"Україна вистояла": що думають у світі про президентські вибори-2019

3 квітня 2019, 14:00

З плюсів відзначили демократію і прозорість, з недоліків - адмінресурс і відсутність дебатів

Стала відома реакція міжнародної спільноти з приводу результатів першого туру президентських виборів в Україні. Європа готова співпрацювати з Україною і надалі, а США застерегли про можливе російське втручання.

Свобода і демократія

Першими на результати виборів відгукнулися (хто б сумнівався) в Кремлі. У понеділок, 1 квітня, у Путіна відреагували на перший тур виборів в Україні таким чином: "Потрібно почекати". Як заявив прес-секретар російського лідера Дмитро Пєсков, Кремль не робитиме офіційних заяв щодо виборів президента України, поки не стануть відомі результати другого туру.

"Вибори в Україні не закінчилися, має бути другий тур, тому поки давати якісь висновки офіційні зарано. Потрібно почекати", – сказав Пєсков.

Реклама

Нагадаємо, що днями спікер Кремля вже пояснив позицію щодо визнання або невизнання виборів в Україні Москвою:

"Не наша справа – оцінювати передвиборчу кампанію (в Україні. – Ред.) ... Це справа українців. Безумовно, я залишив би без коментарів ваше запитання: чи можливе визнання нелегітимними підсумків виборів. Я на це питання відповідати не буду. Це теж буде залежати від того, як пройдуть вибори ... щось можна буде говорити тільки після того, як вони відбудуться".

Слідомпроведення виборів в Україні оцінили в Євросоюзі. На відміну від Росії, ЄС позитивно оцінює вибори в Україні, що відбулися 31 березня, але поки це тільки попередня оцінка – ще очікується звіт міжнародних спостерігачів. Про це заявив посол ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі.

"Зрозуміло, що ми очікуємо оцінку БДІПЛ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини – Авт.) ОБСЄ. Я знаю, що перші оціночні результати будуть представлені сьогодні. До сих пір ми нічого не чули про серйозні порушення закону, але ми повинні дочекатися оцінки БДІПЛ. Нам не повідомляли про грубі порушення, і тому наше попереднє відчуття, оцінка, що вибори були проведені належним чином", – сказав Мінгареллі, додавши, що міжнародні спостерігачі були присутні на багатьох виборчих дільницях.

Реклама

У Німеччині зробили заяву, що також не коментуватимуть результати першого туру президентських виборів в нашій країні. Але як заявила в понеділок, 1 квітня, на брифінгу в Берліні представник МЗС ФРН Марія Адебар, Німеччина готова "до подальшої довірчої роботи у форматі "Нормандської четвірки" над реалізацією Мінських домовленостей".

"Наша позиція незмінна – важливо, щоб (в Україні) тривала реалізація реформ", – додала Адебар.

Вона зазначила, що Берлін буде супроводжувати Київ на цьому шляху і співпрацюватиме з тими політиками, які будуть при владі за підсумками виборів.

А ось федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель висловилася більш однозначно. 1 квітня стало відомо, що Порошенко і Меркель обговорили вибори в УкраїніРозмова відбулася за телефоном: федеральний канцлер Німеччини привітала Петра Порошенка з виходом у другий тур президентської кампанії. Про це повідомлялося на офіційному сайті голови держави.

Реклама

Було наголошено на чесність і змагальність виборчого процесу в Україні. Також відбувся обмін думками щодо подальших кроків – зокрема, в рамках Нормандського формату, для активізації мирного процесу з імплементації Мінських домовленостей, звільнення заручників Кремля, а також з реалізації ініціативи щодо розгортання миротворчої місії під егідою ООН на території окупованого Донбасу.

Петро Порошенко подякував німецькому лідеру за особливу увагу до ситуації в Україні.

Спостерігачі від Парламентської асамблеї ОБСЄ визнали, щоОБСЄ визнали, що вибори президента України відбулися чесно і вільно, а також були конкурентними. Такі висновки озвучив на прес-конференції в понеділок, 1 квітня, спеціальний координатор ОБСЄ, почесний президент ПА ОБСЄ Ілкка Канерва. За його словами, кандидати в президенти були в рівних умовах, а у громадян не було проблем з доступом до голосування.

"Ми можемо говорити, безумовно, що це були конкурентні вибори і була забезпечена можливість голосувати за того кандидата, якого обирав громадянин. Безумовно, все буде визначатися в другому турі. Можна говорити, що в цілому вибори проходили як вільні. Нам дуже важливо, щоб всі ресурси, які виділялися на вибори, були використані належним чином. Мій особистий висновок – ці конкурентні вибори ведуть ... до другого раунду. Сподіваюся, що це надихне українців продовжити демократичний розвиток в мирі та безпеці ... з європейськими цінностями", – сказав Канерва.

У МЗС Литви зробили заяву, що готові до подальшої співпраці з Україною. У зовнішній політиці наша країна збереже західний вектор, хто б з кандидатів в президенти не переміг у другому турі виборів. Таку думку в понеділок, 1 квітня, озвучив на прес-конференції у литовській Паланзі за підсумками щорічної зустрічі міністрів закордонних справ країн Балтії, Північних країн і держав Вишеградської групи голова МЗС Литви Лінас Лінкявічюс.

"Незрозуміло, хто стане президентом, має бути другий тур, але насмілюся зробити прогноз, що зовнішня політика України за своєю суттю змінитися не повинна. Збережеться її західний вектор", – сказав він.

За оцінкою голови литовської дипломатії, принципова позиція кандидатів в президенти "за напрямками зовнішньої політики істотно не відрізняється".

Разом з тим Лінкявічюс допустив корекцію окремих пунктів зовнішньої політики.

"Можливі зміни в деталях її проведення, це залежить від команди, але суть не зміниться", – стверджував він.

Вільнюс, за словами Лінкявічюс, при будь-якому результаті другого туру виборів президента продовжить співпрацю з Києвом.

"Литва готова до продовження співпраці перш за все з державою, незважаючи на персоналії", – сказав він.

Крім того, 2 квітня президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з президентом Європейської Ради Дональдом Туском. Як повідомляє прес-служба голови Української держави, Дональд Туск привітав Петра Порошенка з виходом у другий тур президентських виборів.

"Дональд Туск особливо відзначив дотримання демократичних стандартів під час виборів і назвав це важливим досягненням голови держави", – говорилося в повідомленні.

Останніми зробили заяви Латвія та Естонія: вибори були витримані в демократичному і прозорому ключі, другий тур повинен пройти так само.

У Міністерстві закордонних справ Латвійської Республіки порахували, що перший тур виборів президента України пройшов демократично і без значних порушень. Про це йшлося в заяві МЗС Латвії від 2 квітня.

"Міністерство закордонних справ вітає Україну з першим туром президентських виборів, які відбулася 31 березня 2019 року, і приєднується до думки, висловленої БДІПЛ ОБСЄ, що вибори були витримані в демократичному і прозорому ключі, в ході виборів в цілому були дотримані основні права і політична конкуренція, і вибори пройшли без значних порушень", – говорилося в заяві.

У Міністерстві закордонних справ Естонії, в свою чергу, заявили, що очікують вільних і справедливих виборів президента України у другому турі, який відбудеться 21 квітня.

"Ми очікуємо вільного і справедливого другого туру президентських виборів, проведених у відповідності до міжнародних стандартів. Ми сподіваємося, що рішучість України проводити реформи і зближуватися з НАТО і ЄС збережеться і в майбутньому. Україна має повну нашу підтримку", – говорилося в заяві МЗС Естонії.

Порівняли з Росією

Сенатор-демократ Боб Менендес привітав Україну у зв'язку з успішним завершенням першого туру президентських виборів. Про це йшлося в його заяві, опублікованій в понеділок, 1 квітня, на сайті комітету сенату США з міжнародних відносин.

Менендес підкреслив, що, на його думку, Україна продемонструвала більш вільний і відкритий виборчий процес в порівнянні з Росією.

"Я вітаю народ України з успішними виборами в неділю. Міжнародні спостерігачі підтвердили, що виборці могли вільно реалізувати право обрати з широкого списку представлених кандидатів, які також могли вільно вести передвиборчу боротьбу", – заявив Менендес.

"В той час, як країна готується до другого туру виборів, я закликаю двох кандидатів впродовж декількох тижнів вступити в істотний діалог з українським народом, щоб виборці могли зробити найбільш усвідомлений вибір президента. Крім усього іншого, виборці повинні вислухати позиції кандидатів щодо протидії Росії, а також про плани щодо серйозної боротьби з корупцією", – зазначалося в документі.

При цьому Менендес підкреслив, що, на його думку, Україна продемонструвала більш вільний і відкритий виборчий процес в порівнянні з Росією.

"Такі вибори були б немислимі за президентства Путіна", – підкреслив американський сенатор.

У свою чергу, сенатор-республіканець Роб Портман також заявив, що минулий перший тур виборів в Україні був чесним.

"Я натхнений тим, як спокійно і чесно пройшов перший тур президентських виборів в Україні. Я закликаю кандидатів і міжнародне співтовариство поважати виборчий процес", – написав Портман в Twitter.

Комітет палати представників США у закордонних справах раніше привітав Україну із завершенням голосування на президентських виборах.

"Чесні і відкриті вибори є найбільш важливою частиною будь-якої демократії", – підкреслювалося в Twitter-повідомленні комітету.

Втім, незважаючи на позитивний тон, у Вашингтоні впевнені, що Москву ще рано скидати з рахунків: Кремль спробує поставити під сумніви легітимність виборів в Україні. Мало того, Росія спробує дестабілізувати ситуацію в Україні до проведення другого туру президентських виборів. Про це заявив екс-заступник держсекретаря США, колишній президент Freedom House, старший директор з питань прав людини Інституту Маккейна Девід Крамер.

"Головний інтерес Росії полягає в тому, щоб спробувати створити осередок, в якому наступний президент – чи переобраний президент Порошенко – розглядався б як нелегітимний", – розповів експерт.

Крамер зазначив, що Росія хоче дестабілізувати ситуацію в Україні і створити обставини, при яких вільні і чесні вибори виявилися б під питанням.

Знайшли недоліки

Правда, без ложки дьогтю не обійшлося: спостерігачі зафіксували деякі випадки використання кандидатами в президенти адмінресурсу. Також спостерігачі від Європарламенту відзначили, що "вплив Росії великий, але Україна вистояла". Про це заявив на прес-конференції в понеділок, 1 квітня, представник наглядової місії від Європарламенту Даріуш Розаті.

"Ми хочемо відзначити позитивні моменти, які сталися. Все ж таки, незважаючи на всі негативні фактори, ці вибори відбулися ... Вплив РФ дуже великий, проте Україна вистояла. Звичайно, були зафіксовані деякі випадки, коли адміністративний ресурс використовувався, деякі кандидати використовували медіа, щоб висвітлювати свою кампанію", – сказав Розаті.

Також в Європарламенті вказали на недоліки в проведенні виборів. Так, Розаті висловив надію, що в Україні усунуть недоліки в проведенні виборів перед парламентськими виборами, які відбудуться цієї осені. Він зазначив, що вибори президента України в першому турі були конкурентними.

"Вони, однак, не були досконалими. Не вдалося вчасно ухвалити уніфікований виборчий кодекс, незважаючи на незмінну прихильність більшості українських суб'єктів швидко вирішити це питання. Є повідомлення про випадки купівлі голосів і зловживання адміністративними ресурсами. Нейтральність деяких державних чиновників викликає сумнів через їх виборчу діяльність. Явна незбалансованість і нерівний доступ кандидатів до засобів масової інформації, на жаль, були підкріплені упередженим висвітленням про певного кандидата і всієї кампанії. Не відбулися також справжні дебати між кандидатами", – підкреслив Розаті.

У той же час він зазначив, що для багатьох виборців процес реєстрації для голосування був занадто обтяжливим, тривалим і складним.

"Ми щиро сподіваємося, що це буде усунуто вчасно перед майбутніми парламентськими виборами, які відбудуться восени", – зазначив Розаті.

Що думають в Європі про Зеленського

Іноземні експерти також розповіли, чого чекають від кандидата в президенти Володимира Зеленського. Так, депутат Європарламенту Ребекка Хармс заявила, що насторожено ставиться до його можливого обрання, і сподівається, що шлях реформ в Україні не буде перерваний. "Зеленський – "чистий аркуш", і це засмучує", – розповіла Ребекка Хармс в інтерв'ю Укрінформу.

За її словами, чинна влада та інші кандидати в президенти повинні проаналізувати, що було зроблено не так, якщо основну підтримку отримав їх опонент на виборах від "Зе! Команди".

"Настільки не так, наскільки багато українських виборців мають більше довіри до невідомої (в політиці – Авт.) людини ... Коли українці оберуть нового президента, і це станеться в ході нормального демократичного процесу, тоді це буде людина, з якою нам треба буде співпрацювати ... те, що Зеленський – "чистий аркуш", засмучує мене не менше, ніж моїх численних колег. Проте голосувала за нього більшість українців, яких я не вважаю інфантильними. Треба визнати, що це пов'язано з глибоким розчаруванням суспільства через зловживання, особливо в регіонах, з тим, що надії, пробуджені Майданом, не здійснилися", – розповіла Хармс.

Євродепутат вказує на важливість продовження змін в країні, не звертати з курсу реформ, зазначених в Угоді про асоціацію.

"ЄС не може дозволити собі сумніватися, що шлях, який ми з 2014 року, з Майдану, інтенсивно проходили разом, правильний. Це в наших інтересах, а також в інтересах усього континенту", – підкреслила вона.

Відзначимо, що в українському суспільстві і політикумі вважають переможця першого туру "темною конячкою", так як він не представив ані свою команду, ані чіткого бачення своєї політики на наступні п'ять років у разі перемоги на виборах. Однак в штабі Зеленського зробили заяву щодо Донбасу, Криму і переговорів з Росією. Так, серед іншого, він хоче відновити переговори в "мінському форматі", але на більш якісному рівні.

Нагадаємо, що другий тур виборів, в який вийшли Петро Порошенко і Володимир Зеленський, запланований на 21 квітня. Про це сказала на брифінгу голова Центрвиборчкому Тетяна Сліпачук.

"Я звертаю увагу, що буде другий тур, перед ЦВК стоїть дуже амбіційне завдання, тому що часовий відрізок, який є між підведенням остаточних результатів і підписанням ЦВК протоколу призначення голосування 21 квітня по другому туру, дуже і дуже короткий", – повідомила Сліпачук у вівторок, 1 квітня.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти