповнилося 57".  

На запитання про те, яких змін особисто він чекає від результатів виборів, Микола, трохи подумавши, відповів:

"У мене продірявився дах. Після другого туру спущуся з гори, вирушу до райадміністрації просити сприяння. Може бути, мені зможуть за пільговою ціною виділити лісоматеріали на ремонт".

Дячук. Не полінувався спуститися з Білої Кобили

Сайт "Сегодня" веде хроніку подій – стежить за ходом виборів в режимі онлайн. Читайте все про хід голосування і дивіться відео- та фотозвіти

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти